» Poradna » Notebooky

Nedostačující RAM paměť na notebooku

Dobrý den,Vlastním starší notebook samsung 670Z (NP670Z5E-X01CZ). V poslední době mi přestává při využívání více programů najednou (prohlížeč+video+photoshop) dostačovat pamět (využití cca 80-100%).. jedná se o celkovou fyzickou paměť (vyhrazená jednotlivými procesy) a já tedy jako lajk odhaduji, že se jedná o paměť RAM. Zjistil jsem, že tento notebook je vybaven jedním volným slotem, právě pro rozšíření pamětí typu ddr3. Rád bych se Vás odborníků tedy zeptal, jak takovouto paměť vybrat takovým způsobem, aby byla kompatibilní s mým zařízením.Předem všem děkuji za rady a odpovědi.

Odpovědi na otázku

Tvůj notebook se prodával ve specifikaci s jedním slotem RAM a druhou pamětí připájenou na desce.Takže vyměníš pouze jednu. Když koupíš jinou velikost, tak ti nepoběží dual channel.Zjisti si přes HWiNFO, co tam máš teď za paměť.

Ještě pro info...verze s i5 měla připájenou 4GB a verze s i7 8GB.Maximem, co tento nb zvládne je 16GB.Jestli tedy máš verzi i5, můžeš vložit maximálně 8GB modul.Pak je otázkou, jestli se vyplatí jít do 12GB bez dual channel.Jestli ti na základní práci nestačí 8GB RAM, možná bude čas popřemýšlet raději nad výměnou stroje...přece jen tam máš pouze HD panel v TN a to na photoshop

Dobrý den,mockrát vám děkuji za vaši reakci. HWinfo mi říká, že pracuji na procesoru i5 a využívám pamět 8GB. (to samé i základní info o pc.).. Nevím jestli vám dobře rozumím. Zespodu ntb mám plastový kryt, který když sejmu (drží jedním šroubkem), mám zde volná slot na přídavnou ram typu ddr3. Pakliže bych si tedy koupil dalších 8GB ram, nec se nezmění? musel bych koupit 12GB? Omlouvám se, v této tématice nejsem tak sběhlý.

Mas tam 2x 4GB modul.Jeden je pripajeny (nevymenitelny)Druhy je vymenitelny.Takze jedinne co muzes udelat je vymenit ten jeden 4GB za 8GB modul.Pak ti ale nepobezi dual channel a prace s pameti se zpomali, coz u tak stareho stroje muze byt znat.Navic mas v nb pouze TN display, navic HD. Takze na nejakou praci ve photoshopu bude lepsi novy stroj

Ah rozumím, a co ten "prazdný" slot?:) HD byl vyměněn za SSD.. ano displej je slabinou tohoto ntb

Pokud máš prázdný slot na RAM, tak to máš jednodušší, vraz tam nový 8 GB modul RAM a máš vystaráno. Zřejmě to máš potom jinak osazené, než je uvedeno v popise toho notebooku. Tam je uvedeno 4 GB + 4 GB RAM.

Jak již bylo řečeno, doplnit se dá 8GB výměnou za 4 GB modul, ten připájený se vyměnit nedá a paměť 12 GB se taky koupit nedá. Nejlíp, když vemeš notebook do obchodu a tam požádáš, aby ti našli stejnou 8GB RAM a rovnou ji i odskouší. Zpomalení díky stráte zapojení paměti dualchanel se neboj, jedná se malé procento rychlosti. Ani to nepoznáš. To není problém, spíš bych se zamysle nad zpúsobem použití notebooku, kdy najednou máš otevřených zbytečně hodně programú. Proboha proč? Přece se nedíváš současně na video a přitom neupravuješ fotky a zároveň nekoukáš na internet. Nejenom, že to spotřebuje paměť ale taky zatěžuje procesor a tak se ti spomalí odezvy notebooku. Nauč se nepoužívané programy zavírat a možná ani nebudeš potřebovat rozšiřovat paměť. Ja mám na notebooku jenom 4 GB RAM a nedostatkem paměti netrpím.

Dobrý den,Samozřejmě máte pravdu. Mívám připojen druhý monitor, kde pracuji na fotkách a přitom poslouchám nějaký dokument případně youtube. A právě v tuto dobu většinou dochází k problémům. Děkuji za informace.

Např. v programu CPU-Z zjistíš vlastnosti současné RAM, počet slotů i parametry modulů. Měl bys pořídit modul ideálně se stejnými parametry (kapacita, frekvence, časování).

Skus jiny browser, ktery tolik nezere jako: Firefox, Opera, Vivaldi.Taky muzes skusit tohle: http://www.pcwintech.com/cleanmem

Ok, děkuji zkusím. Domníval jsem se, že chrome je nejlepší varianta.