» Poradna » Programy

Nefunguje klonování přes Acronis

Zdravím,poprvé, ale taky se přidám s dotazem. Pořídil jsem si nový SSD disk, na který jsem chtěl naklonovat Windows. Nejsem zrovna počítačový odborník, ale laik taky ne. Postupoval jsem přes návody, nic složitého. Zvolil jsem zdrojový a cílový disk a spustil klonování. Ve všech návodech se ukáže čas do konce a probíhá klonování, na konci restart. Mně se ale hned po spuštění klonování objeví, že musím hned restartovat počítač, jinak mě to nepustí dál. OK, tak dám restart, při restartu se nezačne načítat Windows, ale objeví se nápis "AcronisLoading, please wait..."No jo, ale už "waituju" 2 hodiny a nic se neděje.Nešlo s ničím pohnout, tak jsem to natvrdo vypnul a po opětovném zapnutí se normálně začal načítat Windows. Takhle jsem to párkrát zkusil, ale pořád stejný. Když jsem pak zase spouštěl klonování a dal restart, zkusil jsem v Biosu přepnout z Acronisu na Windows, tak začal nabíhat Windows, ale po najetí Windows se nic nestalo a při zapnutí Acronisu to zase chce restart...předpokládám, že je nesmysl to nechávat přes noc, na zdrojovém disku je jen Windows, takže i kdyby na něčem Acronis opravdu pracoval, tak ne tak dlouho.Ví někdo co s tím? Poradny jsem projel, ale o tomhle jsem nic nenašel. Díky moc na tipy.Tomáš

Odpovědi na otázku

Acronis v posledni dobe docela blbne. Ja presel na Minitool Partition Wizard, kterej funguje lip, i kdyz taky ne 100%. Pripadne zkus Macrimum Reflect, ten jede offline a zda se mi, ze funguje spolehlive.

Nevím, jak ted, ale na Macrium Reflect přecházeli lidi od Acronis, protože byli nespokojení s jeho chybami(nechce se mi hledat, jaké to byly). Osobně mám verzi zadarmo a nemůžu si stěžovat.

Zkus ne verzi pro Windows, ale z bootovacího CD. Zatím mi Acronis fungoval snad vždy.

Spouštíš Acronis True Image jako nainstalovaný program z prostředí Windows, nebo z bootovacího CD/USB flash?

Přímo z Windowsu. optiku nemám a na flashku jsem to nedával, někde jsem četl, že to není potřeba.

Pokud nemáš optickou mechaniku, stáhni na adresehttps://dl.acronis.com/u/AcronisTrueImage2019_14... ISO soubor a pomocí Rufus programu ( https://rufus.ie/ ) jej rozbal na USB flash. Pak spuť PC z té flešky.

Pro stažení ISO souboru stačí jednou klepnout na výše uvedený odkaz, stahování začne okamžitě.

OK, díky.Ještě se ujistím s jednou věcí. Klonuju z původního HDD, který mám v notebooku. V tomto notebooku mám taky místo na přidání M.2 SSD disku, na který právě budu klonovat. Budu mít tedy v notebooku 2 disky s Windowsem a to je prý problém. Mám tedy nějak softwarově odpojovat původní disk nebo to nevadí?

Pokud se pokoušíš o klonování z prostředí Windows, zapomeň na to. Místo klonování použij volbu na vytvoření bootovací verze na CD. Udělej si bootovací medium s Acronisem a PC spusť z něho.Poznámka: je velice důležité provést na původním disku před klonováním kontrolu a opravu chyb (chkdsk). Pokud by na disku nějaká chybka byla, klonování zhavaruje a můžeš začít znovu.

aj mne acronic blbol s w10 skusil som macrium reflect za free na webe a ide ok a rychlo...

Díky všem na pomoc, naklonováno mám, nakonec jsem použil Macrium Reflect a fungoval. Teď tedy jen potřebuju vědět, zda můžu mít oba dva disky v notebooku, když je na obou Windows. Původní disk byl už v notebooku a nový SSD disk jsem vložil do přídavného slotu, mám teď tedy v notebooku 2 disky, na obou je Windows. Někde jsem četl, že to je problém a nemůžou být dva disky s operačním systémem. Spíše to ale bylo na anglickém webu, na českých stránkách jsem nikde nenašel zmínku, že bych musel původní disk odpojovat.

Mohou byt 2 disky s operačním systémem, ale Windows měly problém, pokud na 2 discích bylo naprosto to samé - kopie. Pak si (někdy) řekly, že jde o rozbité zrcadlení disků a začaly se k tomu chovat jako k RAID. Ale divně, takže něco zapsaly na jeden disk, něco na druhý a výsledkem byly 2 nefunkční OS na obou discích.

Asi nejlepší je boot z instalačky (popř. i z té Macrium), příkazový řádek, diskpart a disk "pořešit". Tzn. smazat sytémový oddíl a oddíl s Windows a s WinRE (popř. i oddíl pro obnovu). A nejlépe udělat clean, partition, format.

A ty snad potřebuješ mít na původním disku Windows? Prostě si nastav bootování z toho nového. A pokud to funguje, tak si ve správě disků ten starý zformátuj. Zkušebně bych ho ale nejdřív odpojil a otestoval, že ti jde opravdu boot z nového. Abys neměl nějakou špatnou konfiguraci, kdy to nějaký oddíl používá i ze starého, pro účel bootování.

Taky jsem dneska s Acronisem Disc Wizard nepochodil, ale na Alza jsem našel radu na freeware MacriumReflect, je na stránkách macrium.com/reflectfree anebo alza.cz/klonovani-disku