» Poradna » Programy

Nejde editovat dokumenty ze sharepoint v desktopové aplikaci

dobrý den,cca od začátku března 2023 se mi nedaří editovat dokumenty ze Sharepoint (Teams) v desktopové aplikaci. A dříve to určitě šlo. Potřebujeme na jednom dokumentu (uloženém na Teams) pracovat ve více lidech a editace v prohlížeči nebo přímo v Teams není zrovna komfortní. Teď sice zvládnu dokument otevřít v desktopu, ale otevře se jen pro čtení. Vidím v tom nějaké globální "vylepšení" od Microsoftu. Jde to prosím někde nastavit na původní stav?

Odpovědi na otázku

V řádku se souborem, nalevo od sloupečku "Změněno" bys měl mít takový ty tři tečky, když na řádek najedeš myší. Když na ně klikneš tak se ti otevře vyjížděcí menu. A v něm, když najedeš na Otevřít, tak bys měl mít možnost vybrat, zda otevřít v Teamsech nebo v desktop aplikaci.

Pardon, všude má být "měla". Nevšiml jsem si jména tazatelky.

hehe, v pohodě. :) Já to umím otevřít v desktopu. Ale otevře se mi to PRO ČTENÍ. Pokud bych začala editovat, tak si to musím uložit někam k sobě. Nejde takhle editovat přímo ten dokument na Sharepointu (uložený v Teamsech). A dříve to 100% šlo.

Rozumím. U nás to bohužel funguje malinko jinak, takže dál moc neporadím. Někdo, kdo ten SP spravuje, tam u vás není?

jj, máme tu IT specialistu, ale moc si s tím neví rady.

a jak je to prosím u vás? Máte taky Teams? Pokud u vás dokument otevřeš v desktopu (přes ty tři tečky v řádku, jak jsi mi radil), tak normálně editovat můžeš? Snažím se dopátrat k tomu, jestli je to nastavením u nás nebo jestli je to něco vyššího.

U nás právě dokumenty mužeme editovat i rovnou v aplikaci, takže si nemyslím, že je to nějaká featura od Microsoftu. S technikem mám soucit - taky mám v těch microsoftích službách trochu hokej.

Není ten dokument uzamčen jiným uživatelem? Někdy se to stane zdánlivě "bez příčiny" a je třeba dokument ve správě sharepoint odemknout.Když dokument upravíš lokálně, jde nahrát zpět na SP nebo to skončí stejně?

Uzamknutý není. Děje se to i s dokumenty, které jsem tam nahrála já. A to i s nově nahranými. Je to nějaké globální nastavení.

Obrať se na administrátora sharepointu, ten by měl být schopen zjistit v čem je problém. Sharepoint má hromadu logů a nástrojů, to jako uživatel asi nevyřešíš.

A nemá ten dokument otevřený někdo jiný? Sice nemám zkušenosti se Sharepointem, ale u souboru na síti, ho pro editaci může otevřít jen ten první člověk co si na něj klikne. Pokud si ho otevře někdo další, tak se mu otevře jen pro čtení. Až když ho ten první zavře, tak ho teprve může otevřít někdo další pro editaci.

No to je právě výhoda sharepointu, že když fungoval správně, tak nás mohlo na jednom dokumentu současně pracovat více. A dokonce vidíš kurzorem místo, kde zrovna edituje kolega a real time se ti to aktualizuje.