» Poradna » Windows (a jiné OS)

Nejde nabootovat SSD disk W10

Zdravím, řeším problém s nabootováním nového SSD disku (Adata SU900, 512 GB). Na PC mám OS W10 nainstalovaný na HDD (1TB). Chci přeinstalovat OS na nový SSD disk a HDD mít na data. SSD jsem připojil, naformátoval. Nejdříve jsem udělal identický clone HDD na SSD, odpojil HDD a spustil PC. Při bootování hláška:"Reboot and Select proper Boot device". V Biosu se mi nový disk zobrazuje, dal jsem preferenci bootování a nic. Rozhodl jsem se tedy pro čistou instalaci W10 z USB flash. Instalace z flasky se v pohodě rozběhla a při kroku: "Kam nainstalovat OS" jsem vybral SSD disk a poté hláška:"!Nepovedlo se vytvořit nový oddíl nebo najít existující oddíl". Už nevím co dál, díky za radu.

Odpovědi na otázku

Pokud uděláš správně klon, musí to fungovat (po odpojení HDD a zapojení SSD na jeho místo).Pokud správně nainstaluješ, tak taky. Instaluje se v režimu UEFI/GPT na PRÁZDNÝ disk (nic neformátuješ).V boot priority se vybírá Windows Manager.

Zatím se mi to nedaří, připojil jsem SSD místo odpojeného HDD, spustil instalaci W10 z flasky a stejná hláška: "Nepovedlo se vytvořít nový oddíl, nabo najít existující oddíl". Může být vadný disk, resp.boot sektor, dá se to nějak zjistit? SSD normálně funguje, zobrazuje se v Tento počítač i v Biosu, lze na něj kopírovat apod. Nebo mám něco v Biosu špatně nastavené, ale velký odborník nejsem.

Po boot, zvolit Smazat disk, Instalovat do volného místa. Fleška musí být pro UEFI/GPT (MS Tools nebo Rufus).

Už to chodí, díky za radu. Udělal jsem to celý znovu-smazal, naklonoval znovu HDD na SSD, odpojil HDD a místo něj SSD, najednou to naběhlo bez problémů, uf...

Čím jsi klonoval?

EaseUs Todo Backup Free, když to nenaběhlo, naformátoval jsem SSD a zkoušel čistou instalaci W10 z flashky.

Zakaž v setupu před klonováním fastboot a secureboot.Po naklonování spusť instalační médium, spusť pomocí Shift + F10 příkazový řádek a zadej příkaz:bcdedit /set {fwbootmgr} displayorder {bootmgr} /addfirstZaváděcí sektor totiž není na disku, ale v EFI a tímto ho přesměruješ na správný disk.

u klasickych hd komprimovani trvalo hrozne dlouho ale u ssd jsem jeste nezkousel.nejaky cas sem fungoval na svem prvnim ssd 32gb s win7 a na os stacilohlavne ze system fungoval rychle.ted mam 128gb a po posledni altualizaci win10 vytvorila se slozka windows.old o velikosti 25gb. a pak uz mi mista moc nezbyvalo.a nechapu jak muzou prodavat zarizeni s windows s disky jen o 32gb.ale v praxi nevim jestli to staci.zkus radsi vycisteni disku to ti urcite par giga uvopni po aktualuzacich.