» Poradna » Počítačové sítě

Nefungující sdílení složek po milionkráte

Po dvou dnech procházení několika desítek diskuzí a návodů pro zprovoznění sdílení složek a souborů v domácí síti se uctivě obracím se žádostí o radu na tomto fóru, neboť sdílení složek a souborů na dvou počítačích PCA(XP PRO) a PCB(VISTA HOME), které jsou propojené přes switch mezi sebou nefunguje. Switch je připojen ještě k internetu a jeho sdílení funguje na obu PC. A co a jak mám?

1) dvě pevné IP adresy, Masku, Bránu, DNS od providera, které jsem nastavil v obou TCP/IP protokolech a sdílení internetu a ping u obou PC funguje

2) u obou PC:
- povoleno sdílení složek a souborů v TCP/IP
- stejná pracovní skupina DOMA
- povolena výjimka ve firewallu pro sdílení složek a souborů
( zkoušel jsem i variantu s vypnutým firewallem a bezúspěšně)
- nasdílené adresáře s plným oprávněním pro uživatele EVERYONE

3) v PCA (XP PRO)
- vypnuto jednoduché sdílení
- doinstalovaný protokol LLTD

4) v PCB(VISTA HOME) se při zobrazení celé mapy zobrazí ikona PCA(XP PRO), ale není sdílení, jen ikona

5) v PCA se při zobrazení Místa v síti nezobrazí PCB a není tedy sdílení.

Takže tady jsem uvíznul na mrtvém bodě, protože už kurňa nevím co bych měl kde a jak nastavit, povolit, doinstalovat a obracím se na zkušené s žádostí o radu. :=))

Odpovědi na otázku

pokud do příkazové řádky zadáš IP toho druhého PC, stane se co?

Citero, pokud máš zájem, pošlu ti manuál. Dělla jsem s ním, dokud jsem vše nezvládl zpaměti, mnohokrát a kolegové a kolegyně také. Zaručuji jednu věc. Pokud máš OS v pořádku, pojede to.

zájem určitě mám

Holubem nebo potrubní poštou?

zkusil bych oboje, ale buďme při zemi :=))
tojebozi@volny.cz
Díky

Manuál došel, díky. Jak píšu, ping na obě pevné adresy funguje, ale když dám IP adresu do průzkumníku
, po chvilce vyskočí hláška, "Systém Windows nenalezl zadanou IP adresu".

Cawko, mohol by si ten manual prosim poslat aj mne - mam uplne rovnaky problem, len PC su 3 a na vsetkych je XP, ale inak presne to iste to robi - daemontus(zavinac)gmail(bodka)com

ale před IP adresou by měl být nějaký příkaz, když je to příkazový řádek, měl jsi nějaký příkaz na mysli?

asi ping..., ale ten, dle vás, funguje...

"...Switch je připojen ještě k internetu a jeho sdílení funguje na obu PC..." - switch by šel použít pokud poskytovatel poskytuje příslušný počet IP adres, jinak to nejspíše bude router.

Jinak bych byl pro odvážnou zkoušku a zkusil postupně linuxovou LIVE distribuci a smbclient: http://www.fi.muni.cz/~kas/p090/referaty/2004-p... ... ...

stačí "spustit" \\192.168.1.xx - pokud jsi za vlastním routerem

no já mám ty dvě pevné IP adresy od providera, které mám nastavené v protokolech TCP/IP. Když jsem ji "spustil" v příkazovém řádku, objevila se chybová hláška "Název souboru, adresáře nebo jmenovka svazku je nesprávná"

Pokud to ovšem síť providera vůbec umožňuje a nehledě na bezpečnost!

A co tak zkusit vytvořit si pro zkoušku vlastní lokální síť?

počítačové síti se věnuji právě dva dny, takže o tom nic nevím, tedy ani o lokální síti. Ale zkoušel jsem pro získání sdílení složek a souborů mezi dvěma počítači toto: propojil jsem počítače kabelem přes switch a propojil jsem počítače kříženým kabelem.
Na PCA jsem nastavil TCP/IP protokol : IP- 192.168.0.1, Maska- 255.255.255.0
Na PCB jsem nastavil TCP/IP protokol: IP- 192.168.0.2, Maska- 255.255.255.0, Brána-192.168.0.1,DNS-192.168.0.1. Při ukládání TCP/IP mi zde na Vistách vyskakuje šílená hláška, že "Více výchozích bran slouží k poskytnutí zálohy sítí. Jejich funkce nebude správná, pokud se brán nachází ve dvou samostatných nespojených sítích". Význam této hlášky mi není jasný.
Jasný je výsledek, v obou případech ( switch, krížený kabel ) jsem zrušil připojení k internetu a sdílení mezi počítači opět nenaběhlo, ping na 192.168.0.1 a 192.168.0.2 fungoval. Teď jsem to zkusil nastavit takto znovu, a "spuštění" z příkazového řádku \\192.168.0.1 a \\192.168.0.2 nefunkční.
Ale když tak dej vědět jak vytvořit vlastní lokální síť, zkusím.

S Home verziou som uz dlhu dobu nerobil, ale myslim, ze Home je dost okliestena co sa tyka samotnych uctov, opravneni a moznosti riadenia opravneni k nazdielanym zlozkam.
Ak si pametam dobre, tak to fungovalo po degradovani verzie Pro na "zjednodusene sdileni" aspon co sa tyka zdielania.
Este jednoduchsie sa da stav funkcnosti zdielania overit programom "nmap" (k dispozicii aj pre OS Windows). Staci zadat nmap -n -P0 IP_adresa -p 445.
Pokial sa zobrazi CLOSED alebo FILTERED je problem na ceste alebo vo firewalli (na obidvoch PC).
Tiez je dobre sa presvedcit ci bezia prislusne sluzby server a client a ich zavislosti.

služby "server" a všechny začínající "klient" běží automaticky na obou PC

udělal jsem nmap scan:
- z PCA(XP) na PCB(Vista) : OPEN
- z PCB na PCA : CLOSED a to jak při zapnutých firewallech, tak při vypnutých

Toto je zaujimave. Mohlo by to napovedat, ze je nejaky problem so sluzbou Server na PCA(XP), alebo zavislostami. Skus restartovat sluzbu Server.
Skusal si to ked si mal vymazanu branu a DNS?

službu Server jsem restartoval na obou PC a vymazal jsem Bránu a DNS.
nmap z PCA(XP) na PCB(Vista) - open
nmap z PCB na PCA - closed a přibyla hláška:
Failed to resolve given hostname/IP: n. Note that you can't use '/mask' AND '1-4,7,100-' style IP ranges

Host is up (0.00s latency).
Je čas jít spát, ale jestli mně WESTíku ještě budeš věnovat pozornost budu rád.

tak ještě naposledy jsem spustil nmap při smazané Bráně a DNS a tentokrát se objevilo jenom "closed", ta hláška NE, to je síla.

No ono to chvilu trva kym sa nahodi siet.
Ak ti v takomto stave normalne chodi ping, ale port 445 je closed, tak problem bude s najvacsou pravdepodobnostou na PCA(XP). Sluzba "Server" ktora ma na starosti zdielanie suborov a tlaciarni neodpoveda. Ak by si dostal spravu filtered, znamenalo by to ze je v ceste firewall, takto to moze znamenat jedine, ze sluzba nebezi spravne aj ked sa zda ze je nahodena.
Skontroluj este zavisle sluzby: rpcss, plugplay, winmgmt (mali by byt v stave RUNNING)
Tiez skontroluj v "Advanced TCP/IP settings-WINS", ci mas zaskrknutu polozku "Enable NetBIOS over TCP".

kontrola:
1) Enable NetBios over TCP - na PCA zaškrtnuto, na PCB nebylo zvoleno, tak jsem to zaškrtnul
2) jestli jsem dobře pochopil kontrolu závislých služeb, tak jsem na PCA dal:
a) služba Server - Vlastnosti - Závislosti a v okně "Tato služba je závislá na...": není nic a v okně "Na této službě jsou závislé...": je Prohledávání počítačů.
b) a pokud jsem měl spuštění těch tří služeb zkontrolovat v hlavním seznamu, tak ten mám v češtině, tak se mi nezobrazují názvy služeb anglicky, ale je to počeštěné, takže z těch tří služeb jsem v hlavním seznamu objevil jen nepočeštěnou službu Plug and Play ( spuštěno automaticky ), ty další dvě jsem nenašel .

našel jsem službu Vzdálené volání procedur (RPC), což se blíží k rpcss a ta je na obou PC spuštěna, tak ještě najít winmgmt

snad jsem našel i winmgmt - Služba WMI a ta je na obou PC spuštěna taky

seriál pokračuje:
1) smazané Brána, DNS, zapnutý firewall - filtered pro obě strany
2) smazané Brána, DNS, vypnutý firewall - closed pro obě strany

ping na obě pevné IP adresy funguje

WESTíku, v příkazu nmap je za -P nula nebo písmeno O, zkouším obě varianty a se stejným výsledkem scanu

U nmap je za "P" nula. Ci bezia sluzby mozes skontrolovat aj cez CMD.
sc query rpcss
vo vypise by malo stav sluzby RUNNING
prehladavanie pocitacov sa vola v ang. Browser

Zaujimave, ak si povolil na PCB "NetBIOS over TCP", tak ti to uz nejde ani zo strany PCA na PCB?

ráno jsem zapnul počítače, vymazal Bránu a DNS, spustil nmap a ono se objevilo "filtered" oboustraně se zapnutým firewallem, když jsem ho vypnul, oboustraně se objeví "closed".
"NetBIOS" jsem povolil později a scan nmapu je stejný jako ráno

Mozes pripadne skusit ten "NetBIOS over TCP" vypnut na obidvoch PC. Take nastavenie je preferovane uz od WindowsXP, peto je to normalne vypnute, avsak problemom je, ze hladanie nazvu pocitaca (name resolving) ide potom cez DNS a hladanie okolitych pocitacov (browsing) normalne nejde, musi sa pouzit napr.protokol LLTD. Riesenim je zadavat namiesto nazvu IP adresy, alebo pouzit vlastny DNS server na lokalnej sieti (komplikuje sa to ak je pouzite DHCP), pripadne urobit jeden zasah v registri na zmenu poradia v hladani (name resolving).
Jo a taka malickost, pre taketo skusanie je dost podstatne mat nieco nazdielane na obidvoch PC.
Ak je vypnute "NetBIOS over TCP" vsetko ide cez port 445 TCP/UDP, v opacnom pripade prebieha komunikacia na tychto portoch:
137/UDP - name resolving
138/UDP - browsing
139/TCP - sharing (s tym, ze ak je dostupna vzdialena sluzba na protokole 445/TCP ide po vyjednani spojenia komunikacia cez tento port)

Ahoj, předně se musím omluvit za zmatek, já dnes zadával ráno číslo portu 455 a proto ta změna, když jsem zadal správně 445, situace je jako včera večer.
PCA(XP) na PCB(VISTA): open
PCB na PCA: closed

Stejné výsledky scanu jsou při zapnutém i vypnutém NetBIOSU.
Já jsem si nainstaloval nmap s grafickým rozhraním a tam jsou Profily, když zadám Regular Scan vyjede toto z PCB na PCA:
Host is up (0.00062s latency).
Not shown: 997 filtered ports
PORT STATE SERVICE
139/tcp closed netbios-ssn
445/tcp closed microsoft-ds
2869/tcp closed unknown

z PCA na PCB:
Host is up (0.00s latency).
Not shown: 988 filtered ports
PORT STATE SERVICE
80/tcp open http
135/tcp open msrpc
139/tcp open netbios-ssn
443/tcp open https
445/tcp open microsoft-ds
554/tcp closed rtsp
1030/tcp open iad
11723/tcp open pptp
2869/tcp open unknown
5357/tcp open unknown
6881/tcp open bittorrent-tracker
10243/tcp open unknown

jo a jak píšu v úvodu, nasdílené adresáře mám s plným oprávněním pro Everyone na obou PC

Bolo by zaujimave vediet ci to nahodou nesposobuje to LLTD, co si doinstaloval, pokial mas istotu na nenapadnuty a cisty system. Vies to odinstalovat?

no, ona instalace už byla šílená, kdy jsem přes příkazový řádek podle návodu kopíroval soubory z instalačního exe souboru do system32 a podobně. Potom mi přibyly ve Vlastnosti - Síťová připojení jedna nebo více položek.
Určitě to byla ta o topologii: Odpovídající zařízení zjišťování topologie linkové vrstvy a ta se dá zaškrtnou a odškrtnout, jestli byly ještě další, tak to nevím. Sdílení nefungovalo před i po instalaci LLTD, jediná změna byla ve Vistách, že se mi PCA zobrazilo v Zobrazit celou mapu, ale jak píšu výše, zobrazí se ikona, ale není ochotná se sdílet, jenom je vidět ikona. Takže si nechám poradit.

Zdielanie nefungovalo aj pre instalaciou LLTD. Teraz este vediet ci naozaj myslis sharing alebo skorej browsing.
Sharing je napojenie sa na zdielany priecinok, Browsing je hladanie okolitych pocitacov a tlaciarni (zistovanie topologie).
Ak ti nefungoval naozaj sharing, s najvacsou pravdepodobnostou je chyba v tej sluzbe alebo v niecom, co ju blokuje. Neurobis spatne ak prezries system na podozrive sluzby a spustane programy po starte.
Nepouzivas nahodou nejaky komplexnejsi antivirovy program, ktory v sebe integruje aj firewall akurat, ze ty o tom nevies?

Sharing a Browsing prozatím moc nechápu, ale laicky řečeno, přestalo mě bavit přepínat flashdisk a tiskárnu z jednoho počítače do druhého, tak jsem chtěl počítače a tiskárnu propojit, ať můžu přistupovat na soubory z jednoho PC na druhé PC a naopak a tisknout z obou počítačů.
Po všech zmatcích tedy zkouším nmap za tohoto nastavení:
- v TCP/IP nastaveny IP adresy a maska od ISP
- brána a DNS smazané, není připojen internet
- firewally vypnuté
- NetBIOS nad TCP/IP zapnuté
- protokol LLTD na obou PC nainstalovaný.
Rozumím tomu dobře, že nmap je "closed" při scanu portu 445 z PCB na PCA, je tedy problém jen na PCA?
Na služby a programy po startu se asi lze podívat přes "msconfig", tam mi nic podezřelého nepřišlo, ale nemám s tím zkušenosti.
Antivir mám Avast home.

jo a router mám D-Link DIR 825, internet a oba PC mám připojené do LAN 1,2,3 zdířek

Ano, problem sa tyka len PCA(XP). Sluzba zdielania (sharing) ktora ma bezat na PCA(XP) nebezi, alebo ju nieco blokuje. Ak by bezala spravne, tak nmap to oznami vypisom "open", pretoze caka na to co mu z toho portu 445/TCP pride ako odpoved. Kedze zrejme nic nechodi tak to vyhodnoti ako "closed". Existuje moznost ako zistit ci je sluzba zielania v stave RUNNING a ci obsadzuje dany port 445/TCP. Zadaj v CMD prikaz "netstat -na" a hladaj adresu kde je port :445 ci je oznaceny LISTENING. Ak taketo nieco tam najdes, uz zbyva asi len posledna moznost, pozriet sa na problem vhodnejsim nastrojom ako napr. programom Wireshark, ktory vie zobrazit kompletnu a presnu komunikaciu na sietovom rozhrani. Je mozne, ze sluzba je zapnuta, ale neodpoveda, alebo odpoveda tak, ze tomu protistrana nerozumie.

Ahoj, až teď jsem doma, příkaz "netstat -na" jsem zadal na PCA(XP) a ve výpisu :
1] není ani jeden port označený [: :]. Na PCB jsou naslouchající porty [: :]:135 až :5679
2) naslouchající porty 0.0.0.135 a 0.0.0.3050. Na PCB je jich mnohem více :80 až :50144
3) jeden port: IP_adresa:1041( místní adresa) - 85.13.136.113:80 ( cizí adresa) - close_wait,
na PCB :
IP_adresa:1108( místní adresa) - 0.0.0.0 ( cizí adresa) - naslouchání
IP_adresa:139( místní adresa) - 0.0.0.0 ( cizí adresa) - naslouchání
IP_adresa:5134( místní adresa) - 85.17.78.255:80 ( cizí adresa) - navázáno
IP_adresa:5305( místní adresa) - 92.247.244.227:60463 ( cizí adresa) - navázáno

Teba budu predovsetkym zaujimat "naslouchajici porty" 139 a 445.
Ak tam zbadas take porty, tak sluzba zdielania by mala bezat a caka na komunikaciu.
Posli vypis netstat -na z PCA(XP) a tiez ipconfig /all z PCA(XP).

kde Ti mám výpisy poslat?

Mozes sem, ale daj to tak aby sa to zaradilo uplne nakoniec.

No pokud si nastavil TC/IP na rozmezí co píšeše je to špatně, rpzmezí počítče bývá od x.x.x.02- do x.x.x.255 ( 1 je číslo routeru (AP)

Skus na skusku vymazat v protokoloch TCP/IP na obidvoch PC branu a DNS servery.
Ak pojde zdielanie, tak nastav branu a DNS servery na obidvoch PC.
Ak potom nepojde zielanie bude najskor problem v zariadeni ktore prepaja tvoje dve IP adresy.
Ak som to dobre pochopil tak mas dve IP pridelene od ISP?

Ano dvě pevné IP adresy, Masku, Bránu a DNS mám od ISP.

Nechal jsem v TCP/IP protokolech IP adresu a masku od ISP, zbytek odmazaný a nic, žádné sdílení.
Nevím jestli to sdílení aktivuji dobře, ale dám v "Místa v síti" prozkoumat a píše se, že to chvíli trvá, než uvidím v mém případě počítače PCA a PCB v síti, času uběhlo hafo a každý počítač vidí jenom sebe se svými nasdílenými složkani a jinak nic. Ping na obě adresy funguje.

Jinak jsem si akorát všimnul, když se furt hrabu v nastavení TCP/IP, že ve Vistách, když nastavím TCP/IP protokol, uložím ho a znovu se do něho podívám, objeví se mi IP - 0.0.0.0 a Maska - 255.0.0.0, až když dám "Upřesnit", zobrazí se mi v IP okně dva řádky, jeden s těmi nulami a druhý s původně nastavenou IP adresou. Nemám to s čím porovnat, tak nevím, jestli je to u Vist normální, protože u XP je tam v nastavení TCP/IP pořád nastavená IP adresa a ne nuly.

Cez priezkum to naozaj chvilu trva. Ak si dobre pametam, tak podla specifikacie to moze trvat aj 45minut. Nepouzivaj priezkum siete, ale pripajaj sa na zdielany priecinok priamo.
Najlepsie asi skusat cez CMD prikazon "net use X: \\IP_Adresa\zdielana_zlozka /USER:user_name password /persistent:no"

Mozna nestaci jen Everyone. Zkus vytvorit pro jednotlive uzivatele zaheslovane ucty a tyto konkretni uzivatele pak povolit v opravnenich.

Máš to v poště.

Nedavno jsem taky resil sdileni, a povedlo se mi to jen s Everyone, protoze to nikdy nevidi uzivatele z jinyho PC.

Ještě jednou (naposledy) se vrátím k tvému problému. Máš totiž problémy dva. První je ten, že nemáš vyřešenou základní úlohu, kterou jsou dobře "připojené" PC do tvé lokální sítě. Až tohle budeš mít, tak si opět přečti manuál, který jsem ti poslal a nastav si sdílení - to je tvůj druhý problém. To, co zde předvádíš, se dá třemi slovy nazvat "bezhlavé nesystémové rozvrtávání".

Díky že jsi se ozval, škoda že na rozdíl od WESTíka jen obecně. Se sítí se "mydlím" dva dny před žádostí o pomoc a dny co mi pomáhá WESTík. Rada : mít DOBŘE připojené PC do mé lokální sítě je pro mne nepoužitelná. Aby mi mohl někdo poradit, je důležité aby věděl, v jakém stavu se připojení PC do mé lokální sítě nachází, proto jsem se pokusil podrobně popsat mou výchozí situaci, kterou jsem si nevycucal z prstu, ale pročetl jsem několik desítek návodů, ale to neznamená, že si myslím, že mám PC připojená dobře a budu rád, když mi poradíš. Jinak WESTík mi podle úrovně komunikace připadá jako člověk, který v oblasti sítí není nováček a jestli by byl přesvědčen, že mám špatně připojená PC do sítě, určitě by mi to řek. Můj výchozí stav připojení PC je v žádosti o pomoc a můj současný stav je uprostřed příspěvků, ke kterému jsem došel s WESTíkem. Takže pokud jsi "naposled" nemyslel definitivně a poradíš mi odstranit můj první problém, budu rád a potom v použití Tvého návodu nevidím problém, protože je podrobný a srozumitelný.

První věc, která je špatně, je nastavení "sdílení" v TCP/IP. To je "sdílení", které se sdílení dat v PC nemá nic společného, ale slouží pro speciální případy, kdy jeden PC je připojen k netu a slouží ke sdílení Internetu pro další PC. Vypnout. A dále. Kdybys, jako že nemáš, měl router, pod kterým bys vytvořil LAN pro svých x-PC, pak by ti manuál okamžitě zabral. Protože nemáš, a protože naopak máš dvě PC, které jsou na různých IP a NEJSOU v síti, závěr je jasný. Jinak, jen pro dokreslení. Neznamená to, že taková PC nemohou sdílet data. Mohou, ale jinými podpůrnými prostředky. Prostě PC v LAN sdílí data běžně a "normálně" a je pro to spoustu SW (např. ve W7 domácí síť - nikdy bych ji nepoužil, ale to je jiný případ). Zatímco tvůj případ je ekvivalentní sdílení dat dvou PC, z nichž jeden máš doma a druhý v Singapuru.

Toto neni az taka spatna poznamka...
Zapnute ICS som nejako prehliadol.
Z akeho dovodu mas na PC nastavene zdielanie Internetu?
Mas predsa dve IP adresy od ISP pre dva PC.

chlapi, na mně musíte POLOPATICKY, to co je pro vás jednoduché jako namazat chleba máslem je pro mě složité a tedy nemožné jako sklidit obilí, umlít mouku, upéct chleba, podojit krávu a utlouct máslo, pro mě jednoznačně nemožné toto udělat.
Z jakého důvodu mám na PC nastavené sdílení internetu nevím, protože si nejsem schopen uvědomit, kde se toto sdílení nachází.

Jak to čtu, tak problém je v pochopení výrazu LAN. O nějaký lokální segment sice jde, ale ve správě poskytovatele! A nikdo tu nebude tušit (bez průzkumu zevnitř) jak to mají udělané a zda a co je blokované!

Takže si konečně udělejte vlastní LAN, tj. pouze IP/maska a odpojeno úplně od poskytovatele.

Je pravde, ze komunikacia z PCA(XP) do PCB(Vista) (a naopak) prebieha ciastocne cez zariadenie poskytovatela (ak su PC pripojene cez switch), ale netyka sa to unicastovej komunikacie medzi dvoma PC pripojenymi na switch.
To co vidi ISP pri komunikacii medzi dvoma PC za switchom su len Bcasty alebo Mcasty, co by pri pouziti priameho napojenia cez prikaz "net use \\IP_PCA\share" nemalo byt na zavadu.
Jedina zahada je v tom, ze netstat na PCA(XP) nezobrazuje sluzbu na porte 445 alebo 139 cakajucu na spojenie. Dalo by sa predpokladat, ze spravne beziaca sluzba zdielania suborov a tlaciarni si svoj port otvori.

A prosím tě, udělat si konečně vlastní LAN znamená polopaticky:
- odpojit z routeru připojení k internetu
- vypnout firewally
- kabely ze síťových karet počítačů píchnout do zdířek routeru LAN1, LAN2
- v PCA nastavit TCP/IP: 192.168.0.2, 255.255.255.0
- v PCB nastavit TCP/IP: 192.168.0.1, 255.255.255.0 ?

Ano, pochopil si to spravne.
ICS (internet Connection Sharing), po nasom "zdielanie Internetu" je funkcia, ktoru je mozne zapnut/vypnut na karte LAN adaptera.
Pises v bode 1) sdílení internetu a ping u obou PC funguje.
Ako si preveroval, ze funguje sdileni Internetu?
Ale mozno si tym myslel nieco ine, len si to spatne nazval, takze by to potrebovalo pre nas znalych problematiky vysvetlit.

ještě mě napadlo po odeslání zprávy k připojení PC do lokální sítě, že jsem nanapsal, že mám síťové karty ze dvou počítačů připojené UTP kabelem do routeru, do sdířek LAN1 a LAN2 a nastavení TCP/IP apod viz výše :=))

Mne by zajimalo, jak to mas vlastne zapojene a co s cim jsi propojil? Nejdrive pises do switche, pak zase do roputeru. Mas router, ktery ti preklada adresy a presto v pocitacich nastavujes pevnou IP, DNS atd, coz se nastavuje v routeru. Na druhou stranu pises, ze mas 2 pevne IP adresy. V tom pripade router nepotrebujes, pokus nemas notas (wifi) atd.

dávám na konec výpisy z PCA:
1)
Aktivnˇ pýipojenˇ

Proto Mˇstnˇ adresa Cizˇ adresa Stav
TCP 0.0.0.0:135 0.0.0.0:0 NASLOUCHµNÖ
TCP 0.0.0.0:3050 0.0.0.0:0 NASLOUCHµNÖ
TCP 127.0.0.1:1025 0.0.0.0:0 NASLOUCHµNÖ
TCP 127.0.0.1:5152 0.0.0.0:0 NASLOUCHµNÖ
TCP 127.0.0.1:12025 0.0.0.0:0 NASLOUCHµNÖ
TCP 127.0.0.1:12080 0.0.0.0:0 NASLOUCHµNÖ
TCP 127.0.0.1:12110 0.0.0.0:0 NASLOUCHµNÖ
TCP 127.0.0.1:12119 0.0.0.0:0 NASLOUCHµNÖ
TCP 127.0.0.1:12143 0.0.0.0:0 NASLOUCHµNÖ
UDP 0.0.0.0:500 *:*
UDP 0.0.0.0:4500 *:*
UDP 62.129.62.xxx:123 *:*
UDP 62.129.62.xxx:1900 *:*
UDP 127.0.0.1:123 *:*
UDP 127.0.0.1:1035 *:*
UDP 127.0.0.1:1038 *:*
UDP 127.0.0.1:1900 *:*

2)
Konfigurace protokolu IP systému Windows
Název hostitele . . . . . . . . . : pca
Primární přípona DNS. . . . . . . :
Typ uzlu . . . . . . . . . . . . : neznámý
Povoleno směrování IP . . . . . . : Ne
WINS Proxy povoleno . . . . . . . : Ne

Adaptér sítě Ethernet PODA:
Přípona DNS podle připojení . . . :
Popis . . . . . . . . . . . . . . : Realtek RTL8169/8110 Family Gigabit Ethernet NIC
Fyzická Adresa. . . . . . . . . . : 00-11-09-96-01-F6
Protokol DHCP povolen . . . . . . : Ne
Adresa IP . . . . . . . . . . . . : 62.129.62.xxx
Maska podsítě . . . . . . . . . . : 255.255.255.yyy
Výchozí brána . . . . . . . . . . :
NetBIOS nad TCP/IP. . . . . . . . : zakázáno

( v nastavení TCP/IP mám NetBIOS nad TCP/IP povolený, proč je tady "zakázáno" netuším)

Tazko povedat ako si nastavoval na PCA staticku IP adresu, ked vo vypise
pre PCA mas namiestoho toho co by si potreboval nastavit (IP:192.168.0.2, maska:255.255.255.0)
nejaku IP:62.129.62.xxx, masku:255.255.255.yyy
Pritom z DHCP si ju neziskal, takze je namieste sa opytat kto ju tam nastavil?
alebo tam mas este aj iny adapter LAN?

Okrem toho ti zrejme nebezi (alebo strajkuje) sluzba "zdielanie suborov a tlaciarni" dostupne na karte LAN adaptera (vlastnosti - hlavna zalozka).
Malo by byt zafajfknute minimalne:
- Zdielanie suborov a tlaciarni
- Klient pre Microsoft Networks
- Internet Protokol TCP/IP

Mnou pojmenované sdílení internetu znamená, že jsem připojen dvěma počítači k internetu, které mají každý svou pevnou IP adresu, takže předpokládám, že nejde o sdílení internetu, že jsem použil špatné označení.

V minulosti jsem potřeboval připojit stolní PC a tři notebooky k internetu kabelem a wifi, tak jsem si pořídil výše zmíněný router, potom jsem potřeboval dva PC připojit k internetu dvěmi pevnými IP adresami a poradili mi, potřebuješ dvě pevné IP adresy a switch, ale když už máš router, zdegraduj ho na switch tím, že připojíš internet a dva počítače do zdířek v routeru LAN1 - 3, tak jsem to udělal a mám to tak i nyní.
No a právě mě přestalo bavit přepojovat tiskárnu a soubory přemísťovat přes flashdisk a chtěl jsem využít sdílení souborů a tiskáren.

V Síťová připojení - Vlastnosti - mám zaškrtnuto toho hafo a taky
- Klient sítě Microsoft
- Sdílení souborů a tiskáren
- Protokol sítě Internet TCP/IP na XP PRO a TCP/IPv4 na VISTA

V protokolech PCA ( ipconfig, netstat) je uvedena pevná IP adresa a Maska posítě od IPS ( jenom jsem konce přepsal xxx a yyy )

Jak zjistím, co či kdo naslouchá na portu 127.0.0.1:12143

Pre vypis programov ktore pocuvaju na portoch je mozne pouzit:
netstat -nab (musi sa spustit v CMD, ktory je spusteny pod admin uctom)
To co ti to vypise za program na tom vysokom porte sem opis.

Ak mas Router zdegradovany na switch a do jedneho LAN konektoru ti ide tiez Internet, tak
nemozes pouzit adresaciu sieti taku ako si pisal vyssie:
- PCA TCP/IP: 192.168.0.2, 255.255.255.0
- PCB TCP/IP: 192.168.0.1, 255.255.255.0
To je adresacia len pre lokalne pouzitie (za riadne nastavenym Routrom) a nemala by sa vyskytovat na Internete, aj ked nikto nezaruci, ze si to niekto (omylom) na zariadeni nenastavi, preto by prevadzka z takychto sieti mala byt filtrovana na strane ISP.
Ak to nastavis, podla prikladu (viz vyssie), mozes. Za skusku nic nedas. Je potom vhodne odpojit LAN kabel, ktory ide z Routra do Internetu.

Takze teraz bude potrebne vediet aj IP adresu a masku siete pocitaca PCB.
IP adresa na PCB by mala byt velmi podobna tej co je na PCA, ale maska by mala byt rovnaka na obidvoch PC. Pouzi tiez obligatny prikaz "ipconfig /all" a vypis sem prekopiruj.

1) na portu 127.0.0.1:12143 běží soubor : ashMaiSv.exe, to jsem zvědav, jestli je to virus
2) ten příspěvek obsahující IP adresy 192.168.0.1, 255.255.255.0 byl reakcí na "nemohoucím", který mě obecně vyzývá : udělej si konečně vlastní LAN, tak jestli konrétně myslí toto. Návody na internetu obsahují vlastně jenom toto použití IP adres a Masky, takže to jsem zkoušel hned od začátku a sdílení souborů nefungovalo, teď jsem to nastavení vlastní LAN zkusil znuvu se všemi doporučeními "nemohoucím" a NIC
3) k IP adrese a Masce PCB, je to druhá pevná IP adresa od ISP, takže je o jedno číslo větší než pevná IP adresa na PCA a Maska je jedna pro oba počítače, takže je stejná. Já WESTíku totiž nevm, jak je to se zveřejňováním IP adresy, vždy se setkávám s tím, že poslední trojice číslic je vykřížkovaná jako u tebe 204.8.156.xxx, ale Tobě se navíc ty adresy mění

Tak sme sa konecne dozvedeli, coze to pouzivas za Antivirovy program na tom PCA
Co to je ashMaiSv.exe sa da docitat tu:
http://www.processlibrary.com/directory/files/ashmaisv/...
To ze sa mi meni adresa neni nic zvlastne. Znalejsi problematiky vedia preco to tak je.
Inak si prvy co sa na to pyta po nejakych 5tich rokoch, co tu operujem.
Ak mas teda IP o jedna vyssiu a masku rovnaku, tak to mas tak, ako to treba mat.
Teraz by bolo asi vhodne prezriet ten Avast, ci neobsahuje svoj vlastny firewall, ktory by mohol blokovat zdielanie suborov a tlaciarni na PCA.
Firewall vo Windowse je nieco ine ako firewall v antivirovom programe. Ak by mal Avast firewall, tak v pripade pouzitia firewallu aj zo systemu Windows by boli vlastne zapojene dva firewally v serii. Mozno by nebolo na zavadu vypnut ten Avast, ked mas od Routra odpojeny LAN kabel veduci do Internetu.
Bohuzial Avast som uz hodne dlhu nevidel, takze neviem ci ma nejake nove nastavenia, alebo funkcie. Treba preskumat.
Ak sa ti nepodarilo nastavit zdielanie suborov a tlaciarni ani s lokalnou adresaciou siete 192.168.0.1, je dost pravdepodobne, ze budes nejakym sposobom doniceny system.
Podstatne sa dopracovat k takemu nastaveniu, aby vypis "netstat -na" obsahoval porty 445 alebo 139.

Ahoj , já jsem se Tě neptal na to, že se Ti mění adresa, já to jenom konstatoval v rámci vysvětlení, proč mám ve výpisech ipconfig a netstat u IP adresy a masky xxx a yyy, protože nevím, jestli se bez rizika zneužití může zveřejňovat pevná IP adresa, když Ty máš dynamickou a přesto máš na jejím konci xxx. O existenci dynamických a pevných adresách povědomí mám.
Ale k věci. Avast jsem odinstaloval a port 445 stále zavřený. Ale dostal jsem od Tebe pro laika nelehký úkol dopracovat se k takovému nastavení, aby se porty 139 a 445 na PCA otevřely, no úkol je to pro laika neuskutečnitelný. Naštěstí jsi se zmínil o ZÁNĚTU systému a laik se měl čeho chytit - reinstalace systému. Provedl jsem čistou instalaci WIN XP PRO SP2, odpojený internet, vypnuté firewally, na PCA bez antiviru, nastaveny IP adresy 192.168.0.1 a 2 a maska 255.255.255.0 a světe div se, porty 139 a 445 na PCA otevřeny, ale PC se "neviděly". Dal jsem ping, šel jenom z PCB (192.168.0.2) na PCA (192.168.0.1), ale opačně ping nešel, byl jsem z toho na "mrtvicu". Naštěstí si mi během zkoušení objevila na PCA dvakrát hláška, že IP adresa koliduje s jiným zařízením v síti. V síti jsem měl dva PC a router, na počítačích byly různé adresy, takže mi zbyl router a já si vzpomněl, že v manuálu je pro administraci routeru adresa 192.168.0.1, takže jsem na počítačích nastavil adresy 192.168.1.1 a 2 a v síti jsem oba počítače uviděl. Potom jsem zapnul na obou PC firewally, spustil Avasty, připojil router k internetu, nastavil v TCP/IP dvě pevné adresy, masku, bránu a DNS od IPS a počítače se v síti vidí a data sdílejí.
Moc, moc a moc Ti WESTíku děkuji za trpělivost, konkrétní rady, ochotu věnovat mi svůj drahocený čas, že jsi to se mnou nevzdal po pátém příspěvku :=)) .
Ale když Tě mám tzv. na drátě, sdílení v síti funguje, chtěl bych se Tě uctivě zeptat na tu degradaci routeru na switch, abych měl dva počítače připojené k internetu se dvěmi pevnými adresami. To pojmenování - degradace - jsem nevymyslel já, to mi řekli Ukázat celý příspěvek

já Tvoje "doniceny" pochopil , že jde o "zanícení" systému, ale ve skutečnosti jde o "doničení", to ta diakritika. Stejně by mně zajímalo, čím jsem ten systém "doničil", nainstaloval jsem ho v létě, když mi odešel HDD, je na něm akorát účetní program, firefox a většinou jedu na notebooku, takže minimální provoz.

Som rad, ze ti to konecne funguje, aj ked musel byt urobeny razantny zasah preinstalacie.
Jeden rad pomoze...
Ak chces pouzivat Router v zapojeni takom, akom sa normalne ma pouzivat, teda aby z neho bol znova Router a nie switch, tak mozes.
Problem je ten ze na vonkajsiu adresu Routra mozes nastavit len jednu IP adresu (vo zvlastnych pripadoch sa da nastavit aj viac, le to asi nebude tvoj pripad).
Nepochopil som preco mas vlastne dve IP adresy. Viac IP adries od ISP sa pouziva v pripadoch ak je potrebne mat na pocitacoch verejne IP adresy kvoli dostupnosti niektorych sluzieb beziacich na pocitacoch z Internetu.
Tebe by pravdepodobne mala stacit aj jedna IP adresa, ktoru nastavis na WAN rozhranie Routra.
Na LAN rozhranie mozes pouzit protokol DHCP, cim sa vyhnes konfliktom IP adries vo vnutornej LAN.
Ak nastavis DHCP, tak vsetky pocitace budu automaticky vediet kadial sa maju dostat do Internetu.
Vsetko urobi za teba Router. Mozes mat pripojenych trebars aj 50 pocitacov. Vsetkych 50 bude mat pristup na Internet. Zdielanie pojde tak ako ocakavas na vsetkych pocitacoch v LAN a bude bezpecnejsie ako v pripade pouzitia Routru ako switch. Router oddeluje nebezpecnu siet Internet od lokalnej siete LAN. Sluzi ako prva zabrana proti neopravnenemu vniknutiu do pocitacov umiestnenych za Routrom. Kedysi davno (pred 20timi rokmi) ked Internet zacinal, tak bolo vidiet zdielane zlozky na celom Internete napr. aj v NewYorku, prave preto, lebo sa este nepouzivala technika skryvania sieti za Routrom nazyvana NAT.

Klidně Ti důvod použití dvou adres řeknu,ale ne tady ( email viz výše). Ale v dávnověku jsem měl jeden PC,jednu IP adresu. Potom se v rodině objevily tři notebooky a nutnost jejich připojení k internetu kombinací drát-bezdrát jsem vyřešil routerem, kde bylo nastavení routeru a PC jak popisuješ.
WESTíku, pokud existuje možnost nastavení více adres v routeru, tak to by mně zajímalo, ale to je na jinou debatu než tady.

Co mas v tom PCA spustene za program?
Nieco co nasloucha na 127.0.0.1:12143.
Na takom vysokom porte standardne nic nenasloucha, leda nejaky virus.
Najvyssie cislo co sa standardne vyskytuje je na porte 5900 ako sluzba VNC.

ja sdileni striktne nedoporucuji zavadet kvuli bezpecnosti, jestlize jde o data, da se vse resit jednoduse externim diskem s usb (ktery si muzete udelat s rameckem prakticky za babku)

popr trosku lepsi, tzv nas serve= uloziste + sit do ktere se pripojite z vasich pc (nezavisle na tom jaky tam je os), pripojite to i k televizi, dnes to uz je taky otazka jen par korun