» Poradna » Ostatní

Nedosla vyvoji PCcek para?

Pred skoro rokem a pul jsem provedl posledni upgrade pocitace. Je pravda, ze to tehdy byl docela velky kup za asi 40.000Kc, zahrnujici Athlon XP2100+, Radeon 9700Pro (tehdy nejrychlejsi karta na trhu), Asus A7N8 Deluxe (nForce2) a dva 80GB JB Caviary do RAIDu.Jsa vycepovan z minulosti zacal jsem byt nesvuj, ze uz mam dlouho stejne pocitadlo a i kdyz mne rychlostne nic nevadi a vsechno slape, rozhlizel jsem se co je noveho ve svete PC. Delam profesionalne do trosinku vetsich systemu, takze PCckovy svet uz moc nesleduji.Prosel jsme si ceniky, k tomu testy na Tomshardware.com, porovnal co je k mani, co to umi a za kolik. Vysledek byl nevalny:1. Pokud si koupim jedno z nejlepsich (cenove rozumnych) CPU na trhu a sice Intel 2.8GHz s HT (jak furt inzeruji v radiich), tak oproti memu staresinovy XP2100+ mohu ocekavat narust vykonu maximalne o dvacet procent.2. Pokud si koupim nejrychlejsi soucasnou kartu od ATI a sice Radeon 9800XT za nechutnych 15.000Kc, tak si polepsim oproti me 9700Pro o maximalne 15%. Takze suma sumarum mam narust o 15% ve hrach a 20% v CPU narocnych aplikacich za castku kolem triceti tisic. No ze bych se na to nevyprdnul.Byval jsem zvykly kupovat ob rok pocitac dvakrat trikrat tak rychly jako ten predchozi, rust o petinu za skoro rok a pul, se mi moc nezda. Mam dojem, ze PC svet se zastavil a pouze marketingova karavana jde dale a vytrubuje o nepostradatelnosti novinek.

Odpovědi na otázku

Pro vetsinu normalnich smrtelniku je upgrade casteji nez za 4-6 let zbytecny. Uz davno, davno, jsou to jen marketinkove kecy. A samozrejme pubertalni touha paranu mit rychlejsi komp nez kamarad.

zapomeň na to že pc se vyvíjejí kvůli tobě, skromně si myslím že to tak neníjestliže velcí odběratelé = firmy obměnily strojový park kancelářských pc kvůli xp, což byl ve světě další z vynucených upgrade pár desítek miliónů pc, firmám to na word+excel+sap stačí a nehodlají co půl roku vyhazovat zbytečné prachy za nové železo, stejně tak původní představy m$ o databázovém filesystému loghornu je nechávají chladnými, naopak mají důvod o to déle setrvat u stejných xp.čili není poptávka po superpc, i kdyby m$ vnutil do offisu 4 animované sponky naráz, vyšší výkon pc k tomu nepotřebuješ a výrobci hw prodávají hlavně majoritním odběratelům (firmám), vývoj rychlejších komponent proto abys mohl vypálit cd za 1.5 min místo za 2min je neuživívýkon hw sebou nese i drobné problémy i uchlazením procesoru, zajištěním napájení a chlazení grafiky, životnosti hdd - a to jen proto aby většina uživatelů mohla nadatlit "hello world!"ale jsu rád že sis konečně všimnul extrémních cen novinek proti běžnějšímu o 10-20% méně výkonnému zboží, tak to totiž bylo vždycky snad od dob 286. dalo by se souhlasit že svět pc se zpomalil, i když třeba intel vybaluje svůj 64bit procesor - koupíš si ho? na co když pro něj nejsou aplikace

Nerekl bych, ze firmy jsou ty pro ktere se nyni primarne vyviji PC. V dobe kdy ve vyspelych zemich ma PC polovina domacnosti, je trh domacnosti nesmirne dulezity. Koneckoncu jinak by tezko prosperovaly firmy jako NVidia nebo ATI, ktere skutecne firmy nezivi. Co se tyce toho co bylo a nebylo od 286. Nejnovejsi zbozi bylo vzdycky drahe, ale ja chtel poukazat na neco jineho. Procesory jsem upgradoval radou 386DX40 - 484DX4100 - PI 150Mhz - PII 300Mhz - Athlon 1200 - Athlon 2100+. Upgrade procesoru jsem delal nejmene kazdy druhy rok (nekdy casteji) a kazdy z tech procaku byl minimalne dvakrat rychly nez ten predchozi (nekdy i vice nez trikrat). Ted mam rok a pul stare PC a nabizeji mi cpa 1.2x rychlejsi nez me stavajici. Neco se proste zaseklo.

Nic sa nezaseklo, su tu 64bitove CPU a ich nasadenie bude logicky trvat dlhsie (kvoli aplikaciam) ako nejake zvysenie frekvencie alebo pridanie cache, ako si na to bol zvyknuty doteraz. Kolega si 64bit PC kupil a vytesuje sa doma, ja si nekupujem vyrobky ktore zatial nepotrebujem, nechapem preco ta trapi ci sa vyrobcovia zasekli, mas pocit ze potrebujes rychlejsie PC ? Kup si nejaku 256procesorovu masinu

s to nečetzačíná být problém chladit když chcou dnes všichni zároveň tiché pc k filmům, natož do kanclupředhánění se ve výkonech procesorů intelu i amd vzalo dech, fabriky se pořádně neužily a furt měnit technologii za novější když 80% většina skončí ve wordu čekáním na klávesnici - jako pařan opravdu nejsi většinový zákazník, kvůli tobě nebudou padat rozhodnutí jestli novou fabriku jo nebo netechnologie se musí na chvíli zažít a zaplatit - říkej tomu správně třeba pozastavitmísto vršení GHz je tu 64bit: kup si procesor, board, 64-bit xp - pokrok tu máš - ale co s tím? 64-bitové piškvorky?spíš jsem nepochopil - ty si chceš jí koupit nové pc řekněme dožívající 32bit koncepce, vyhodit za něj zase 20.000 a vadí ti že pro to není žádný důvod?jo, akorát ty se svým jedním pc prosímtě nvidii ani ati nevysvětluj že je firemní zakázky nemusí zajímat a že je neživí, leda že velkovýrobcem je u tebe brave nebo dxt

Myslis, ze se Nvidia pere s ATI a uz nekolik let vydava nove a nove grafiky pro rychlejsi a vernejsi zobrazovani scen v nejnovejsich hrach proto, ze primarni je pro ni podnikovy sektor pro ktery v dnesni dobe je maximem ATI7500 s 16MB pameti? 64bit nema mometalne vyznam. Ani ne tak kvuli tomu, ze se nejsou aplikace (to je az sekundarni problem), ale primarne proto, ze jej neni jak vyuzit. 64bitovy procesor ma vyznam jenom pro toho, kdo potrebuje pro svou praci vice nez 4GB RAM! Ja mam v notebooku 1GB, ve stanici 2GB a nemam dojem, ze bych nejak stradal. Nevim jak dlouho bude trvat nez mi nebudou stacit 4GB, ale do te doby nedava pro domaciho uzivatele 64bitovy procesor smysl.

Tak to si na omyle. U 64bit CPU je komplet architektura 64bit, nielen adresovanie pamate.

Dosla, nedosla ... tou parou myslis honbu za rychlosti? Tak asi na cas dosla. On to totiz uz malokdo normalni potrebuje zrychlovat. Driv pocitace nestihaly a MHz byly potreba. Dnesni nove pocitace uz jsou pro soucasne aplikace dostatecne rychle. Spis jsou ted pomale komunikacni linky mezi temi pececky. Kdyby nekdo prisel s vyuzitim vyzadujicim pronikave vyssi rychlost (ted nemyslim nova, opet pomalejsi windows), zas by se to asi hnulo.Podobne je to s disky. Driv vsichni sledovali megabyty, pak gigabyty. Ted se proste koupi nejaky disk.