» Poradna » Windows (a jiné OS)

Nejlepší možná mATX deska a CPU s bezproblémovou podporou Windows XP

Ahoj,do jednoho svého zařízení plánuji upgrade. V současné době je osazen procesorem Pentium 4 2.53Ghz s deskou Intel D865GLC- zásadní je, aby deska byla mATX, měla plnou podporu windows XP 32Bit a umožňovala zakázat více CPU jader, než jedno.- ideální co největší single core výkon- Musí mít alespoň jedno PCI- digitální výstup GPUDíky.

Odpovědi na otázku

Pokud to má být nové, tak můžeš rovnou zapomenout. Aktuální HW už je pouze pro W10 a instalace starších Windows vyžaduje úpravy instalačky. S XP pak nemáš prakticky šanci.

Nové to být nemusí. Na ebay se dá koupit prakticky vše. Jde mi o do, aby to bylo něco, co už někdo zkusil.

Nebylo by lepší něco o výkonu P4 a WinXP virtualizovat?

Ani tak. Spíš by stálo za to, aby napsal, o co mu jde. Přijde mi to, že má nějaký HW do PCI, který běhá jen pod XP, ale třeba má jiný důvod.

řekl bych že všechen HW do PCI který chodil na XP musí chodit i na Win7 x86.

Valna vetsina kupodivu ano, ale vsechen rozhodne ne.

To jsem si taky myslel, ale pak nevidím ten důvod upgradu. Když něco běhá a má legacy HW, mělo by to běžet na legacy HW nebo virtuálce s emulací třeba USB, pokud takové zařízení existuje. Jinak bych ten důvod upgradu neviděl.

Nebylo. Je tam custom PCI karta. Její ovladače nefungují ani na více jádrovém procesoru.Na zařízení ale následně běží nějaké analýzy, u kterých by se z vyššího výkonu celkem profitovalo.

Pak je otázka, zda není náhodou lepší zaplatit někomu kdo to splichtil, aby doprogramoval podporu pro novější OS. PCI je ještě pořád celkem běžné i u nových desek, byť se začíná vytrácet, takže to jen otázka SW podpory.Ono totiž pokud jde o výkon, tak nejlevnější a zároveň nejvýkonnější bude něco ze současné doby (nebo pár let staré). Vůči těm starým srágorám to pak bude jako přesedlat Trabantu do monopostu F1.

PS: A jste si 100% jistý, že to nebude běhat ani pod Windows 7, nebo Windows 10? Všechny novější OS pořád mají svojí 32bit verzi. I Windows 10 ji má.

Nechci se tím ani zabývat. Co z toho? Vím, že pro WXP některé (core i) desky byli.Je to jednoúčelová věc.

Pak OK. Bohužel nemám projitý HW, tak abych řekl přesně něco co potřebujete. Budete se muset prohrabat dobovými recenzemi. Zkuste se poohlédnout po nějakých i3, i5 řady 2000 a k tomu desku Z68, nebo podobné pro ně. Tam už sice byla běžná Windows 7, ale hodně výrobců mělo na stránkách i ovladače pro Windows XP 32bit/64bit. To je asi to nejlepší, co by mělo s XP nějak běhat.Na 100% bude běhat cokoli z řady Core2, ale to už by byl fakt úlet přecházet dnes z Pentia na Core2.Budu předpokládat, že nejde o apríl. A to jen proto, že jsem se s tímhle už setkal. Nějaký vědátor si tam něco doprogramoval a vyrobil pro sebe, pak se to používalo, vědátor odešel (nikdo tomu nerozuměl), tak to používalo dokud HW dovolil, pak to začalo umírat a měli problém.

Nejste úplně daleko, je to osciloskop v kupní ceně cca 2M Kč, který svou funkci plní na výbornou, ale podařilo se mi levně dokoupit nějaké options, nicméně se u nich pěkně zadýchává. Nový s podobnými parametry by mě stál stále více je třičtvtě milionu. ono to samozřejmě až tak jednoduché, budu měnit i LCD (teď je tam 10" 800x600) ale s tím už jsou zkušenosti. Reálně nejsem první, kdo tohle dělá, nicméně co jsem našel používali desky, které nešli sehnat ani na ebay (a nebo staré, ještě s AGP a C2D (tam je zase výhoda, že není problém s intermím LCD).Koukal jsem, že asi nejlepší bude do generace Ivy bridge - i5-3570 (vysoké takty, hodně cache).

K čemu potřebuješ AGP? I integrovaná grafika u desek pro Core Duo má vyšší výkon (tedy pokud si nechceš zachovat GeForce 6800 Ultra pro AGP)

Já snad k ničemu. V originále se používá DVO interface, který je v některých Intel chipsetech dostupný přes AGP (něco jako toto https://en.wikipedia.org/wiki/Serial_Digital_Video... ). Ale to půjde pryč, budu měnit i panel, nový bude na eDP.

Koukal jsem na Dell OptiPlex 390 s i5-2400 a vypadá to, že na stránkách Dellu mají ovladače pro XP. Zda pro vše, jsem nekoukal, ale minimálně čipová sada tam je. Podobné celé počítače se dají sehnat za pár tisíc.https://www.levnapc.cz/dell-optiplex-390-sff-i5.... Ve výkonu to jistě poznáš:https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-Pentium-4-2... Za aktuálními 4jádry jak vidíš také zas tak výrazně nezaostává.

To není reálné. Jde mi čistě jen o desku pro i5/i7 (a vhodný procesor) na které pojedou bez problému WXP. nic víc. Reálně mě bude stát víc práce a čas s tím to přeházet a rozběhat, než ten HW.

Pokud jde skutečně o singlethread výkon, nejvýkonnější řešení bude vskutku virtualizace.To umožní narvat tam nějaké moderní vysoko taktované čtyřjádro. Na tom nastartovat nějaký hypervizor, klidně to mohou být i Windows 10 Hyper-V, byť bych doporučil třeba Proxmox. A přes PCI passthrough připojit k virtualizovaným Windows XP to záhadné PCI zařízení.Nebude problém s ovladači ani upgrady HW v budoucnu. A klidně se může podařit udělat to bez reinstalace; tedy zachovat stávající Windows XP a jen je zvirtualizovat. To ušetří čas, který bude třeba strávit konfigurací a instalací hypervizoru.

Alebo si zapni podporu Multi processingu v nastaveniach hlboko v útrobách XP. Dá sa to dohladať ako sa to zapne, akurát existuje dôvod prečo je štandardne vypnutá.

1) Libovolné WKS s licencí W7/64 Pro a podporou hw virtualizace. V bazarech najdeš mraky vyřazených profi WKS za slušnou cenu.Proti trapnému Intel P4 bude mít každý současný CPU mnohonásobně vyšší výkon (kromě Intel Atom).2) Doinstalovat virtualizaci:KB958559-x643) Virtualizovat stávající WXPP/32:disk2vhdhttps://docs.microsoft.com/en-us/sysinternals/downlo... 4) Zasadit výsledný .vhd do Virtual PC ve W7=> nemusíš instalovat a pracně konfigurovat nový WXPP/32 v novém hw.Alternativně lze dtto ve W10 Pro v Hyper-V (nebo v jiném hypervizoru), kde ovšem není vestavěná licence WXPP/32 => nebude to legální.

Windows Virtual PC má ukončenou podporu, samotný Microsoft ho doporučuje nahradit aplikacemi VMware Player nebo VirtualBox.

To máš pravdu.Ovšem podporu výrobce k tomu nepotřebuješ, stejně jako k úspěšnému provozu WXPP/32. Volba hypervizoru závisí především na tom, s kterým umí tazatel pracovat.Důležitá je hw podpora virtualizace v BIOSU, chipsetu a CPU.

No ty vole, jasně. Jeden z dalších updatů totiž MS Virtual PC totálně rozmrdá a image nejde otevřít v jiném PC ani softu a vytáhnout z něj data. Jednu takovou instalaci jsem jedná účetní zachraňoval (potřebovala by nakopat do prdele, protože nezálohovala) a bylo to opravdu peklo. Doslova třídenní martyrium kombinované body obnovení, klonováním disku a částečným přepisováním některých souborů od tohoto řešení Microsoftu.Windows Virtual PC nikdy nepoužívat! Ani, kdyby mi za to platili.

Každé .vhd jde ve Správě disků připojit, a pracovat s ním jako z normálním diskem.

Pokud ho naboří jedna záplata Microsoftu, tak opravdu nee.

Opravdu ano (funguje to jako když připojíš disk do jiného PC).

Nekecej nesmysly, já s tím dva dny bojoval, prostě jedna aktualizace to totálně rozjebala. Všude to o souboru hlásilo, že se nejedná o soubor virtuálního disku (přesnou hlášku si nepamatuji). Zatímco ostatní programy dělí virtuálku do několika souborů (jdou otevřít aspoň části), tak Microsoftí řešení to nechávalo v celku a záplata tomu rozbila celou strukturu.

a proč tu virtualizace dělat vůbec pod Windows? Měl jsem možnost vyzkoušet celkem obskurní měřicí a diagnostický HW na XP běžícím ve Virtualboxu - pro firemní použití to chce ovšem koupit komerční verzi s extenzemi pro plnohodnotné fungování usb apod. ale vyzkoušet to jde na neplacené "domácí" verzi.

Asi nějaká deska s Intelem Q965 (ne P965, ne G965) + Celeron 450 (případně Q45 s C2D E7600 se zakázaným jádrem) nebo D201GLY s jednojádrovým Celeronem 220.

1) potřebuješ nutně Windows XP2) pokud ano, musí běžet nativně?3) co na tom budeš provozovat za aplikace a k čemu bude PC sloužit?

Tak ja nevim....Polozil jsem jasny dotaz: => HW pro windows XpOdpovedi => proc pouzivas windows xp, nainstaluj virtualizaci, nainstaluj windows 10...

a čemu se divíš? Sehnat nový PC podporující takhle starý systém je prostě problém. Možná bys mohl ještě uspět u nějakého výrobce průmyslových PC jako je třeba Advantechhttps://www2.advantech.com/embedded-boards-design-in... ale i tak to bude problém a je to pěkně drahé a s malým výkonem. A stejně koukám, že XP už asi nepodporují.A protože píšeš o drahém SW a asi nechceš vyhrabávat bazary, tak se logicky ptám na virtualizaci, která by ti dovolila používat Win XP i na PC, na kterém by nativně jiné Windows než Win 10 nejely.Takže nevidím nic špatného na takové odpovědi.

Je to celé zařízení, HW+SW. PCčko je toho jen integrální součástí.

fajn, běží na tom normální desktop nebo nějaká custom verze? Jak probíhá komunikace toho HW s tím ve Windows? Má to normální výstup na monitor a ovládání klávesnicí a myší, nebo je to taky nějak upravené?Pokud je tam normální desktop s nějakou aplikací, tak není důvod, proč by to nemohlo jet přes virtuálku - dá se to vyzkoušet a pokud je to napojené přes nějaké normální porty, tak to provizorně napojit např. na nějaký notes.

Je to celé zařízení, je kterém je "mimochodem" mATX deska. Výstup na displej je přes DVO kartu v AGP, ale to umím řešit (nakonec displej se taky bude měnit, za hi-res na eDP) - tyhle věci řešit umím, živí mě to. Interface je PCI karta, pře kterou se sypou relativně rychlá data, ovládání aplikace jde taky přes ni. Nejsem první, kdo tohle dělá, takže z toho nějaké zkušenosti po fórech jsou.Jde mi akorát o zkušenost deska+WXP.

Pochybuju, že někde najdeš konkrétní zkušenosti, protože my jsme taky šli radši do virtualizace, která nemůže chcípnout jako 10-15+ let starej HW. Fakt ti přijde lepší naskladňovat starý krámy a "srát se s tím", než nahodit virtuála a koupit usb3-pci, kterou obslouží i RPI s RDP linuxem?

obávám se, že to bude fakt hodně velký problém. Pamatuju si jak kamarád do nějakého spešl stroje - starého, ale v ceně vily v Praze a stále použitelného - sháněl nějakou desku kompatibilní s ISA kartami. Je to už nějaký čas, ale nakonec tu počítačovou část té mašiny nechali přestavět, protože to žádné dlouhodobě udržitelné spolehlivé řešení nemělo.Pokud to na nových Windows nejede, tak bych fakt zvážil ten linux na nové desce - nebo linux s virtuálkou Windows XP. Protože i kdybys v bazaru vyštrachal něco na XP, tak to za měsíc nebo dva může zdechnout a jsi zas na začátku...

Plán je něco vyzkoušet, a následně nakoupit N kusů na ebay, takže to 10+ let udržím v chodu. Nakonec na aktuálním HW bude problém už i s tím PCI.

jestli si myslíš, že ti 10 let stará deska z Ebay vydrží dalších 10 let, tak to si věříš - po pár letech zjistíš, že to všechno ve skladu tiše zdechlo.Pokud je ten přístroj tak cenný a užitečný, tak to proboha zkus vyřešit už s novým HW. Pokud teda ta PCI karta netvoří 70% ceny toho zařízení.

Ta karta není nahraditelná.

takže když ti odejde něco na té kartě, tak můžeš celou mašinu vyhodit?

Kartu jako takovou lze koupit.

"Ta karta není nahraditelná."jaks to teda myslel? že se furt vyrábí ale jen pro PCI nebo se ještě doprodávají staré kusy?

Staré kusy.

A nemůžeš napsat, co to vlastně je přesně za kartu? (tedy pokud jsem to nepřehlédl)

Navíc jsem původně neuvažoval nad AMD, což tu jeden člověk poradit. Vypadá to, že spousta desek, na kterých to pojede je dostupná i nových.

nových jako nepoužitých nebo nových jako aktuálně vyráběných? Pokud to někomu 10 let leželo v krabici, tak i kdyby to nikdy nepoužil, tak už to může mít chvilku před smrtí.Pokud skutečně nových, dejme tomu...

Hardware pro XP dnes prostě není.. XP jsou mrtvej dnes již mrtvý OS... Takže jak tu padlo, prohledat bazary...

S tím nemám velký problém. Pokud vyberu něco konkrétního, nedělá mi problém to pak na Ebay nakoupit 3x a nechat to ve skladu, až to chcípne.

jenže ono tomu mezitím můžou na skladu zdechnout součástky na desce a zásoba ti bude na houby.

Stejně, jako může fatálně zdechnout něco v tom zařízení.... Na druhou stranu to je relativně nepravděpodobné.

Tak mrkni na nějaký ten repas od Dellu / HP s i5 2. / 3. generace, kde by ještě XP snad měl fungovat. Stojí to pár korun a bývají to držáci, co se jen tak nerozsypou.

Většina z nich nemá možnost vypnout jádra procesoru.

Takže on z toho ještě bude dělat 1 jádro? Tak to bych se na to už vysral tuplem. Tady se mi virtualizace jeví jako opravdu nejlepší možnost. Může v ní běžet nějaký tragicky osekaný virtuální PC s XP a PC bude stále plně použitelné.

ono to snad ani nemusí nijak osekávat ne? Mi ve Virtualboxu jede 32bit Win XP na kompu s 16GB RAM a Core i5 a nijak s tím problém není. Nic speciálního jsem nenastavoval, jen je VBOX v profilu stroje nastaven na XP a to je vše.

Viz nahoře:"Je tam custom PCI karta. Její ovladače nefungují ani na více jádrovém procesoru."XP s více-jádry problém nemají, ale o ty tady nejde.

pak je otázka, nakolik má ta karta k dispozici nějakou aktuální náhradu pro nějaké nové rozhraní a jak moc složitá je ta aplikace.Ale rozhodně bych zkusil tu virtuálku s XP - tedy uměle omezenou na jednojádro - a v ní zkusit nahodit ovladače a aplikaci - nejlépe půjčit nějaký komp a vyzkoušet to. Virtuálku bych spouštěl na linuxu - měl by to bez obstrukcí pustit přímo k hardwaru a bude to stabilní.

A zkoušel jsi to?Já provozuji množství virtuálek nad KVM, a rozhodně to tak jednoduché není. Navíc zapomínáš, že je nutná podpora VT-I/O. Což navíc špatně hledá s nativním PCI.Další věc je, že ta karta nevyhnutelně vyžaduje mapování do 32b prostoru, což to zase celé komplikuje. Virutualizovat to nechci a nehodlám těnito experimenty vůbec ztrácet čas. Je to nevhodné a na práci mě to bude stát víc, než si prostě nakoupit HW, který je o to levnější, že pokud seženu regulérního prodejce, půjde do nákladů.

pak si teda projdi ty průmyslové PC - jednak by to mělo mít kvalitnější provedení, než konzum, leckde se to ještě prodává nové a možná najdeš i s PCI... Taky na to budeš mít i nějakou záruku.pár nástřelů na hledání:https://www.tl-electronic.de/en/industrial-pc/windows-xp/https://www.industrialpcpro.com/industrial-micro-atx-moth... https://www.industrialpcpro.com/embedded-board

Už jsem takovými experimenty vyřešil dost problémů. Pravda, ne s Windows XP, ale doteď takhle běží asi 5 VM u zákazníků s Windows 2003 Server a specifickými periferiemi. Mají to na VMWare a navždy mají vyřešenou, teda dokud nechcípnou ty periferie. Dodavatelé toho původního řešení už totiž neexistují.S PCI passtrough (je nutné, pokud vím, VT-d) karta snad nebude mít problém s 32b prostorem, protože bude přímo připojená do virtuálního prostředí. Oseká to trochu výhody virtualizace (např. nejde dělat snapshoty paměti), ale vy potřebujete hlavně emulovat generický HW, na kterém ta Windows poběží, a na to to postačí.

Pro Intel jsou ovladače pro XP pro MB až po Socket 1155 (včetně). Vyber si, co seženeš a vyhovuje výbavou.

Ano, co jsem koukal, tak do Ivy bridge by neměl být problém.

XP se dá nainstalovat ještě na AM3+ deskách a AMD FX CPU. Sám jsem to 2x instaloval na desku s chipsetem 970.100% by to mělo jít s touhle deskou:https://www.czc.cz/asus-m5a78l-m-le-amd-760g...

Díky!

Má možnost vypínat jádra? Takové FX-4320 není pro tyto účely špatný procesor.

Ano. Musí striktně to běžet jen na jednom, na multiprocesor HAL to chodit nebude (to už někteří jiní ověřili).

To byl dotaz směrovaný na JP.

No a inštalátor systému sa ako dozvie, že tam nemá dať Multiprocesor HAL? Tým, že sa v BIOse nastaví len jedno jadro, tak to neznamená, že CPU stratí podporu SMP.

Btw: Zrovna FXa mají výkon na jádro dost tragický...

V porovnání s P4 z roku 2002 nebo kolik, je i FX hvězda.

Aby si ten ovládač nemal náhodou písaný ešte pre Win95/98 (NT/Win3.11), ktorý na XP funguje. To by znamenalo, že to potrebuje starú architektúru IRQ a na tej novej APIC to nechodí. Prerušnia obsluhované APIC-om sú transakčnej povahy, niesú to klasické prerušovacie linky.

Některé desky to ale umějí emulovat. Viděl jsem to u Opeteronů do Socketu F.

Tak to teda neviem, že by PCI karta, ktorá vyžaduje fyzickú IRQ linku mohla pracovať aj bez nej.

Ten drát tam fyzicky je, ale záleží, jak se pak chová z hlediska OS.

No a je v South-Bridgi na hardware, ktorý hodláš kúpiť aj klasický PIC? Ten totiž zabezpečuje "legacy" režim IRQ podsystému.

Ne, myslím si, že tohle už není potřeba.

Je to možné, neviem ako je to presne v i3/5/7. Na iP4 bol v SB PIC spolu s APIC. PIC bol prepojený signálom INTR na procesor do vstupu LAPIC. Dá sa predpokladať, že keď to má PCI konektor, tak nejaké riadenie signálov tam bude. Ide o to, či bude na 100% kompatibilné s tým čo predpokladá ovládač. Niektoré zvukové karty tiež nechodia moc spoľahlivo cez mostík PCIe-to-PCI.

Ano. Spíš také preferuji chipsety s nativní podporou PCI, tj. asi Q75, Q77,H77....Intelovské desky mají drivery i k win XP, takže asi někde tedy bude vítěz...

Product specification for chipset hovorí, že H77/Q77 nemá podporu pre PCI. Jedine Q75 ju obsahuje, tak asi tudy cesta vede...

Kup nějakou základní mATX desku s čipsetem G4x (G41, G43, G45) a DVI výstupem a do toho Pentium E8500 nebo E8600, u kterého povolíš v BIOS pouze 1 jádro.Tyto desky mají obvykle ještě PCI sloty.I se 4 GB DDR2 nebo DDR3 bys to měl pořídit do tisícovky.

Pouzivam Asrock B75M R2.0, ma 2xPCI, 2xPCIe-16, VGA, HDMI, com, LPT, 2xPS2 a bezi na ni XPh32b. Je to posledni chipset pro XP, proto jsem ji na posedni chvili koupil. Dokonce jsem na ni v xp rozchodil DVB-T2 tuner (bez omezeni).