» Poradna » Windows (a jiné OS)

Nelze načíst Windows

Zdravím všechny. Dnes, když jsem zapl pc mi nechtěl najet systém (Win7 64bit). Včera proběhla aktualizace. Nedalo se dostat ani do nouzaku, ani načíst Win do posledního funkčního bodu. Naštěstí jsem plánoval teď někdy reinstal na Win10, takže jsem měl to nejdůležitější zálohovane. Začal jsem teda s reinstalem, prvně se vyskytl problem s disky, které byly údajně v jiném formátu. To jsem vyřešil a dokončil instalaci bez problému. Všechno se zdálo byt v pohodě, až na to, že se mi jeden HDD neukazoval (neformatoval jsem HDD, ale pouze SSD). Řekl jsem si, že zkusím restart, jestli se třeba neobjeví. Zapnu pc a při načítání nového Win10, opět stejná chyba jako při starém Win7(ten mi fungoval v pc několik let). Zkusil jsem tedy vypojit všechny HDD, nechal jsem zapojené jen SSD a pro jistotu jsem vytáhnul i baterii ze ZD, asi na 5min. Potom jsem pc zapnul jen se zapojenym SSD a s vracenou baterii. Chyba stále přetrvávala. Řekl jsme si, že zkusím znovu reinstal. Pro jistotu jsem nechal zapojené jen SSD. Zase instalace proběhla v pořádku a pc v pohodě fungoval. Raději jsem stáhnul HDtune abych zkontroloval, jestli neni SSD poškozené, ale všechno bylo OK. Tak jsem tedy vypnul pc, zapojil zbylé HDD, zapnul a problem stále přetrvává. Žádám teda kohokoliv o radu, už nevim co dělat. Diky.

Odpovědi na otázku

a nemoze byt ten SSD akosi vadny? Ked teda mas pripojene vsetky tie disky a prioritu bootovania stale na SSD..

Pišu, že jsem zkoušel Error check v programu HDtune (který mi už v minulosti odhalil vadný HDD) a nenašlo to žadnou chybu v SSD.

ked nainstalujes win len na ssd, a vsetko ide. 20x restart a vsetko ide. Zapojis HDD a hned nejde, odpojis HDD a furt nejde az do novej instalacie, tak mas problem medzi nebom a zemou :) kup si novy PC, lebo 1. neverim, ze taky problem moze nastat a 2. ked nastane tak ani Chuck Norris ho neodstrani.

Nenajede to po restartu ani když tam nechám zapojené jenom sdd. Jinak by bylo asi dobre ještě dodat, že před restartem jsem neaktualizoval os, ani neinsaloval ovladače. Prostě když provedu čistou instalaci Winu ( ať už s připojeným HDD, nebo bez), tak se mi zapne systém bez problémy. Prostě mi najjede plocha a když dam hned restart, tak už mi systém nenajede. Myslím si, ale že ovladače a aktualizace by neměly zapříčinit to, že mi nenajede systém.

Ještě abych dodal, tak stačí jeden jediný restart, aby se systém nespustil.

A co ještě dodat co je to za PC konfiguraci?

HD tune není, alespoň dle mého, dobrý diagnostický nástroj pro SSD. SSD pracují jinak. 1) Stáhněte utilitu výrobce SSD a tím se na ní podívejte, případně použijte alespoň Crystadiskinfo.2) Co přesně znamená, že to nenajede? není to třeba jen problém s boot priority? Vidí SSD ten disk?Co to je vlastně za PC a jaké jsou v něm komponenty? Jaká je ta instalačka? Jaká je verze biosu?A zkusit jin nové SSD jste zkusil?PS: Doufám že ten HDD po připojení nehledáte v Tento počítač. Tam se opravdu nezobrazí.

Všechny disky jsou vidět v biosu. Boot priority je nastavena na SSD. Popis toho jakým stylem to nenajede, jsem zde už napsal. Nové SSD jsem nezkoušel ( nemam momentálně k dispozici žadne). Disky jsou vidět ve správě disku. SSD i HDD byly viditelné a napsáno u nich bylo on-line. Dalši disk byl taky viditelný, ale byl u něj vykřičnik a nezobrazoval ani info o sobě. Verze biosu je starší (rok 2016). Instalačku winu je vyzkoušena na jiných pc a jede bez problému. Komponenty pc jsou deska Asus 970 progaming aura, procesor je Phenom 4 jádro 2.4Ghz, RAMky jsou 8GB (2x4GB), grafika je Asus RX570 rog 4GB

Udělej update BIOSu na poslední dostupnou verzi - ver. 1001 (2017/07/28).

Co znamená "Nespustil"? Co znamená "Problém"? Co znamená "Chyba"? Píše to nějakou hlášku, proč to nebootuje? nebo se bootovat (logo Win) snaží a pak spadne? Zkoušel jsi v Safe modu nabootovat?

Safe mode nejde. Na těch Win7 mi to hlásilo, že nemůže najít některé soubory Windowsu. Nezobrazí se ani logo Winu. Jen se ukáže logo Asusu a pod nim načítání a nápis o tom, že zkouší opravu.

Tipuju vadný řadič nebo disk. A ty restarty během instalace Win jsou OK a nepřežije to až pak restart z hotové instalace?

Ano, cela instalace proběhne v pořádku, najede plocha a když dam restart, normálně v nabídce Start, tak se systém po restartu nechce načist.

Jak máš nastavený BIOS ve smyslu Secure boot, Legacy vs. UEFI atd.?

Napíšu až kolem 15h, momentálně nejsem doma. Kdyžtak updatnu ten BIOS.

Ještě zkuste vypnout ve Windows "rychlé spuštění". Ostatně sám Asus na to udělal návod, asi s tím měl potíže:https://www.asus.com/cz/support/FAQ/1031533/

No, ale proč by to dělaloKvuli tomu u dvou různých verzi Windowsu...I ten BIOS je sice starší, ale nepřipada mi to jako důvod k tomu aby z ničeho nic po aktualizaci Win7, nebo Win10 crashnul pokaždé systém když ho po instalaci restartuju. Nejspíš to bude asi vada SSD. Dam teda na radu z diskuze na zkoušku programu co odhaluje HW chyby. Při “nejhorším” upgraduju na novější SSD s vyšší kapacitou a vyzkoušim to nainstalovat na něj.

Ještě mě napadá, jak máš v BIOSu nastavený Secure boot? Nebo UEFI versus Legacy?

Je tu napsáno jen UEFI. Akorát teda u Boot option properties je “Boot option #1 Windows boot manager (P2: kingston....)Boot option #2 P1:Kingston.....”

https://pc-help.cnews.cz/viewtopic.phptady je přesně popsány problem, který mam. Až na to, že mě proběhla aktualizace v pohodě.

yo, ked tam mas win7, tak to je PC spred 2012, takze to chyt, vyhod to do srotu a kup novy. Lic cislo si nechaj, nainstaluj na novy 10nu a pouzi ho.

Měl jsem tam Win7....A teď tam mám Win10 s originálním keyem :) Takže to co píšeš není řešením.

To, že mam na pc Win7 znamená, že jsou komponenty staré? :D Na pc mužů mit jakýkoliv systém nezávisle na staři komponentu.

Ja mám Asus s pred 2012, tiež som prešiel na Win.10 ale všetky ovládače som musel nahradiť z Win.7 inak mi to nešlo, ešte aj CD/DVD keď nechám ovládače z Win.10 neukáže a ani nefunguje.

Problém nejspíš vyřešen. Problém byl v tom, že v BIOSU bylo nastaveno bootovani jako UEFI Windows. Musel jsem to tedy přepnout na "Other OS" a už to funguje. Windows 10 mi sice stále nenachází žádné update, ale to asi už nebude problém s bootováním. PC mi teď naběhne již bez problémů, snad to takhle vydrží už napořád :)