» Poradna » Windows (a jiné OS)

Nelze bootovat s flash

Ahoj všem,potřebuji prosím poradit.Dnes v noci se mi podařilo přes program Refus vypálit obraz iso distribuce OS Linux Mint 18 Cinnamon 32bit na usb flesh.Bohužel mi nejde za žádnou cenu Linux nabootovat.V biosu jsem byl asi 12x a stále bez úspěchu.Zde jsou možnosti pro boot z biosu:Boot mode (legacy bios)Secure boot : (disabled)Boot priority order :1.Atapi cdrom : matshita dvd-ram uj8e12.Hdd0 : ct240bx200ssd13.USB FDD :4.Network boot : brcm mba slot 0200 v15.0.115.USB HDD :6.USB CDROM :Nevíte prosím proč mi nelze Linux z flash nabootovat?Nebo kde mohu dělat chybu?Notebook Acer Aspire E1-531OS--W-10 HOMEZa případnou radu předem děkuji.

Odpovědi na otázku

Skus pripojit ten USB disk ked je Notebook vypnuty a za pni ho az po pripojeni.Pocas startu, hned po zapnuti stlacaj F12, malo by sa objavit boot menu.

Bohužel-při startu notebooku a současné aktivaci klávesou F12 se normálně načte windows.

Protože v biosu v záložce main máš nastaveno F12 boot menu na disabled.

Swede i ostatní omlouvám se protože řeším milión věcí najednou,jsem na vysílačce,řeším emaily,rodinný věci,celou noc jsem nespal atd.Jinak jsem to zatím přepnul v biosu v záložce main F12 na enabled a za chvíli budu pokračovat.

Takže F12 se při startu prostě nechytá i když jsem to přepnul na enabled.

A iné F klávesy? U mňa je to F10, u suseda F8

Podivej se jeste jednou poradne do toho biosu, jestli jsi tu změnu uložil

O.K.

Tak jsem se podíval do biosu a uložený to nebylo,no jo ale jak to uložit?

F10

Jo teď jsem to F10 potvrzoval,ukázalo se yes a to sem entrul.Ještě se do toho biosu mrknu jestli se to uložilo přes F10.Dám vědět.

Je to uložené.Teď zkusím tu F12.

Takže F12 zafungovala ale o boot s USB ani zmíňka.

Videl si v zozname USB flash okrem HDD?

Lubo nic takového tam opravdu není,sem pitomec ale né úplnej,

Obávám se že můj bios nepodporuje bootování s flesh.

V F12 boot manager1.ATAPI CDROM : MATSHITA DVD-RAM UJ8E12.HDD : CT240BX200SSD13.NETWORK BOOT : BRCM MBA SLOT 0200 v15.0.11Žádné jiné položky tam nejsou

ještě jsem si říkal, zda nedáváš ten flash disk do usb 3.0, ale jestli je to tenhle notebook:https://www.mall.cz/notebooky-uhlopricka/acer... tak ten snad má jen usb 2.0.Jinak Bios co nepodporoval usb boot jsem viděl naposled na desce z dob Windows XP ... To se mi nějak nezdá. Zkus jiný usb port.

Ano je to ten stejný notebook-já myslel že se už ani neprodává Ano má jen vstupy 3x usb 2.0.Všechny usb porty jsem vyskoušel.Jinak bios jsem prohledal křížem krážem a o bootování s usb žádná položka.Tak fakt už nevím.

hmm, tak proč si to nevypálíš na DVD? To je dneska za bůra a neviděl jsem mašinu, co by nenabootovala z DVD.

Asi to tak dopadne.Jen je mi záhadou--před chvilkou jsem šel do biosu ALE přes klávesu F2 při startu a milá werbatimka tam byla vidět,tak jsem na ní najel-zmáčkl jsem F10 pro uložení a enter a stejně se načetli windousy.

Pokud je bootovací fleška chybně připravená (chybí na ní bootsector), v boot menu se logicky neobjeví.Pro její přípravu zkus ještě použít http://www.stahuj.centrum.cz/utility_a_ostatni/operacn... Je to blbuvzdorné......PS: To .iso jsi zkontroloval?! (hash)?

Tady je výsledek https://nahraj.to/1ytf

To znamená, že máš špatné .iso. Pak se nemůžeš divit, že ti to nechce bootovat....Tohle máš zkontrolovat jako první - u OS je to nezbytnost.Takže si to .iso stáhni nové a znovu zkontroluj. https://ftp.heanet.ie/mirrors/linuxmint.com/sta... SHA - 256: 3fb60a7698f5d80e68526016da3e4455d8a19be6b1cb0eeb5b59dbdd8cf1ffb3

Takže stejný výsledek ISO neprošlo.

mi to spíš připadá, že má políčko "Compare" prázdné - tj. že tam nedal ten MD5 součet z webu, nebo z *.md5 souboru. Tím pádem to porovnání neprojde.

No jo to bych nesměl být takový jelito a snažím se Jak tam vložit ten MD5 součet z webu???

Boot menu sa neobjaví nebootvateľná flash? Ak sa bavíme o výbere zariadenia pred bootovaním napr. Win po detekcii zariadení BIOSom, tak sa mi to nezdá

Na co Linux? Hry tam poradne nejdou, pracovat se na tom neda, abys pak porad neco hledal na internetu jak co nastavit. Jestli nemas penize tak jdi nekam na brigadu a za dva dny mas na Windows a bez trapeni.

O peníze nejde,máme dva stroje s W-10,jen jsem si chtěl Linux vyzkoušet.

Tak si ho dej virtualne - treba VirtualBox je pro to vhodny.

Pracovat se na tom dá a každý nemá PC na paření. Ono to asi nebude jen tak, že linux mají na notesech třeba lidi na ISS apod. To nebude o tom, že by neměli na wokna, jak si někteří méně znalí či méně chápaví jedinci stále myslí.

ISS je tam dal protoze mel stary stroje ktere nebyly schopne prejit na nove Windows ne ze by na nej nemely... http://www.extremetech.com/extreme/155392-internatio...

o tom to teda fakt nebylo. XP se na spoustě technologických a vědeckých PC stále používají nikoliv proto, že by to byly šrot PC, ale kvůli kompatibilitě, spolehlivosti a dalším věcem.Spíš je to o tom, že Debian je jednak výrazně stabilnější ale taky bezpečnější a fakt nehrozí (narozdíl od Windows), že by tam někdo omylem roztahal nějaký malware. Takže s tím narozdíl od XP můžou klidně na net, aniž by bylo potřeba to bůhvíjak hlídat v porovnání s wokny.

Tak děkuji za informaci :) Bez tebe bych nevěděla, že už asi 8 let vlastně nepracuju. A her tam mám taky víc než dost :P

Nemáš zapnutý fastboot? Ale ak si bol v BIOSe, nemal by si mať. Na inom PC flash nabootuje? A strkáš ju do USB 2.0 (toto len typujem, nemám USB 3.0 otestované). Nájdi v manuali klávesu na výber bootovacieho zariadenia.

Musíš v Rufusu správně zvolit schéma oddílu a yp cílového systému.U toho staženého .isa jsi ověřil hash?

V Rufusu jsem to vše nastavil správně--dával jsem si na to pozor ale co je ověření hash fakt netuším.

HASH je spôsob ako overiť, že súbor má pôvodný/nezmenený obsah. Gugel nefunguje?

Co třeba kdyby sis ten pojem zadal do googlu?http://www.servispckupka.cz/jak_overit_kontrolni_souc...

stáhni si tohle:http://portableapps.com/apps/utilities/winmd5sum_... pak md5 soubor odtud, co jsi stahoval to iso. Pokud tam bude uvedeno přímo MD5 SUM, tak ho zkopíruješ.Rozbalíš a spustíš WinMD5, řekneš mu, kde je to tvoje ISO a pak mu zadáš k porovnání ten MD5 sum. Když oba ty kódy budou stejné, tak jsi ISO stáhl v pořádku.

Vsadil bycH se, že máš hodně blbě připravenou flešku.. Použij YUMI nebo WinSetupFromUSB http://www.pendrivelinux.com/downloads/YUMI/YUMI-2.0.2... http://www.winsetupfromusb.com/files/download-info/winse... Mimochodem, nástrojem WinSetupFromUSB lze jednoduše vytvořit multiboot oddíl(třeba na externí disk), kam si můžeš nacpat jakékoliv opravné nástroje a třeba komplet instalačky WindowsNa jakou piču budeš provádět kontrolní součty.. ???Stáhnul sis ISO linuxu z oficiálního zdroje..???.. Tak se zaměř na to, jak řádně připravit flešku.. FERTIG..