» Poradna » Programy

Nefunguje grafické prostředí v přeinstalovaném mandrakelinuxu

Na svůj notebook jsem si nainstaloval mandrakelinux 10.1 a několik dní mi bez problémů fungoval. Trochu jsem upravoval nastavení v grafickém režimu a nejspíš jsem změnil něco, co jsem neměl, protože jednoho dne se mi grafické prostředí prostě nenačetlo. Úvodní načítání jednotlivých komponent, ovladačů, apod. naběhlo úplně v pořádku, objevil se kurzor, ale když se potom měla objevit přihlašovací nabídka, tak se činnost počítače zastavila. Zkusil jsem spustit linux jen v textové konzoli a spustit grafické rozhraní odtud, ale nešlo to. Díval jsem se do /var/log/Xorg.0.log a zde je jeho poslední část:(**) Option "Protocol" "ExplorerPS/2"(**) Mouse1: Device: "/dev/mouse"(**) Mouse1: Protocol: "ExplorerPS/2"(**) Option "CorePointer"(**) Mouse1: Core Pointer(**) Option "Device" "/dev/mouse"(EE) xf86OpenSerial: Cannot open device /dev/mouse No such file or directory.(EE) xf86OpenSerial: Cannot open device /dev/mouse No such file or directory.(WW) Mouse1: cannot open input device(==) Mouse1: Emulate3Buttons, Emulate3Timeout: 50(**) Option "ZAxisMapping" "6 7"(**) Mouse1: ZAxisMapping: buttons 6 and 7(**) Mouse1: Buttons: 7(II) XINPUT: Adding extended input device "Mouse1" (type: MOUSE)(EE) xf86OpenSerial: Cannot open device /dev/mouse No such file or directory.(EE) xf86OpenSerial: Cannot open device /dev/mouse No such file or directory.(WW) Mouse1: cannot open input deviceCould not init font path element unix/:-1, removing from list!Fatal server error:could not open default font 'fixed'Please consult the The X.Org Foundation support at http://wiki.X.Org for help. Please also check the log file at "/var/log/Xorg.0.log" for additional information.(WW) I810(0): Setting the original video mode instead of restoring the saved state(II) I810(0): xf86UnbindGARTMemory: unbind key 7(II) I810(0): xf86UnbindGARTMemory: unbind key 0(II) I810(0): xf86UnbindGARTMemory: unbind key 2(II) I810(0): xf86UnbindGARTMemory: unbind key 1(II) I810(0): xf86UnbindGARTMemory: unbind key 3(II) I810(0): Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

No jestli mas mys PS/2, tak si do XF86Config namisto /dev/mouse dej /dev/psaux. Co mas s tim fontem netusim, nemas sestreleny font server? Podivej se pomoci ps ax | grep [x]fs, jestli ti bezi.Jinak formatovat swap partition je podle me nanic, to formatovani ext2 ma taky malokdy smysl.

Nemám PS/2 myš, ale USB. Cesta "/dev/mouse" ani "/dev/psaux" v mém linuxu neexistuje.Je mi to trapné, ale nevím, jak v konzoli napsat hranaté závorky.

Hranate zavorky muzes klidne vynechat, ale v takovem pripade vypisuje grep i sam sebe - jiny vyznam ty zavorky v tech mych prikladech nemaji.

Nebo radsi ps ax | grep "[x]fs\>". Pokud to nevypise nic, font server ti nebezi.

Problem s mysi tam je, ale duvod proc X nastartuji je "could not open default font 'fixed'" , posli konfiguraci X z /ext/X11 a zkontroluj jestl iti bezi font server, to je ta hlaska "Could not init font path element unix/:-1, removing from list!"

tady je celý můj konfigurační soubor:http://galfius.mysteria.cz/xorg.conf

Zkus v komfiguraku povolit, aby se Xserver pustil i kdyz nenajde mys. (je to myslim volba AllowMouseOpenFail), treba se to rozjede.Jednou mi nefungoval font server, kdyz mi doslo misto na disku, ale to asi nebude tvuj pripad...