Nemohu zapnout PC - už si nevím rady

Zdravím.Řeším následující problém tak pokud poradíte budu vděčnej za každou radu.Syn chtěl přeinstalovat PC s tím že původní system (win7) nabíhal stylem butováním z cd abyl instalován 32bit system (x86/win7).Mno zjistil jsem že DVD-ROM byla nastavena jako master a hdd jako slave a jsou na jedné ATA kšandě,druhý hdd je SATA ten je zvlášť.V biosu jsem zjistil že bylo nastavené butování z cdrom což jsem změnil.Restartoval jsem PC a při zavádění systemu (původního) skočila modrá smrt( taková ta modrá obrazovka) ani jsem nestačil zaznamenat co vše to vypsalo.Zkusil jsem to znovu a zůstal vyset na úvodní obrazovce volby bios/výběr z čeho butovat , dioda která indikuje práci procesoru( modrá a snad je to správně) druhá červená myslím indikuje napájení (ta svítí stále při spuštěném PC) tak ta modrá která různě blikala pouze svítila.Znovu jsem restartoval PC a system naběhnul.Kouknul jsem na disky jak jsou rozdělené a PC jsem vypnul.Po znovu zapnutí jsem najel do biosu a nastavil butování z cd, vlozil cd s win7 do mechaniky.rastartoval pc a nic zase zůstalo jen rozsvícené modrá dioda.Pc jsem musel natvrdo vypnout.Změnil jsem tedy že master HDD a slave CD-Rom.Pak při spuštění jsem mohl zvolit instalaci. Mno zvolil jsem české rozložení a češtinu atd..dále jsem vybral místo kam se bude system instalovat a pomocí win nástrojů naformátoval.Vše zatím bylo OK. Pak nastalo rozbalování, instalování.Po prvním restartu probíhalo dokončování instalace načež po probliknutí (nastavení rozlišení) se ukázala tabulka a PC se hned vypnul.Myslel jsem si tedy že 64bit verze nainstalovat nejde a tak jsem to provedl znova s volbou win7 x86.Bohužel zase to vyplo.Mno tak jsem si nachystal tablet a znova chtěl spusti instalaci ale PC zůstal vyset na úvodní obrazovce což jsem ho musel tedy natvrdo vypnout a zapnout ,to jsem zkoušel několikrát než naběhla volba instalace z cd.Instalace probíhala Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

Pokud taťka píše takto, pak jak na tom bude asi syn?Odneste ten elektrošrot do servisu! Jednak s tím sám nic nenaděláte, jednak málokdo bude ochoten tohle číst.

Mno syn o tom neví nic je jen uživatel Já se nechci chvástat, už jsem hodně PC přeinstalovával ale nikdy jsem neměl takovej problem jako s tímto a nejprve zkouším zde dát dotaz než to někam ponesu.

Výborná zpráva po tebe: Vyhrál jsi titul "Pat & Mat" této poradny pro dnešní den. A i když je teprve dopoledne, odvážím se tvrdit, že už tě dnes nikdo nepřekoná......

No vidíš a já jsem si myslel že tady na fóru to slouží jako poradna co a jak si lze v domácích podmínkách opravyt atd...Takový rady a kritiku umí každej.

Raděj se nechvástej, už jen ta blikající LEDka neindikuje práci CPU, ale práci HDD. Mimochodem, celé to číst odmítám, ale proč jsi zrušil bootování (nikolo butování) z CD mechaniky? Přece chceš přeinstalovat systém, tak musíš nabootovat z CD nebo DVD "placky", takže jako první v pořadí musí být v BIOSu nastavené bootování z mechaniky. Případně při startu BIOSu tuto mechaniku zvolit.

uprimne, nechce se mi t ocist cele, ale coz aktualizovat a natavit bios, odpojit cdromku, dat primy kabel disk-deska a master a nainstalovat win7 z flashky?jinak jeste k zamysleni - pokud je pc takto stare, nebylo lepsi tam dat nejaky lehky linux?

Klidně bych tam nacpal i LINUX ale pc mi nejde zapnout (spustit)

To je sadomaso. No, k věci: Nevíme co je na PATA disku (na kšandě), nevíme co je na SATA disku. Pokud je pc technicky v pořádku, možný postup:1)Deska má 2 IDE konektory-IDE0 a IDE1 (někdy je IDE1 a IDE2)2)Do IDE0 připojit samotný PATA disk jako MASTER3)DO IDE1 připojit samotnou mechaniku také jako MASTER4)SATA disk nechat odpojen a nainstalovat na HDD na kšandě5)Při instalaci win7 před formátováním zvolit zrušit disk a vytvořit nový, pak pokračovat6)Po úspěšném zavedení Win7 vypnout PC a připoji SATA HDD.Totéž se dá udělat i opačně s tím, že PATA disk před instalací Win7 odpojit a nechat jen mechaniku a SATA disk. Jinak při instalaci opět zrušit disk a vytvořit nový a pak pokračovat. Po úspěšném nainstalování vypnout pc a připojit PATA disk. V obou případech při instalaci Win7 nezapomenou při prvním restartu přepínat Boot z CD-DVD na HDD, aby HDD následně bootovalo jako první. Záměrně nechávám ten druhý disk odpojený, aby se preventivně nepletla příprava disku a následné zavedení OS. Zároveň bude jasno, zda je aktivní disk v pořádku nebo ne.

Mno to jsem zapomněl napsat.IDE je jen jedno a SATA jsou čtyři.Jen mi nastal problém v tom že nyní ten PC nejde zapnout.Tak jsem chtěl zkusit jiný zdroj ale ten má kratší konektor sice tam jde připojit jenže jak jsem zmínil je o dva piny kratší.Nevím tedy jak spustit PC.Pokud tedy není jiná možnost kdy je na jedné kšandě (PATA - IDE) musí být HDD master a mechanika slave nebo obráceně?Dík.

V podstatě je to jedno, to Master/Slave, i když se doporučuje HDD jako Master. Krom toho, disky WD mají jiné nastavení pro osamocený disk a jiné pro disk Master, ale na xˇandě je i další zařízení (Slave).

Pokud bude mechanika s HDD na jedné kšandě, zpravidla se dává disk jako MASTER, ale jsou jisté mechaniky, které pod SLAVE nebootují s druhým zařízením na stejné kšandě a vyžadují zapojení MASTER. Druhý problém je ten, že mechanika umí jen ATA 33 a disk ATA100 nebo Ultra ATA133 a protože řadič může jet pouze v jedné frekvenci, tak pouští pouze tu, co umí obě zařízení, takže podle mechaniky bohužel. HDD nižší umí, ale mechanika vyšší ne. http://cs.wikipedia.org/wiki/ATARozdíl 2 piny u konektoru na zdroji? Pochopil bych 4 piny, 20-pin a 24-pin jsou standardní konektory zdrojů. O jaké desce se vlastně bavíme? Značka... model a i zdroj, jinak to budou samé dedukce.

HDD musí být master, nechte zapojený jen hdd a zkuste instalaci systému z usb flash. Nebo zkuste v biosu zapnout vypnout ahci. Chybu může také způsobovat vadná ram. Chce to zkoušet, zkusil bych třeba win 8 které jsou přeci jen novější a v hardwaru se lépe orientují než win7

HDD NEMUSÍ být jako master, i kfyž je to doporučované. Může být vadná RAM, deska, ale i HDD, podobné problémy způsobené vadným HDD, na který se instaloval OS, jsem už zažil.

hele, odbornícitazatel v posledním odstavci píše, že nelze zapnout PC a vy mu tu radíte kraviny jako:"...coz aktualizovat a natavit bios, odpojit cdromku, dat primy kabel disk-deska a master a nainstalovat win7 z flashky..""...zkuste v biosu zapnout vypnout ahci..."apod.Aspoň ten nadpis si přečtětemoje rada:odpojit vše (úplně vše - cd, hdd, ram, grafiku,...) od základní desky a zkusit zapnout. Pokud to bude stále mrtvé, máš vyhráno. Je to 50 na 50. Buď zdroj nebo zákl. deska. Pokud zákl. deska, zas 50 na 50, zákl. deska nebo procesor

Tak odborníku si to taky pořádně přečti, mě třeba neštimovaly ty 2 piny, co mu přebejvají při zapojení druhého zdroje, tak z mého pohledu byla šance, že by to ještě po zkontrolování mohlo jít.

hm, to je pak těžká domluva, podle tebe mu dva piny přebejvají, podle tazatele mu chybí:"...zkusit jiný zdroj ale ten má kratší konektor sice tam jde připojit jenže jak jsem zmínil je o dva piny kratší..."

Tak již je vše vyřešeno.Vše jsem z desky vytahal a zpět vrátil s tím že jsem vše důkladně vyčistil od prachu.A ejhe už se to rozjelo.Nevím tedy včem byl zakopanej pes .Vše jsem pečlivě před zapnutím domačkal do desky a spustil a instaloval a bylo hotovo.Jen sata disk hlásí chybu tak ten ještě prověřím diagostickým programem.Díky všem za užitečné rady a pomoc při řešení problému.Vlákno nechávám otevřené i pro ostatní.