Nelze číst soubory na SD kartě

Zdravím,mám zrcadlovku Nikon D3400 a při focení mi najednou napsala abych vyměnil paměťovou kartu, že ji nelze používat. Od té doby ani v zrcadlovce nešli prohlížet fotky. Po vložení do PC všechny soubory vidím, ale nelze je ani kopírovat, hlasi to chybu, že nemůže najít cestu k souboru, nebo tak něco. Pouze pomocí recuva se mi to povedlo, ale jpg i raw nelze otevřít v jakémkoliv prohlížeči. Paměťová karta byla zaplněná cca do poloviny. Dá se s tím něco dělat? Až se zase dostanu k PC mohu sem hodit nějakou tu fotku.Děkuji za jakoukoliv radu.

Odpovědi na otázku

Vypadá to na poškozenou kartu. Soubory jsou vidět protože tabulka FAT je v pořádku, ovšem obsah je v čudu. Ono to plyne i z chování fotoaparátu - pokud během focení napíše že kartu nelze používat a přitom karta není plná, asi s tou kartou doopravdy něco je. No a programy pro obnovu souborů také nepomohou, pokud je obsah souborů poškozen. Kartu do koše a koupit jinou.

Smůla, karta zjevně odešla. Poškozenou fotku sem dávat nemusíš, nejde s ní nic udělat, protože obsahuje chybná data. Takže vyhodit/reklamovat a koupit novou. Co to bylo za kartu?

Binful... no asi se vyplatí pořídit něco kvalitnějšího, nebo ta pravděpodobnost odejití karty je stejná? Ono nešlo o nijak moc důležité fotky, stalo se mi to v půlce výstupu na hory, tak toho až tak moc nechybí a navíc je to celkem moje blbost, že ta karta to udělal už jednou to stejné. Ale fotky jsem v pořádku stáhl a po zformátování zase celkem dlouho fungovala.

Binful? Co to je? :) Samozřejmě odejít může i značková karta, ale přeci jen třeba u SanDisk s doživotní zárukou je to mnohem méně pravděpodobné. Vždycky mě uděluje, že si lidi koupí celkem dráhy foťák a pak do toho nacpou tu nejlevnější kartu, jako by jim na fotkách vůbec nezáleželo... Pokud si s tím neporadila Recuva a žádná fotka není použitelná, tak s tím fakt nejde nic dělat.

Jo jo, pravda, hold za blbost se platí, ale zase chybami se člověk učí...

A základní pravidlo, jakmile paměťová karta jednou jedenkrát podobným způsobem zablbbe, tak bez milosti hodit do koše, protože s naprostou jistotou se to bude brzy opakovat. Ale to vlastně víš sám :) Každopádně nějakou slušnou kartu, pro zrcadlovky se doporučují ty SanDisk a možná jít cestou více menších karet, než jedné velké. U karet je totiž běžné, že pokud odejde, tak z ní většinou nedostaneš už nic. Kdežto pokud máš fotky na více kartách a jedna odejde, tak aspoň fotky na ostatních kartách zůstanou, i když to není tak pohodlné, když se musí přehazovat karty.

Nyní jsem zkusil SD kartu na PC v práci a přes Total Commander lze fotky kopírovat a jedna se mi podařila v pořádku otevřít na další byl pouze na 1/4 pruh a další šedo. Uvidím co se stane až se zkopírují...

Sláva fotky zachráněny. Zkoušel jsem kopírovat všechny soubory, rychlost kopírování byla velmi pomala a fotky poškozené. Kopírování trvalo asi hodinu až 2. Poté jsem vyndal a znovu zasunul paměťovou kartu a některé fotky se začali zobrazovat v náhledu ty šli rychle a dobře zkopírovat a fungují. Vysunutí a zasunutí jsem opakoval až jsem takto rozchodil a zkopíroval všechny fotky. Přišel jsem jen asi o 5, ale podle vedlejších fotek byly zrovna nic moc, tak mě ani netrápí. RAW soubory kopírovat moc nešli, ale daného účelu fotek ho ani moc nepotřebuji.Jen by mě ze zvědavosti zajímalo v čem to je? jaká část paměťové karty je špatná, že se to někdy chytne a někdy ne? Samozřejmě stejně letí hned do koše.

Tak super, gratuluji :) Každopádně kartu vyřadit a pořídit nějakou solidní :)

Dobrý den, prosimvás odkud kam jste je kopiroval? :) mám podobný problém.. 250 fotek bez problémů nacteno a poslednich 120 fotek nekde načíst.. ani ve fotoaparátu.. nemáte nějaký rady? Fotky jsou bohužel na zakázku, takže docela opravdu problém.. děkuji moc, Eliška