Nemůžu dostat z ramek jejich maximální frekvenci

Ahoj,nedávno jsem upgradoval hardware. Poskládal jsem počítač tak jak nejlépe umím, je v něm B450m, Ryzen 5 1600AF, a 2x ram HyperX 16GB DDR4 3600MHz. Když jsem jsem to své nové dělo nakopnul, Bios mi hlásí že ram mají 2400MHz. Zkusil jsem tedy v biosu přepnout ramky na 3600 ale poté se počítač vypínal před tím než načetl bios. Jsem nyní na 3200Mhz a systém je stabilní. Procesor není přetaktován.Má někdo nápad jak dostat těch 400Mhz které ramky zvládnou? Díky

Odpovědi na otázku

Není dobré hrát věci nadoraz. Těch 400MHz navíc nic neřeší.

Aneb těch 3200MHz je právě to reálné maximum. To jsi právě udělal správně, šel na max a snižoval tak, až počítač zůstal stabilní. Tak se to dělá.

Jasně ale tak mohl jsem si koupit 3200 a měl bych na pizzu :D Už jsem na to přišel. Díky :)

No když myslíš že těch blbých 400MHz je nějak závratných...to je jen pro pocit. Opravdu se věci neženou na úplné maximum a ne jen v případě PC. To platí obecně. A co se týká PC, i třeba přetaktování...někdy je potřeba zvednout napětí CPU, taky ne na max ale na rozumnou hodnotu kdy jsou teploty v mezích, frekvence rozumná a kdy je to ještě naprosto stabilní. Já bych těch pitomých 400MHz fakt neřešil.

Však v pořádku, jen že jsem si mohl pořídit 3200 a vyšlo by to na stejno, deska by to požvýkala na 3200 a bylo by to pro mě v pohodě. Jde mi jen o ten princip. Jo dá se to hodně poznat když máš integrovanou grafiku.

Jaký máš konkrétní model desky? To, že máš RAM, které podporují 3600MHz, ještě neznamená, že to zvládne i deska....

Koukal jsem se na specifikace, je to B450m PRO-M2 MAX od Msi. Ikdyž počkej možná vidím tu chybu. https://www.czc.cz/msi-b450m-pro-m2-max-amd-... Ta deska aby zvládala 3600Mhz tak potřebuje Ryzena 3. generaci a já mám v počítači druhou. Takže by měla zvládnout 3466Mhz z ramek

A jak jsi to dával na tu vyšší frekvenci, manuálně? Tak se to nedělá, musíš zvolit příslušný XMP profil, který automaticky zvýší frekvenci, napětí a upraví časování, aby to fungovalo. Pokud jsou to 3600MHz, tak taky tak fungovat budou, ale musíš dodržet časování a napětí. To udělá automaticky XMP profil.

Jo manuálně, už jsem to změnil, časování se zvedlo na 16CL. Ale ten profil pořád ramky sráží na 3200MHz...

no právě u tvého procesoru obecně se říká, že jsou to kousky, které mají slabší paměťový řadič a nejsou nic extra.... Takže buď rád za 3200MHz a neřeš kraviny, zkus co nejnižší CLK. Pokud bych to kupoval, tak bych bral paměti 3000 / 3200 CLK 15 k tomuto procáku

Ale to je hovadina. Tento přístup prostě nemám rád. když se podíváš sem:https://www.overclock.net/photopost/data/1651231/5/... tak zjistíš že to fungovat může. Hledám cesty k tomu aby to fungovalo.

Pardon, tohle je hovadina co jsem poslal...