» Poradna » Windows (a jiné OS)

Nelze změnit ani přepsat hosts

Zdravím, už se tu nějakou dobu snažím upravit soubor hosts v systému Windows 10. Ale při jakémkoliv pokusu mi to hlásí - Proces nemá přístup k souboru neboť jej právě využívá jiný proces...Nelze to ani upravit jinde a překopírovat, nezle to přejmenovat, nelze to ani v Total commanderu, ani v Notepadu jako správce...pořád totéž. Dokonce to nelze ani v nouzovém režimu, což jsem také zkoušel...

Odpovědi na otázku

Deláš to jako správce? napr. pokud na to jdes notepadem, tak je potřeba ho pustit přes kontextove menu "jako správce"

Ano jako správce. I TotalCommanderem... jenomže systém mi stále dokola hlásí, že soubor je používán jiným programem, i když to zkusím hned po restartu, nebo v nouzovém režimu... už opravdu netuším co s tím...

Pokud nepomůže editace ani jako správce, tak bych se podíval na NTFS oprávnění hosts souboru. Povolení modifikovat tento soubor má většinou jen Trusted Installer a System. Většinou pomůže převzít vlastnictví ("ownership") hosts souboru a pak přidat modify oprávnění pro Administrators, případně pro konrétní uživatelský účet (což bych nedělal kvůli virům a malware, které pak může modifikovat hosts pod uživatelským účtem)Případně použít Procmon (Sysinternals) ke kontrole, který proces má soubor zamčený.

Zkusil jsem to, dal jsem tomu vlastnictví svého uživatele (sam sebe), ale "soubor je stále používán jiným procesem"...((Jak mohu jednoduše najít v Procmonu daný soubor a co ho používá?

Neni to nejake blokovani antivirem..?

Netuším, zda s tím antivir má co do činění...mám Avast free...

A viník je odhalen.

Avast free, sebevrah.. totální žumpa do PC.

Tak ten virus odinstaluj jako první.

W10 se tomu aktivne brání a sami i jeho obsah meni....

Zisti ktorý proces drží súbor hosts a vykopni ho.

Přesunout hosts na plochu, upravit dle potřeby a přesunout zpátky!

Tohle také nešlo...soubor byl používán, nešlo ho tedy ani přepsat.

Zdravím. Tak jsem na to nakonec přišel - lze to přepsat v jediném případě - po najetí do nouzového režimu, ale BEZ PRÁCE V SÍTI, nebo tak nějak se to jmenuje... když jsem spustil nuzák se sítí - neexistuje.Tak problém vyřešen. Děkuji všem za účast.

Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě 😎

V takovýchto případech jsem často nabootoval live linux - pak se můžu hrabat naprosto v čemkoliv na disku, pokud to nevyžaduje win-only nástroje.

Kazdopadne to normalni neni, kdyz to drzi nejaky proces...

ano, ZoneAlarm tam je. Zkoušel jsem ho vypnout, ale tím to nebylo, nešlo to ani při vypnutém ZA.

I had the same issue, my hosts file was locked by ZoneAlarm Firewall. To solve it, i had to uncheck [X] Lock Hosts File in ZoneAlarm settings??

Tohle bude ono...

Dělám to už nějakou dobu stejně, přes Total C, spuštěný jako správce.Prostě hosts nakopíruju kamsi a ten zedituju. Původní hosts jednoduše smažu. A nakopíruju tam ten upravený. Zatím mi to snad u deseti win10 prošlo bez problémů.

Jestli ho neco drzi, nepujde ani smazat...at zjisti, co to dela.

Ano, tohle nefungovalo...

Najlepší editor hosts, sa mi osvedčil Hosts File Editor+https://hostsfileseditor.weebly.com/Neinštaluje sa a funguje skvelo.

Na co dalsi SW, kdyz Notepad spusteny jako spravce staci bohate...

uplně stačí ten program kterým to edituješ spustit jako správce (volba přes pravé tlačítko) a nevymejšlet další teorie proč to nejde. Tohle funguje, používám to tak pořád.