Nefunkční zdroj

Prosím o radu ohledně nefunkčního zdroje. Při zapnutí PC se pouze roztočí větrák na zdroji a to je všechno.Jedná se o zdroj FSP epsilon 80plus 700W. Dá se takový zdroj opravit nebo rovnou vyhodit ? Popřípadě co bývá nejčastěji příčinou vadného zdroje ? Díky

Odpovědi na otázku

Vzhledem ke stáří zdroje asi ani zbytek nebude žádná novinka posledních měsíců, takže zkus jiný zdroj, pokud pojede, máš to OK, pokud ne, můžeš hledat viníka dál - deska, paměti atp.

S jiným zdrojem pc funguje.

tak kup nový zdroj, když napíšeš podrobně i zbytek sestavy, něco ti doporučíme, 700W je určitě až moc

No ono se mi spíše jedná o opravu toho zdroje, chtěl bych ho ještě použít do záložního pc.Tak mě zajímá co býva nejčastěji příčinou vadného zdroje.

Špatné kondenzátory, propálené vodiče. Mnohdy jenom obvod s pojistkou. Na dálku se to diagnostikovat nedá, oprava doma bez znalostí elektroniky může být i hazard o zdraví.

Dobře tak se do toho radši nebudu pouštět. Díky za rady

Většinou nafouklé vyteklé kondenzátory, Fortron na to zvláště trpěl. Ale nebudu tě navádět, aby ses do toho hrabal, pokud nevíš, která bije.

...a těm nenafouklým změřit ESR. Vsadím se, že měřák ESR nemáš.

No to bohužel nemám,ale ani jeden nevypadá nafouknutý.

Fortron byl prasečina ohledně kondenzátorů umístěných u zátěžových odporů a to vše dokonale zalepené k sobě ..... teplo nemělo kama odcházet :(

Pokud nemáš základní znalosti elektrotechniky a odpovídající vybavení, tak jsi kandidát na Darwinovu cenu 2017.Tohle by měla být stejná platforma:http://diit.cz/clanek/fsp-fortron-blue-s... - buď se upekl DM311- nebo se upekly kondíky okolo trafa pro 5+ V SB- nebo se prorazily pomalé diody v místech, kam patří Schottky- nebo někde vznikly studeňáky- nebo kombinace předchozích bodů

- jo a ještě exotická vada - přepálené vinutí na cívce od PFC

Vymontuj zdroj a zkus ho nahodit externě .... zelený drátek na černý. Zdroj se sepne, roztočí se fan, můžeš klidně strčit na 5v a 12v halogenky žárovky. Pokud zdroj nepůjde nahodit, rozeber ho a koukni, jestli není někde nafouklý kondenzátor. Zdroj se může tvářit že je vadný, když je plný prachu, někdy stačí odprašnit štetkou a naskočí!

To jsem zkoušel, fan se roztočí ale to je všechno.Zkusím udělat foto a dám ho sem, ale myslím že kondenzátory jsou v pořádku.