Nefunkční počítač po vypnutí elektriny

Zdravím, den kolem 10h nám vypli asi na 2min elektřinu a když jsem přišel z práce tak mi hučel počítač, ale jinak byl nefunkční. Mys, klávesnice, monitory jako kdyby byly odpojené. Zkusil jsem ho teda vypnout, počkat a znovu zapnout a opět se pouze roztoči větráky a jinak nic…Nějaké rady?

Odpovědi na otázku

zdroj, doska...

Odnes to do servisu. Nick sis zvolil opravdu trefně.

Tiše předpokládám, že to vypnutí znamenalo úplné odpojení od 230V. Pokud ano, pak je to všechno, co můžeš jako laik udělat a nezbývá, jak píší přede mnou, než servis, či v počítačích zběhlý známý.

Dekuju

Moje rada - mít pro takovýto případ zálohovací el. zdroj, kdy jak dojde k výpadku automaticky se spustí ten zdroj a máš dost času dát pc příkaz vypnout - nedojde k poškození ZD, trafa ...

Aj keď nie si doma , ako blbec ? Hovoríš o inom ....

ked nekupis najvacsi shit na svete, tak na UPS mas USB konektor, pripojis do pocitaca, nainstalujes soft od vyrobcu UPS a prednastavis si, pri akom stave baterie sa PC vypne. Takze ano, aj ked nieje doma.

Hovoríš inom , ale nevadí! Máš pravdu.

Muzes jeste zkusit vytahnout kabel ze site a chvilku pockat..vypnuti/zapnuti nekdy nestaci

Možno sa ti po vypnutí elektriny len vybila CMOS batéria na základnej doske. Skús ju vymeniť za novú a potom zapni PC.

Deska s vybitou CMOS stále funguje, jen si nepamatuje např. nastavení data a času...

Není to tak úplně pravda, některé desky se s vybitou baterkou nenastartují, jiné se zase chovají podivně, nicméně ta teze baterky za dvě minuty vybité je nesmysl.

Hoj, udatní mínusovači - v čem se mýlím? Že vy jste takové desky nepotkali s vybitou baterkou neznamená, že neexistují.

Pytlíku souhlasím s Tebou.Mám Dell 780 a přestal botovat. Na černé obrazovce se zobrazil text ve kterém bylo slovo "bateri" (anglicky neumím) a z toho jsem usoudil, že bude baterie vybitá. Po několika pokusech se PC přece jen rozjel a datum a čas byly správné, takto to fungovalo 2 dny, ale potom to už zůstalo jen u toho nápisu na černé obrazovce.Po výměně bateri a nastavení UEFI to opět normálně botuje a funguje. Vadná baterie ještě měla 2,28 V a už to dělalo problémy.

Další takový mínusák, který zná můj PC lépe než já.Je to sice zdejší folklór, ale škoda, že nikdo z nich nevysvětlí jak to tedy je správně.

Tohle dělají notebooky docela běžně, dokonce i některé UPS. U notebooků typicky když se před prázdninami zaklapnou a strčí do skříně, tak po prázdninách nenaběhnou, nejprve se musí trochu nabít baterka, potom se začnou mátořit. UPS po úplném vybití se tak hodinu nabíjí a až potom sepne napětí dál.

UPS to dělá proto, aby v případě dalšího výpadku el. měla dostatečné nabití pro udržení připojeného zařízení v provozu, resp. dala prostor pro korektní vypnutí apod.

Teoreticky byste mel mit pravdu. A byly doby, kdy to platilo i v praxi. Bohuzel je v poslednich letech bezne, ze vybiti CR2032 pro CMOS neznamena zdaleka jen smazani nastaveni UEFI/BIOSu, ale u nekterych desek i velmi podivne chovani, kde neschopnost nabootovat neni jedinym nasledkem. Soudruzi asi nekde delaji chybu. ;o)

S podivným chováním desky s vybitou baterkou CMOS jsem se poprvé setkal přibližně na přelomu tisíciletí, byla to deska s Pentiem MMX.

Zajimave. Tehdy jsem se setkaval jen s chovanim desky jasne vysvetlitelnym ztratou nastaveni BIOSu. Skutecne podivne chovani vidam tak mozna v poslednich deseti letech (a je stale castejsi).

To socket byl ještě Slot 1, že jo? 😀😀

slot1 bol pre prve pentiaII a celerony na nich postavene. Neskor to preslo na socket na doske ako ho pozname dnes.

Bylo to ještě před tím.

S tím souhlasím, hlavně poslední AMD B550 desky, kde když došlo k vybití baterky nebo jejího odstranění, tak z nějakého důvodu nechtěly bootovat bez toho, aby se přeházeli RAM nebo se spustili nejdříve bez grafiky.

PC s vybitou baterkou se mi choval divně i někdy teď v poslední době - nějaký Core2Duo. Čuměl jsem na to jako jelen...Prostě se přestal hýbat čas a windows nebyly úplně nadšený z toho že všechny soubory mají nejspíš stejnou časovou značku. Fakt nechápu jak je tohle možný - vyřešila by to doslova jedna dioda, aby si to při zapnutém PC bralo napětí z 3,3V větve....