Nefunkční PC

Zdravím, posledních pár dní řeším problém s PC a netuším, kde může být chyba. Jde o to, že počítač se po zapnutí spustí, běží větráky, rozsvítí se podsvícení motherboardu, ale nefunguje žádný výstup (ať už grafický z boardu nebo GPU ani USB (board i front panel) (ještě mě napadá zkusit PS2, nicméně si nejsem jist, zda-li to pomůže...). Zkusil jsem vyměnit každou součástku (RAM, CPU, GPU) nezávisle na sobě, ale výsledek je pokaždé stejný, monitor nerozpozna vstup a usb se chovají zvláštně. Když připojím myš, tak ta jen problikne a zhasne. Když však připojím mobil, tak se přes USB normálně nabíjí...Sestava:CPU: AMD Ryzen 5 1500xGPU: Gigabyte Redeon RX 580 8GB AORUSRAM: HyperX 8GBMotherboard: ASUS PRIME B350M-AZdroj: Cosair 550w (w2018)Case: SilentiumPC Regnum RG1W Postupně prohazováno s:CPU: AMD A6-9500GPU: ASUS GTX 660RAM: SkHynx 8GBMotherboard: ASUS PRIME B350M-AZdroj: Cosair 450WZa jakoukoliv radu budu rád, sám momentálně netuším co dělat.

Odpovědi na otázku

Na MB ani v CPU žádná grafika není. Takže bude vadné to, co jsi neměnil (MB, PSU). A nebo máš jen prostě zaseklé tlačítko /RESET. Vyklírovat CMOS jsi zkoušel?☺

Doska HDMI má, A6-9500 má Radeon R5 series

A já to vidím tak, že jde obecně o problematický AMD RYZENNeštudoval jsem tvoji desku a ani ji študovat nebudu a nechci.. Do Ryzenu bych nikdá nešel i kdyby mi někdo nabídl Ryzen + desku zadarmo.. U Ryzenu se ze zkušeností za poslední dobu doporučují jen ty moduly pamětí RAM, které jsou otestované výrobcem desky.. Čili paměti značek s typovým označením a velikostí dle vendor listu, který je k dispozici na webu výrobce desky.. V tvém případě může být problém s deskou nebo paměti RAM.. Ale může to být i grafická karta.. Bez funkční pamětí RAM nepůjde obraz. A obraz nepůjde rovněž bez funkční grafické karty.. Takže viníkem může být: paměť RAM, grafika nebo deska.. Co se týče toho tvýho zdroje. Jde o Corsair RM550x..??? Nevěřím, že by byl zrovna tenhle zdroj vadný. Tenhle zdroj mám v počítači víc než 2 roky -> je naprosto O.K., tedy spolehlivý.. Co se týče té desky.. Zkusil bych update Biosu na nejnovější verzi..

Njn.. neuvědomil jsem si, že ti nejde obraz.. Tudíž update Biosu nepřichází do úvahy, neboť k tomu je zapotřebí vstupu do Biosu..

Právě kvůli tomu jsem zkoušel více Motherboardů, CPU i GPU. Tu A6-9500 (CPU)jsem si vzal kvůli integrované grafice (tudíž kdyby byli vadné RX 580 i gtx 660 (nicméně u těch vím, že nejsou) případně závada s PCI-E slotem, tak by v tu chvíli měl jet grafický výstup přes motherboard. Co se týče těch RAM, tak tam jsem zjistil, že ten SK Hynix nemusí být kompatibilní, tudíž jsem jej vyměnil za HyperX , který kompatibilní je.Napadá mě ještě zkusit motherboard jiného výrobce, ale to vidím až jako poslední možnost...

Tak teď jsem se díval na tu tvoji desku v CZC.czNějakej človíček měl problém s tím, že na desce byly vadné sloty pro moduly paměti RAM -> tohle je vážný problém a v takovém případě nepůjde obraz.. Jinak cena té desky by byla pro mě odrazující. Asus desky v takové cenové hladině nejsou zrovna tím pravým ořechovým, abych se takovou desku rozhodl koupit.. Jestliže tedy levnější desku, pak má lidovější ceny výrobce MSI - i ty levnější kousky jsou na dobré kvalitativní úrovni.. *Otestuj všechny sloty pro moduly pamětí.. Asus v případě použití 2x modul pamětí RAM doporučuje použít 2. a 4. slot -> 2. slot od CPU V případě použití jen 1x modul RAM -> 2. slot *Ale můžeš se pokusit moduly RAM prohazovat jak je libo.. Vše prováděj za vypnutého zdroje + nejlépe i vyjmutý síťový kabel ze zdroje.. Proveď reset Biosu -> viz Jumper, dle manuálu(propojit dva piny šroubovákem na 5 sek. - na desce mohou být označeny jako CLRTC. Proštuduj manuál - jsou i desky, které mají vedle sebe 3x pin a zleva ty dva piny jsou propojeny takovou spešl čepičkou -> tu bys přehodil na 2. a 3. pin(směrem vpravo). Může to být i jinak, žádná čepička a jen dva piny.. pin=drátek. Ostatně před resetem Biosu proštuduj manuál..!!!!

Díky za radu, reset BIOSu mě nenapadnul, rozhodně zkusím .Co se týče těch RAM, původně jsem tam měl tu SK Hynix a na stránkách Asusu jsem našel, že nemusí být kompatibilní, tak jsem koupil tu druhou, která by měla být kompatibilní. Defaultně ji dávám do B1/A1 slotu, tak zkusím ještě další a uvidím. To že by nefungovali RAM sloty na dvou deskách se mi zdá nepravděpodobné, leč stále možné...

Pokud jsou 4 sloty pro RAM, tak u Asus vždy nejprve do A2/B2.

Přidávám video z vnitřku:https://youtu.be/-kxpCQzPnY8Pokud si všimnete, tak grafika zhruba co 5s na vteřinu zhasne a podsvícení desky zeslabne a následně opět zesílí...

Opravdu tam máš osazené toto?https://www.czc.cz/corsair-vs550-ver-2018-55... Jak se to chová, když tam dáš opravdový zdroj?

Chladič s ventilátorem je nasazený opačně.. Stačilo by ten chladič otočit tak, aby byl ventilátor z druhé strany -> v místě blízkosti zasazeného modulu RAM. A pokud jde o jeden modul, tak by měl být vložený ve 2.slotu od CPU. Ventilátor by měl mít označený šipkami: jedna šipka -> ukazuje směr otáčení ventilátoru a druhá šipka ukazuje -> směr proudění vzduchu. Proudění vzduchu by mělo být nasměrované skrze chladič a směrem ven z pc skříně k té zadní stěně skříně, kde je ventilátor, který žene vzduch ven. Ano, grafika podivně bliká..Pokud tak není ono blikání nastaveno úmyslně. Kontrolka grafiky bývá na druhé straně, blíže k té vnitřní stěně -> je vidět po odkrytí pravé bočnice skříně. Například Asus GK - GTX po instalaci a zapnutí PC střídají světýlka na grafice jak na kolotoči -> lze upravit pomocí sw "Aura".. nebo to blikání zcela vypnout.. Tak který je tam zdroj..???Tenhle..???https://www.czc.cz/corsair-rmx-series-rm550x... Nebo tenhle..???https://www.czc.cz/corsair-vs550-ver-2018-55... *Corsair VS bych nekupoval. Šetřit na zdroji je nesmysl. Ale jako nový by měl fungovat i ten VS Corsair RM550x je správná volba.. Jestli máš peníze a můžeš ten Corsair VS vrátit ve 14ti denní lhůtě, tak to udělej a kup RM *Osobně bych si tipl na RAM nebo vadný slot/y pro moduly RAM.. nebo vadnou grafickou kartu.. Je to pech.. A nejlépe je si pořídit CPU s integrovanou grafikou. V případě, že dedikovaná grafika zlobí nebo zkrátka odejde, je možné okamžitě využít integrovanou grafiku, než pořídím novou GK A na závěr mám ještě jeden dotaz. Monitor je připojen kabelem do základní desky..??? I monitor má hlavní vypínací čudlík jako i pc zdroj..

Tím jsem měl ironicky na mysli, že kabel od monitoru by měl být zapojen do grafické karty..

Ten chladič jsem při poslední výměně CPU nasadil naopak, vím o tom, ještě to budu měnit. Ano, zdroj je vs550, a asi ho teda vyměním. Co se týče té grafiky. Překvapuje mě právě to,že to mění barvy, pak se po 5s vypne a znova...Monitor je připojen do GPU (CPU nemá integrované GPU), nicméně nereagoval ani když byl připojen do Motherboardu ve kterém bylo cpu s integrovanou grafikou.

Pokud jsi tam dával kompatibilní CPU s integrovanou grafikou, dedikovanou grafiku jsi měl vyjmutou ze slotu, kabel od monitoru byl připojen k desce, pak je problém s pamětí.. nebo s deskou.. ale zrovna tak může být problém se zdrojem.. Monitor je O.K..??? Zkoušel monitor připojit k jinému zařízení..??? Třeba k notebooku..???

Monitor i kabel jsou v pořádku, zkoušel sem oboji. Dedikovaná grafika byla tou dobou vytažena z PC.

Jinak při každé takové změně - změna CPU, změna grafiky -> to chce před spuštěním startu PC provést reset Biosu..

Tak reset BIOSu nepomohl...

Pak tedy deska.. ???.. paměťový modul..??? zdroj..???I když zrovna Asus desky nejsou tolik zmetkové.. Může být, že jsi zrovna trefil na vadný kus.. Ale takhle bychom mohli polemizovat u všech značek.. Jsem narozen ve znamení Berana .. Nedal bych tomu počítači pokoj, dokud bych neověřil naprosto vše.. A to i tak, že bych ten počítač znovu rozebral a zkompletoval zpět - a pěkně v klidu s důkladnou pečlivostí -> kontrola správně docvaknutých kabelů, správně docvaknutý modul paměti ve slotu. I kontrola vloženého CPU + napájecí kabel.. napájení desky.. správně doražené koncovky kabelů na obou stranách -> zdroj -> koncovky kabelů v desce..

Já to rozebral a znovu složil minimálně 4x. Pokaždé jsem to znovu zapojil, překontroloval, zapnul a pokaždé stejný výsledek. Původně jsem si myslel, že to je deska, jenže když sem ji vyměnil, tak se to chovali jako předtím. A takhle to pokračovalo s GPU, CPU a RAM. Docela mě mate to, že myš ani klavesnice přes USB nejede, ale když do USB zapojím mobil, tak ten se nabíjí... Napadá mě, jestli by to ještě nemohl dělat disk, nicméně to by asi neovlivnilo grafický výstup...

Disk není potřeba pro ten první start a vstup do Biosu. Disk můžeš ponechat odpojenýUSB porty na zadním štítu by měly normálně fungovat, zrovna tak i v předu na tom předním panelu pc skříně - jsou-li správně zapojené kabely pro USB-2.0 a USB-3.0 do desky(některé skříně mají vpředu jen USB-3.0). Ale ani tento kabel pro přední panel skříně(USB porty) nemusí být zapojený v desce pro první spuštění PC a vstup do Biosu.. Zkrátka stačí jen základní konfigurace: zdroj, deska, CPU, paměti a grafika(pokud jde o CPU s integrovanou grafikou, tak otestovat bez připojené dedikované GK). V opačném případě bez integrované grafiky musí být na desce funkční dedikovaná Jde to otestovat i na stole(bez pc skříně) -> zapnout zdroj a krátce ťuknutím šroubováku propojit dva piny na front panelu na desce: PowerSW(dle manuálu) -> měl by to být 3. a 4. pin zleva v té horní řadě při pohledu na desku položenou na stole. Po úspěšném startu vypnout vypínačem na zdroji.. Jsou pod základní deskou na té vnitřní stěně pc skříně distanční sloupky -> a do nich přišroubovaná deska..??? *Pokud budeš něco z těch komponent měnit(vrácením do obchodu a převzetím nového kusu), dej každopádně(pro zajímavost a zvědavost) vědět, jak to vše dopadlo s tím tvým počítačem..

Distanční šroubky tam samozřejmě namontované mám. Zkusil jsem ještě napsat přímo Asusu, tak uvidím, jestli mi něco neporadí oni, pokud ne, tak to asi zkusím vyřešit výmenou toho motherboardu. Jakmile zjistim kde je chyba a odstraním ji, tak sem hodím řešení. Díky za všechny rady!

Máš špatně nasazený ventilátor na chladiči CPU. Kdoví co tam je ještě za botu.

Opraveno :D

Tak nakonec bylo opravdu vadné CPU. Musím ale pochválit AMD...Poslal jsem jim ho do Nizozemska a za 5 dní mi přišlo úplně nové i s chladičem.Díky za všechny rady :D