Několik otázek ohledně staršího počítače

Dobrý den, Chtěl bych se zeptat na pár otázek ohledně tohoto staršího PC: Základová deska: GA-P35T-DQ6 (rev. 1.0) CPU: Intel core 2 duo 6750 (s boxovaným chladičem) GPU: Sapphire Atlantis ATI Radeon X1950 Pro 512MB,PCI-e Zdroj: no name 550W RAM: no name 2GB HDD: WD blue 500 GB PC najede do Windows XP a je funkční. Z tohoto PC bych chtěl udělat alespoň základní pc pro hry. Otázky: 1) chtěl bych v pc vyměnit grafickou kartu: nahradit starou Sapphire Atlantis ATI Radeon X1950 Pro za gtx 770 2gb od asusu, ale nevím zda by mi stávající cpu nebrzdilo tuto gtx 770. 2) CPU bych chtěl taktovat ale na box. Chladiči od intelu toho moc nenataktuju takže bych chtěl koupit nový CPU chladič ale moc nevím jaký může mít ten nataktovaný procesor TDP 3) chtěl bych vyměnit RAM na 8 GB ale nevím jaké paměti mám vybrat (hlavně kvůli frekvencím) 4) chtěl bych nainstalovat Windows 10 ale ve specifikacích základní desky jsem našel podporu pouze po Windows 7, tak nevím zda jsou stránky kde je podpora Win 10

Odpovědi na otázku

Ten procesor je tak starej a ta "novější" grafika taky, že z toho ani základ na hry neuděláš. 13 let je prostě moc. Navíc muže cokoliv kdykoliv odejít a tak je každá investice jen vyhozením peněz.

gtx 770 zvládne v pohodě naprostou většinu her

Ale GTX 770 nezvládne většina levných zdrojů.

Ale nie s C2D.

Já měl E5450 + GTX 660 Ti.E5450 je v podstatě 4jádrový Q9650, tedy 2x E6750 a ještě na vyšší frekvenci. Tedy o dost lepší CPU.GTX 660 Ti je naopak slabší než GTX 770.Tehdy se na tom dalo hrát skoro vše, ale teprve po výměně za i5 ta grafika opravdu ožila. Kombinace E6750 + GTX 770 je tedy úplný nesmysl. A v kombinaci v tragickým zdrojem zvlášť. Nehledě na to, že jsem tam neměl jen 2GB RAM, ale asi 6GB nebo 8GB a místo pomalého HDD tam bylo SSD. Pokud to PC máš, nech ho, jak je a používej na to, na co ještě stačí. Ale určitě do něj necpi další prachy. Nemá to smysl.

Jakákoliv koruna investovaná do tohoto, je vyhozená. Max tam dát nějakou bazarovou RAM a SSD, a mít to na kancl.

za jakým účelem toto provádíš?

S tou sestavou, která je tak na šachy a piškvorky, velkou díru do světa neuděláš. Uvědom si, že jsi s hardvérem 10 roků pozadu.

Můžeš si být jistý, že s Core2Duo neuděláš ani základ na hry. Nemá žádný smysl cpát do toho ani jednu korunu. Pokud ale za každou cenu chceš, tak podporované paměti najdeš na webu výrobce základní desky. Taktovat to nemá žádný smysl, pořád to bude zoufale slabé.

Minulý týden se mi dostal do rukou konfiguračně podobný šrot. Doporučení: nové PC/notebook (dle představ dotyčného). Na podobné případy se hodí jen konstatování, že: "Ze zemáku pomeranč neuděláš".

"Z tohoto PC bych chtěl udělat alespoň základní pc pro hry."To je podle mne kravina. Do toho bych vůbec už neinvestoval. Dej tam aktuální Lubuntu linux a může z toho být surfovadlo pro babičku, ale fakt ne nic na hry.

Velké inovace tohoto historického PC moc smysl nemají. Vyjdi z toho,že PC stárne cca 6x rychleji než osobní auto. Tedy tvůj počítač 9 roků starý odpovídá cca 55 roků starému autu a ani když mu vyměníš disky za nové hliníkové, jezdit jako nové nebude.Maximálně bych tam dal více paměti (rozšíření na alespoň 4 GB) a nahradil HDD SSDčkem i když nebude jeho rychlost plně využita (SSD - SATAIII, základka - SATAII).A nechal počítač dožít, než našetříš na nový. Určitě zapomeň na to, že z něho úpravami uděláš herní počítač.

Pokud je počítač aspoň v trošku slušné bedně a má nějaký kvalitní zdroj, máš dostatek nervů a času, tak bych flashnul upravený BIOS a koupil do něj na Aliexpressu Xeon E5430/E5440/E5450. Příliš netopí a jsou levnější než Core 2 Quad. https://www.aliexpress.com/item/32822209553.htmlGTX 770 je žravá karta, pokud ji nemáš zadarmo, tak ji nekupuj. Ideální je do sestavy nějaký bazar GT 1030, RX 560 apod do tisícovky.RAM koupíš také na Aliexpressu (2GB 800 DDR2 x4pcs)https://www.aliexpress.com/item/32893259337.htmlNakonec prolez bazary a kup libovolné 120GB SSD do 300 Kč, chce to štěstí, ale seženeš ho.Víc peněz do toho nemá smysl cpát.

Jo a samozřejmě Windows 10 nejsou problém.

Příklad nového, několikrát rychlejšího počítače v konfiguraci, kterou stavím lidem, co nemají peníze:https://www.czc.cz/275582,241380,230472,2658...

A to jim stavíš jako za trest, že nepozdravili když přišli do tvého doupěte?

Kolik lidí, co pracují na hranici minimální mzdy nebo dělají v profesích, kde se platí na ruku (jako stavby) jsi poznal? Oni víc peněz prostě nemají a děcka potřebovaly během koronakrize funkční počítač. Všechno z bedny ven a tohle jako obměna + garance možného upgradu, až ten Athlon 3000G přestane stačit.

3000g je na kancelariu uplne postacujuci, prehra 4K youtube, takze pre cenovo narocneho uzivatela sa da odporucat. Vyhoda je, ze do tej dosky co tam je das kludne 3700x ked zlacnie a bude v bazarovych vypredajoch.. takze mas vystarane na xy rokov. Ak by kupil tomahawk max, tak tam pravdepodobne pojde aj buduci ryzen, takze xy+ rokov.

nebylo by lepší pro tu integrovanou grafiku RAM 2x 4GB?pro kancl a internet by možná stačil i ssd 256 a LINUX.U babky jsem to tak řešil, měla PC z r.2011 i3 4GB s W7 pak odešel 500GB disk a nechtěla do toho cpát další prachy, tak jsem vzal svůj starší 40GB disk, prdnul tam MINT a je spokojená, sice občas musím s něčím poradit, ale na základní internet, youtube, FB a Libreoffice jí stačí bohatě

A k čemu je dobré zasírat si sloty neprodejnými moduly? Už 8 GB je na hraně, 2x 4 GB přináší problémy s kompatibilitou při doukoupení další 8 GB (8 + 4 + 4).Jak budou děti ve věku 8-10 let používat software, který vůbec neznají a ve škole nepoužívají? To jako myslíš, že jim s tím pomůže matka, co dělá ve školní jídelně a otec, co dělá mistra zedníka na stavbě? Samozřejmě bych jim tam mohl dát Ubuntu, a pak by mi každý druhý den volali, že jim něco nefunguje.

Poznámku s RAM beru zpět. Má DDR3, takže 4x 2 GB DDR3-1066 2Rx8. Tento čipset 4GB moduly neumí (respektive se mi to nikdy nepovedlo rozjet), to až X38 a X48.

všetko sa dá ale je to škoda peniaze vražatprocesor q8400. Ram DDR3 tam by sa dalo dať aj 16GB grafiku máš ešte v pohode ale investoval by som do značkoveho zdroja

ak ti mozem poradit, ked sa pytas na podobne otazky ako sa pytas, nie si velmi zbehly v "stavbe" PC, bolo by to pre teba len trapenie a vyhodene peniaze s neistym vysledkom.na hry to ani s Xeonom nedas, aj pripadne nova vykonna grafika nestaci, CPU sa dnes hodi tak na internet, max. 8GB RAM-ky je na hranici, jedine co sa da uvazovat je upgrade na W-10, alebo Linux, pridat-vymenit RAM-ky a osadit SSD na system

ale ved ta doska doska ide na DDR3 nie DDR2

Což je v tomto případě velká nevýhoda. Zatímco 2GB DDR2 se dají sehnat v bazaru za pár šupů a pojedou skoro všechny, 35 čipsety svládaly DDR3 jen ty první, co přišly na trh, tedy dualrank, které jsou vzácnější a dražší, navíc taky max. 4x 2GB.

To je úplně jedno, jestli DDR2 nebo DDR3 - stejně umí pouze malé moduly a propustnost je stejná.