Nekupujte desky s chipsetem VIA!!!

Nekupujte desky s chipsetem VIA!!! Proč? Čtěte dál zpověď jednoho nešťastníka.

Nedá mi to abych se nakonec nesvěřil se svou až téměř nenávistí k firmě Via a všem jejich chipsetům. Byl jsem dva roky uživatelem Inteláckých výrobků, poslední půlrok již PC i skládám a víceméně jen ze zvědavosti jsem přešel na firmu AMD a tudíž i na Via desky.
Dlouho jsem se rozhodoval, přečetl jsem spoustu článků a nakonec se rozhodl to risknout, teď toho ale neskutečně lituji a hned Vám povím proč. Víceméně chci svým článkem varovat podobné zvědavce jako já, kterým už stabilita jejich BX-kových desek začíná lézt na mozek a chtějí zažít noční můru.
Začalo to tolik vychvalovanou deskou Abit KT7 a Thunderbirdem 900Mhz, to jsem skládal jedním zákazníkům. Procesor nešel výš než na 1GB a radějí jsem ho pro ostatní problémy vrátil na pův. 900Mhz, takže zázrak s přetakt. se nekonal. Zarazilo mě, že některé testovací aplikace (Sandra, HW Info32, Test CPU) způsobovali chyby a dokonce modré obrazovky, to by mi ani tak nevadilo, jako že většina her neustále zamrzala a lidé mi stále volali, že je zle. Tak jsem to vzal domů a zjistil, že nakonec nejmíň problémů ustalo, když jsem v Biosu zakázal Fast Write na disabled a AGP jena na 2x. Podotýkám, že karta byla GeForce MX a značkové operační. Je to již týden a lidé se neozvali, tak buď mají už strach, nebo to možná Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

Už se tomu musím jenom smát , takovou blbost vyplodí málokdo.

to Spec: v jednom ma pravdu, taky stavim lidem pocitace a AMDcko bych jim nenabidnul, kdyby ho vyslovene nechteli, staci mi ty problemy co mam sam MSI K7T Pro2A )

Awe.

Co k tomu dodat?
Na BXku dokazal postavit pocitac kazdy. Vetsinou vsechno fungovalo a bezelo bez problemu. S VIA cipsety se musi umet pracovat. Proto tolik problemu u lidi, kteri staveli dlouho na BXu a ted presli na KT133 (nebot pro nove AMD zatim neni jina volba). Weiny je alespon rozumny a nesvadi to hned na AMD. Z toho vseho prameni nekolik rad:

1. Pokud jste se s VIA cipsety moc nepotykali, prenechte sestaveni a instalaci nekomu, kdo se vyzna trochu lepe.

2. Pokud vam to neda a pustite se do toho sami, dbejte na vyber bezproblemovych komponent (mezi ktere Avery zrovna neradim) a kvalitni desky.

3. Snazte se poradne seznamit s BIOSem, jeho moznostmi a verzemi - leckdy to muze hodne pomoct (nejen ke stabilite, ale i vyssimu vykonu)

4. Dodrzujte instalacni posloupnosti u driveru a ostatniho SW.

5. Zastrelte si sveho Billa, nebo nepouzivejte produkty MS, popripade kupte Maca .

Verim, ze nekdy je to opravdu k zblazneni, ale prakticky cokoliv se da rozchodit, pokud neni chyba mezi klavesnici a zidlickou. Bohuzel je pravdou, ze nam VIA dodala slusny vykon, ale kompatibilita a spolehlivost se s BXem neda merit. Kontrolni otazka:
Jaky (novejsi) cipset se co do stability muze merit s iBX?

2Awe: Proc se teda AMD tolik prodavaji, kdyz jsou tak spatny (procesory i desky)? Jak je mozne, ze spousta lidi problemy nema?

to magic:

1) co bys kupoval, kdyz ne Avery (Askey ????)
2) s VIA chipsety vetsinou problemy nejsou, ale u urcitych komponent proste nejsou dost kompatibilni, a mne fakt nezajima, jestli to nefunguje kvuli ty komponente, mne zajima, ze v bxu to chodilo. Nemej mne za nejakyho lamera kterej nevi, jak se instaluje VIA, akorat je to proste cas navic a rikam, ze zakaznikovi to do pocitace nedam, kdyz to sam nechce, to je cely.
3) Vubec netvrdim, ze procesory AMD jsou spatny, nevim, kde jsi to vzal.
Awe.

Editoval Awe, dne 17.12. 2000 11:01:57

Hlavne ze jsme si to vyjasnili .
Bohuzel takova je doba. Nejen KT133, ale i lecktere cipsety se silnejsim jmenem maji problemy s nekterymy komponenty. Je to problem hlavne pri upgradovani desky, kdy si nechas stary komponenty, ale najednou zjistis, ze to nepracuje korektne. Sem smerovala moje kontrolni otazka - jaky soucasny (a obavam se i o budouci) cipset se muze stabilitou a kompatibilitou merit s iBX? Myslim, ze na takovy si jeste dlouho pockame. Vzdyt ani BX nebyl na zacatku dokonaly...
Co se tuneru tyce, jsou to dost problemove komponenty a popravde receno se jim radsi vyhybam (jako ty AMD ). Docela ujdou ATIny a jsou slusne kompatibilni. Samozrejme nenabizeji takovy komfort. Jsem zvedavy na VoodooTV 200. Doufam, ze to bude lepsi nez V3 3500. Tam nebyl tuner nic moc. Pokud to ale bude stabilni a super kompatibilni jako jejich graficke karty...

Musím k tomu taky něco říct. Mám desku s KT133 a samozrejmě jsem mel problemy. Ale 99procent se nakonec ukázalo v tom, že jsem přesně nevěděl, na co jsou některé volby v Biosu (soft menu III od Abit). Mnoho problémů se odstranilo novými ovladači. Chci ale podotknout, že když jsem začínal s BX čipsetem a Pentiem, tak to bylo podobné. Brzy to VIA vyladí tak, že to bude bez problémové.
PS: vlastně jeden problém mám pořád, nefunguje mi kolečko na mojí Genius Netscrool myši. Na BX to fungovalo. Poradíte?

mal som podobny problem s mysou,vyriesiil som ho preinstalovanim ovladacovuz je to sice dost davno,ale pouzil som tusim ovladace od nejakej intelovskej mysi s koleckom.ked som pouzil driver od geniusu,system mi dokonca mrzol.

Zajimavy. Ja mam jakejsi Genius s koleckem USB a jede mi bez jakejchkoliv driveru ve Win98SE, a kolecko normalne funguje... (FIC SD11, t.j. AMD-751 a VIA 686). A stejne tak mi jede koleckovej bezdratovej PS/2 logitech, bez driveru Skoro mam pocit, ze neni dobrej napad zasrat si Win98 nejakejma driverama

No, suhlasim s tym, ze ak chce clovek AMD - tak potom aj VIA. A rozchodit via so zopar zariadeniami je umenie, ale da sa to. Chce to trochu studia a vediet zhruba, co je na co. Jedine, co mozem odporucit je kupovat znackove komponenty. Tyka sa to hlavne dosky, graf. karty a pamati. Ono zase vela neznackovych veci uz neostava, ze . No a cely problem je v tom, ze sa treba hrat s ovladacmi - resp. dodrzat stanovene poradia (problem, je akurat v tom, ze je ho tazko urcit . Ale ak sa taky system vyladi, tak je to O.K. a je super.(mam skusenosti s doskami Transcend TS-AKT4, Asus A7V133 a Abit KT7)

Ale su aj veci, ktore nefunguju - napr. mi nechce fungovat joy MS Sidewinder 3D pro ani na porte so zvukovou (SB AWE32, SB LIVE 5.1, ani na porte na doske (Trancend, A7V133). Pritom ten joy fungoval s AWE32 na P200. Docital som sa sice na strankach creative, ze problemy s joy MS-Sidewinder mam kuknut na ich stranku - a tam som nasiel nieco o tom, ze nie vzdy to ide, avsak, s sb by mali chodit vzdy - okrem jedneho typu SB zvukovky, ale live to nebol. No tak neviem - problem je iba v tom, ze ten joy system nepozna ako MS-Sidewinder..., ale ako iny typ - ho rozozna v pohode. Akurat, ze potom nemozem pouzivat polovicu tlacitiek . Keby nahodou niekto vedel co s tym, budem rad

Anndy

Dodávam pc pre roznych zákaznikov cca 6-10 mesačne zatiaľ som s VIA a s AMD nemal vážnejšie problémy. Možno je to výberom komponentov ktoré použivam a ani jedna reklamácia na nestabilitu alebo nefunkčnosť !dosky  GIGABYTE, AMD Thudebird, chladiče TITAN + pasta , disky IBM 75GXP, 60 GXP, grafika MATROX. zvukovky SB, pamate Major, PQIMožno to nie je herná mašina ale na grafiku je to ok. Myslým že výber komponentov je asi najdôležitejší a nastevenia hrajú naozaj veľkú rolu. Treba sa len s tým vyhrať. Willi

No nevím, na VIA čipsetech jsem postavil desítky bezproblémových počítačů. Nebude to vše spíš člověkem?

Ja mám staršiu dosku pre Celeron čip. sada VIA Apollo Pro a tiež problémi !!! z tisíc vykričníkmi. Všetko čo som do dosky "vložil" sú znač. komponenty. Pamete 2 ks 128 MB Apacer 133 MHz, AGP Riva TNT2 M64, modem Microcom 56k, SB 128 PCI a predsa to nechodí !!! Teda presnejšie bol problém so zn. pameťami, tak teraz miesto FSB 100 musím mať 95 MHz aby šli oba kusy naraz, na 100 fungovala len jedna 128 MB pamäť !!!!! Tiež z video kartou sú problémi. AGP mi šlape proste len a len ak mám AGP aperature size či ako sa to píše presne, nastavené na 4 MB !!!!! alebo ešte spolahlivejšie mi to šlo asi s tou grafikou keď som mal dokonca vo Win98 (cez najnovšie detonátory) nastavených 2 MB tejto pamäte pre textúry. Na druhej strane túto graf. kartu som skúšal hodiť bratovi do jeho AMD stroja doska od QDI a čip. sada MVP3 (VIA ale ktorá funguje :) a tam to zase šlapalo všetko. Akurát inštaloval do Win98 ovládača pre nvidiu z inštal. CDčko a krásne rýchlu grafiku mal na tej doske z procesorom AMD. Praskajú mi zvuky, stále a neviem čo s tým mám robiť ?! Teda ak pracuje AGP karta... ak pozerám video, ak púšťam hry, alebo video tak slabučko praská zvuk.

Takže , souhlasím z názorem že AMD je super !!! , VIA taky , akorát to chce trochu trpělivosti. BX je super , ale pro laiky. Kdo ví jak na to, tak rozchodí VIA chipsety bez problémů. Teď jsem si koupil MSI KT266Pro + Thun 1200 (266) + DDR256 a mněl jsem taky pár problémů , z rozchozením systému , ale vše bylo v nastavení biosu a instalaci. Teď mi to jede jako ďábel : 1500Mhz  CPU paměti 300Mhz a stabilně !!!!   Předtím jsem mněl BX Mastera a byl super , ale tato deska taky. Takže chce to u toho myslet a mít trpělivost .                           Hodně štěstí !

Koupil jsem si Durona 700Mhz, chipset  via KT133. s Via chipsetama jsem se setkal vůbec poprvé. žádnej problém v nich nevidím. bez žádněho tuningu mám v Sandře 2001 propustnost pamětí 400 a 440Mb/s. A to mám nastavení od výrobců desky.

Nekupujte desky s chipsetem INTEL!!! (jak by se ti to pacilo '' HLAVO'').

šáhni si na ruce - všechno se dá rozchodit!!