» Poradna » Notebooky

Nefunkční notebook

Dobrý den mám X let starý notebook Lenovo Z565 a když ho zapnu tak se rozsvítí jen kontrolky a displej nenaběhne. Když už někdy jednou za uherský rok naběhne, tak po 20 minutách bez problémovýho provozu mi začne zrnit displej. Fialový kostičky se rychlostí 1000km/h zobrazí na displeji a následně se vypne. Nevím co s ním. RAMky jsem zkoušel vyndat a očistit a taky ,,poslední záchranu" dát ho pod deku rozehřát. Občas to pomůže, ale pak zase začne displej zrnit

Odpovědi na otázku

Odchazi ti graficky cip, resp. jsou popraskane spoje mezi nim a deskou. Na chvilku pomuze rozebrat a prohrat horkym vzduchem, ale trvala oprava je jedine nekdo, kdo udela reball (neplest s reflow!). Kup si novy notebook, jine smysluplne reseni to nema, pokud nemas nekoho, kdo tyhle veci dela a neudela ti to za flasku.

Ani reball nemusi pomoct dlouhodobe i kdyz se podari. U stroje v zaruce by se menila cela deska.Na ebay sice nejake jsou, ale kdo vi v jakem stavu atd. Navic by bylo nutne zjistit, ktera presne verze v NB je. Protoze existuje dlouha rada variant do stejneho obalu" Z565.

Ciste teoreticky - proc by reball nemel pomoct? Pokud to nebude udelany pomoci RoHS Compliant sajrajtu, ale pouzije se cin s olovem (coz minimalne z Ciny koupit jde jako pasta, oznacuji to pomerem - Sn63PB37, jestli jdou koupit i kulicky nevim), neprepali se cip, nevidim duvod, proc by to nemelo vydrzet. Tedy predpokladam cloveka, ktery vi, co dela a umi to, sam jsem takovehle veci zkousel doma a nedopadalo to dobre, coz pricitam chromym rukam a nedostatku zkusenosti.

Protoze i sebelepsi reball v servisu nedosahuje ani vzdalene kvalitu pajeni pri vyrobe. Dodatecne ani nelze stejnou metodu pouzit, musela by se cela deska komplet rozebrat a znovu slozit :D Tenhle typ opravy je jen vyssi level ohrivani v troube, kdyz se udela dobre, vydrzi to o neco dele, ale rozhodne neni zaruka a zivotnost take nebude jako u originalu.

Koupit novy NB. Oprava se nemuze vyplatit.Napriklad tento: https://www.alza.cz/acer-aspire-3-obsidian-black