» Poradna » Notebooky

Nejde zvuk na notebooku

Ahoj všem, mám takový problém - z ničeho nic mi nejde zvuk na noťasu. Na lište mám kolonku se zvukem a s červeným křížkem, na kterou když najedu, tak to hlásí, že není naistalováno žádné výstupní zvukové zařízení. První co jsem zkoušela, tak instalovat nový ovladač (dokonce asi 3x a tři různé ovladače pro můj typ notebooku) - bohužel nepomohlo. V ovládacích palenech mi to hlásí uplně to samé a kolonky konfigurovat nebo nastavit výchozí jsou samozřejmě zašedlé. Ve správce zařízení ten ovladač mám - řadič Hight Definition Audio, ale s takovým žlutým vykřičníkem. Pokud dám aktualizovat tak mi to napíše, že ovladač je aktuální a nejvhodnější software je již instalován....pokud dám vyhledat změny hardwaru tak se mi asi jen na vteřinu objeví nějaké okýnko, které hned zmizí, takže ani nemám šanci to přečíst. Včera jsme to s kamarádem, který tomu alespoň trochu rozumí řešili na dálku (já jsem naprostý laik) - nejprve jsme ještě ten původní ovladač odinstalovali a naistalovali nový - nepomohlo. Poté jsme něco dělali v biosu - nějaký upgrade či co :D také bohužel nepomohlo. Už vážně nevíme, čím by to mohlo být. Neporadil by někdo prosím? Typ notebooku - acer Aspire E1 - 731....podotýkám, že zvuk mi včéra odpoledně normálně fungoval a když jsem asi po hodině se znovu vrátila k pc, který jsem ani nevypla, tak již nešel....předem všem moc děkuju za rady :)

Odpovědi na otázku

EDIT: Ještě jsem zapomněla dodat, že když je správce zařízení ten odvladač otevřu, tak mi to píše toto: Ovladač zařízení pro tento hardware nelze zavést. Ovladač je pravděpodobně poškozený nebo zcela chybí. (Kód 39) {Nelze zavést ovladač zařízení}Ovladač zařízení %hs se nepodařilo zavést.Chybový stav byl 0x%x

MS ti tam v rámci aktualizací nacpal svůj generický ovladač o kterém si "myslí" (protože je nový), že je pro tvůj NTB vhodnější. Ale opak je pravdou, hledět u ovladače pouze a jenom na datum "výroby" je naprosto zcestné. Ale MS to takto bohužel běžně dělá a uživatelé jsou pak bezradní, zvláště když Správce zařízení hlásí, že jsou ovladače tzv. "aktuální"...---------------------Ty ale nepotřebuješ žádný MS "aktuální nepodarok", nýbrž originální ovladač napsaný a odladěný výrobcem pro přísl. HW komponentu (v tomto případě zvukovou kartu).Je tedy potřeba ne "nějaký" náhodně stažený ovladač odkudsi, ale přesně jeden konkrétní typ.Takže ve Správci zařízení (ve vlastnostech zvukovky) najdi vendor&device ID zařízení a podle něj vyhledej, stáhni a nainstaluj ovladač. Pak bude vše fungovat.Druhou možností je zkusit použít vhodný bod obnovy (z doby kdy vše fungovalo).---------------------Ale to není vše. Pak ještě musíš ošetřit, aby se situace neopakovala (= zakázat automatickou aktualizaci ovladačů), protože jinak ti tam při nejbližší příležitosti MS zase nacpe ten svůj "dáreček" jelikož usoudí, že ty máš přece ten zastaralý (a funkční sic!) ovladač a on tě musí přece "chránit " i za cenu že ti to zase nebude fungovat. Taková je tedy situace. Doufám, že jsem to napsal srozumitelně....