» Poradna » Počítačové sítě

Nejde se připojit na 2,4 GHz, 5 GHz funguje (AP Ubiquiti) - pro pokročilé síťaře

Hezký večer, West70 mi odpověděl na zajímavý problém, na který jsem nedávno narazil, a rád bych v jeho teoretickém řešení dále pokračoval (ono se to opravdu může někomu hodit, a upřímně doufám, že to nebudu muset nikdy řešit) https://www.zive.cz/poradna/usporny-router-s-... Ve stručnosti: Řada několika veřejných budov (škola, školka, obecní úřad, veřejná knihovna, hasičárna, sokolova…). Připojení k internetu je realizováno místním wi-fi providerem na Mikrotiku. V racku je router řady RB2011UiAS bez wi-fi a k němu k němu UniFi 1Gb switch, který zároveň napájí 6 talířů UniFi AC LR (3x3 MIMO s podporou 2,4 GHz a 5 GHz). K nim připojené různé počítače s různými síťovkami a různými systémy, nakonec 20 iPadů (nebo možná 30?) pořízené z nějaké dotace pro školní výuku.Kontroler pro Ubiquiti běží na serveru ve škole, kde ještě mají nějaké školní stránky, e-maily, žákovské účty, ale běží bez větší zátěže. Budovy jsou prakticky v jedné řadě, apčka okolo 75 dB od sebe, ty blízko sebe s kanály 1, 6, 11, takže o nějakém vzájemném rušení snad nemůže být řeč. Jestli bude ve špičce zapojených 50 zařízení (a ještě ne k jednomu ap), tak je to moc.Teď onen problém: Jakmile dojde k připojení iPadů, vše co umí, se přepne na 5 GHz AC a k 2,4 GHz se nedá připojit, a pokud se připojí, tak nekomunikuje s internetem nebo po obdržení IP nenačte DNS. V přehledu kontroleru svítí upozornění a ve statistice pouze několik kB přenesených dat. Prý se to tak chovalo i bez iPadů, ale těžko říct, měl jsem možnost vidět toto chování je s iPady. Žádný z počítačů, mobilů nebo tabletů na 2,4 GHz pak nejde pingnout. Směska zařízení je to opravdu šílená – od lepších wi-fi karet Intel AC 2x2 MIMO v noteboocích, přes iPady (pravděpodobně čipset od Broadcomu AC 2x2 MIMO), přes PCIe a PCI karty TP-link na Realteku a Qualcommu, po D-Linky a Tendy za 150 Kč o velikosti USB s Ralinkem/Mediatekem. Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

Díky za info. Když se s tím setkám, budu díky tobě o něco napřed.

Tu máš ten graf: https://ctrlv.cz/vGCdJe tam vidieť ako sa klienti rovnakej siete za stenou navzájom rušia. Zelená linka je sila signálu (RSSI), červená linka je kvalita signálu (LQ) a je potrebné ju chápať ako absolútnu hodnotu v kladných číslach. Na začiatku keď klient za stenou v podstate neprenáša žiadne dáda, iba sem tam niečo napráklad zobrazenie stránky webu, tak je LQ približne 90%, akonáhle začne zaťažovať sieť prenosom väčšieho množstva dát, tak klesá LQ aj pod hranicu 20% kedy príde k odpojeniu zo siete a znovu pripojeniu. Pokles kvality znamená, že stanica prijíma väčšinu framov chybne. Chybovosť stúpa dosť rapídne a môže prekročiť aj 90%, čo môže znamenať, že pakety IP vrstvy, sa nedoručujú.Nemožnosť pingnúť aj keď je stanica pripojená, má IP a AP oznamuje, že je stanica asociovaná môže súvisieť aj s tým, že bol zmenený model ako funguje vyhodnotenie kvality kanálu v ovládači. Už niekoľko rokov sa dá stretnúť s tým, že niektoré wifi nevypadávajú tak ako v minulosti. Skôr je problém aby sa stanica sama dostala do stavu Link_Down bez interakcie od užívateľa. Takto naprogramované ovládače nemajú problém s mizernou kvalitou signálu a rušením až na to, že občas nechodí komunikácia aj dlhší čas. Čo sa bude diať je závislé na tom, ako to vyhodnotí AP, pretože normálne klient pravidelne vysiela udržiavacie framy spojenia zhruba každých 10 sekúnd. Líši sa to ovládač od ovládača a je to dôležité vtedy, ak sa žiadne dáta neprenášajú. Niektorým AP nevadí ak sa tieto framy stratia aj na dlhšiu dobu vzhľadom na rušenie a to až po disassociation timeout, ktorý býva nastavený zvyčajne na 300 sekúnd. Je možné sa stretnúť aj s dlhším intervalom, ale napríkladMikrotiku vadí ak udržiavací frame nepríde tuším do 60 sekúnd. Vtedy odhlási stanicu zo siete aj keď je stanica z dosahu, alebo je vypnutá.Bez špecializovaných nástrojov neexistuje veľa možností ako zistiť kde presne je problém. Dosť často sa používa meranie pomocou druhej Ukázat celý příspěvek

Super, docela mě láká se tam zajet podívat a kouknout na to. Ubiquiti má ale výrazně chudší nastavení než Mikrotiky, tak nevím, co za možnosti tam z tohoto najdu.

Je tam ešte niekoľko iných závislostí, napríklad riadenie zisku anténového zosilovača (LNA). Na klientoch v zapojení infrastructure sa zvykne používať nastavenie v závislosti na RSSI od AP. Má to tri úrovne Low/Mid/Hi a nastavenie na Mid/Hi obmedzuje výskyt možných interferencií. Ako je táto vec vyriešená sa hodne líši v závislosti od výrobcu wifi čipu. Atheros používa softwarové threshold hodnoty až za prijímačom a samotný prijímač a teda LNA je nastavený vždy na Low (najcitlivejšie). Iný výrobcovia napríklad Mediatek používa priamo riadenie zisku LNA. Čo je lepšie závisí od momentálnej situácie na sieti. Riadenie zisku LNA k vyšším hodnotám účinnejšie potláča interferencie. Nevýhodou je to, že sa mierne obmedzí dosah príjmu z iných staníc rovnakej siete, čo je hlavnou podmienkou fungovania siete. Špecifikácia 802.11 hovorí, že stanice rovnakej siete sa musia navzájom všetky signálovo vidieť/počuť, pretože pracujú na virtuálnej nosnej. Každý frame obsahuje informáciu o dobe obsadenosti kanálu. Ostatné stanice si nastavia čítač na túto dobu a až po tejto dobe skúšajú vysielanie. Problémy nastávajú keď stanice strácajú framy vlivom zarušenia. Vtedy existuje možnosť, že vysielajú cez seba.Závilosť riadenia zisku LNA (LnaAtt) môžeš vidieť na tomto grafe:https://ctrlv.cz/qLRnMôžeš si všimnúť, že pri nastavení na najvyššiu úroveň (Hi) od nejakej 70-tej sekundy (osa X) poklesne chybovosť na príjme (RxPER - Rx packet error) a stúpne linková kvalita LQ zhruba na tých 90%. Pri nastavení LNA na Low sa okrem RxPER zvýši aj hodnota obsadenosti kanálu (CCA - Cler Channel Assessment).Zvýšenie hodnoty CCA znamená, že je zablokovaný vysielač. Stanica v tom čase nemôže vysielať.Toto je meranie len jednej stanice voči AP za dvoma stenami a rušenie zvýšením hodnoty CCA je prejavom odrazu signálu od stien. Ďalšia závislosť je od správneho nastavenia vysielacieho výkonu, ktorý nieje vhodné mať nastavený na maximum.

No jo, ale jak to řešit, pokud jsou některé síťovky hodně staré a je k nim pouze generický driver od Microsoftu, kde nic nejde nastavit? Kdysi jsem takto vyřadil Asus WL-138G V2, který má sice nějaký Broadcom 43xx, ale čisté ovladače od Broadcomu na něj nejdou nainstalovat a končí to BSODem. Vyřadil jsem ho proto, že se nedokázal připojit k žádné síti a myslel jsem, že je vadný. Ale když to tak čtu, tak hádám, že se jedná o úplně stejný problém.

Ako to vyriešiť keď ovládač neumožňuje nič nastaviť. To je dobrá otázka. V prípade, že niečo aj umoťňuje nastaviť tak by bolo vhodné mať možnosť merať na stanici o niečo viac hodnôt ako sú paličky signálu. Stačilo by mať aspoň hodnotu SNR, ktorá interpretuje mieru interferencií. Novšie 11n chipsety majú možnosť odmerať SNR každého framu, bohužiaľ táto hodnota je skrtytá v ovládači a neexistuje užívateľský software, ktorý by ju vedel zobraziť okrem niektorého hardware ako je Mikrotik, UbiQuity a niektoré iné. Problém je ten, že všetko čo používa Atheros chipset neukazuje hodnotu SNR pre jednotlivý frame aj keď chipset má tú schopnosť, ale jeho SNR je rozdiel mezdi základným šumom pozadia prijímača a šumom prostredia meraná v dohodnutom čase, kedy majú byť všetky stanice ticho. Tým pádom podľa SNR čo ukazuje Atheros sa toho veľa zistiť nedá.Ako je to s interferenciami zo susedného kanálu je vidieť na obr.4:https://www.semanticscholar.org/paper/Design-of-802.11-ac... Freq.Offset 0 MHz je možné brať ako kanál č.1 a interferenčný signál je na Offsete +25 MHz čo je kanál č.6. Je vidieť že interferenčný signál zasahuje do skúmaného signálu a miera interferencíí je plocha pod tou interferenčnou čiarou. Meranie SNR, ktoré meria každý frame to zobrazí správne ako nižšiu hodnotou. Nielen AP je nutné brať do úvahy ako zdroje rušenia, ale aj každú stanicu.Presne tento prípad aký je na obr.nenástava často, pretože by musel byť klient prihlásený na iný AP v dosahu a nie na ten najbližší a musel by byť blizko klienta na ktorom to skúmame. Je to len znázornenie pre lepšie pochopenie.Tiež by sa ti mohlo hodiť prečítať si túto diplomovú prácu:https://is.muni.cz/th/e284o/thesis.pdf