» Poradna » Windows (a jiné OS)

Nedaří se nainstalovat Win 10

Zdravím, mám problém s instalací Windows 10 na mém notebooku Asus X541U. Instalační soubor jsem dal přes program Rufus a vytvořil jsem si tak bootovací flashdisk. V BIOS jsem dal prioritní boot z flashdisku, vše naběhne na instalaci Windows, vše v pořádku až na instalaci, zde se dostáváme k chybě 0x80070057 (systém Windows nemůže naformátovat oddíl z disku). Disk jsem tedy zformátoval přes příkazový řádek ale ani to nepomohlo. Disk je nový, dneska jsem jej vkládal do notebooku. Zkoušel jsem i jiné typy instalaček Windows 10 od pirátských verzí až po originální ale vždy byla stejná chyba. V BIOS jsem secure boot vypnul a ani to nepomohlo. Děkuji za každou radu 🙏🏻

Odpovědi na otázku

1) Zkuste si vzít jinou flešku a instalačku vytvořit pouze pomocí nástroje MS. Vypadá to na poškození soubory. Občas se to prostě s některými fleškami nekamarádí. Prostě to mohou být jen poškozená data na instalačce.2) I když je ten disk nový, pořád je určitá možnost, že je vadný. Osobně ale sázím na problém s instalačním médiem.

Nesprávná volba GPT/MBR úplně nového disku?

Zkusím tedy jinou flešku. Jinak jde nějak zjistit zda je disk vadný, když tam není ani nainstalovaný operační systém?

Hlavně na tom novém disku nevytvářej žádné oddíly a nic neformátuj. Naopak, po spuštění instalátoru v klikacím diskovém manažeru odeber všechny oddíly. Instalátor si disk rozdělí a naformátuje sám. Pro vytvoření instalační flešky použij Media Creation Tool. ☺https://www.microsoft.com/cs-cz/software-download/w...

Nevím, jak kdo, ale já musel u PC při instalaci (na čistý nový disk) pod UEFI převést před samotnou instalací disk na GPT, teprve potom to při instalaci disk vzalo.U MBR (pod Legacy) s tím nikdy problém nebyl.

A jak se disk dá převést?

Popis máš dole.

Tak problém přetrvává stále i když jsem flešku vyměnil. Vypadá to, že instalace probíhá v pořádku avšak u kopírování souborů systému Windows zůstává stále 0% a asi cca po 3 minutách vyskočí chyba 0x80070057

A už jsi tu instalačku vytvořil pomocí MS media creation tool?

Ano, právěže ano..

Při startu laptopu a vyvolání Boot menu musíš zvolit UEFI fleš disk. Důležité je to UEFI v názvu zařízení. Nic, co nemá v názvu UEFI, nesmíš vybrat. Po nabootování už pak vše pojede jako na drátkách. Nezapomeň odstranit všechny oddíly na disku, před pokračováním instalace:https://cdn.alza.cz/Foto/ImgGalery/Image/Arti...

Vybral jsem UEFI fleš disk a při výběru kam chci OS nainstalovat a kliknu na “Další”, tak mi vyskočí chyba 0x80300024

Jinak oddíly tam nejsou žádné

Bohužel ani tohle mi nepomohlo. Podařilo se mi sehnat zánovní 250gb disk a zkusím to nainstalovat na něj. Pokud to nepůjde, tak už vážně netuším v čem je chyba.

Tak na zánovní 250gb disk mi to šlo nainstalovat bez problému ale na ten nový Seagate BarraCuda 1TB to nešlo ale když jsem jej připojil do stolního PC, tak disk fungoval bez problému. V čem je tedy chyba? Děkuji za odpověď.

Máš poslední verzi UEFI ??? Někdy jsou tam opravy pro NVMe disky ...

Ano, poslední verze co jsem našel tak byla z roku 2018

Je možné, že prostě s daným SSD není 100pro kompatibilní. Jedině zkusit jiný.

Takže mám HDD vrátit ve 14-ti denní lhůtě a vzít třeba HDD od Western Digital?

Ano, vrať ho. Hlavní důvod je, že je to disk SMR který je pro instalaci/provoz systému naprosto nevhodný. Bohužel všechny HDD větší jak 500GB jsou dneska SMR.Řešit se to dá tak, že se použije menší (500GB) SSD na systém a k němu velký HDD (klidně ten co máš, na data to nevadí) ktrý se dá místo DVD mechaniky.Pokud mechaniku nemáš, používej na data externí HDD.Pokud neřešíš peníze, kup rovnou 1TB SSD a máš pokoj...

Není pravda, že všechny disky nad 500 GB jsou SMR. Pár se jich dá najít takových, které nejsou SMR.

Tak jsem tu zase... Disk vyměněn a stále ten stejný problém. Už si začínám myslet, že je v nepořádku NTB.. Nějaká rada, která mi zachrání čas?

Vymazal jsi ten disk pomocí Diskpart, před spuštěním instalace? ☺

Nějak jsem "zabloudil" z jiného dotazu, myslel jsem, že jde o NVMe disk. HDD by fungovat měl, nicméně SMR disk je opravdu na systém krajně nevhodný (možná to je příčina problémů).Určitě SSD + ten HDD na data.

Bohužel teď do toho investovat nemůžu a notebook potřebuje přítelkyně na školu, takže zkusím vrátit tento a vzít jiný a budu doufat v to, že nebude žádný problém.

Pokud to má být na systém, tak určitě NE SMR, což nejspíš znamená do 500 GB. Nicméně SSD 128 či 256 GB už jsou za pár stovek a ten HDD by měl jako datový fungovat (koneckonců v jiném PC, kde nebyl jako systém fungoval).

Disk je jak inicializovaný GPT/MBR.

Měl by být GPT, protože mám zapnuté UEFI

Ne, to opravdu nestačí v Biosu vybrat UEFI.Disk to neřeší, as instalačka to někdy nevezme.DiskpartSelect disk 0CleanConvert GPTexitInstallCož by mělo spustit instalační rutinu

To, jestli je disk pod GPT si ověříš opět přes Diskparthttps://ctrlv.cz/p9nCDisky s GPT mají označení hvězdičkou.

To vše je zbytečné. Stačí disk vymazat v Diskpart pomocí Clean /All, znova nabootovat z flešky do UEFI a "instalatér" si vše připraví sám. Nic není třeba konvertovat, kontrolovat či formátovat.

Z vlastní zkušenosti ti píšu, že to nemusí stačit.Kdyby se mi něco podobného nestalo, tak to nebudu psát.

Pomocí vámi napsaného postupu jsem úspěšně nainstaloval Windows avšak až po 3 hodinách a systém je strašně pomalý, jakoby to jelo na 20 let starém počítači.

Pokud jsi to cpal na nějaký HDD s 5400 RPM v kombinaci s SMR, tak se nediv.Sežeň jakýkoliv SSD (tedy kromě A400 a ekvivalentů), který bude zvládal mnohem více IOPS, což win 10 ocení.

Ale i původní HDD měl 5400 RPM a byl v kombinaci s SMR a pracoval mnohem rychleji

Co ti mám napsat, nejsem u toho, takže nemohu sloužit.

Nevadí i tak Vám moc děkuji, jste jediný který mi pomohl ty Windowsy alespoň nainstalovat. Zkusím nainstalovat/aktualizovat všechny drivery a potom se uvidí. Třeba se dostane ntb do běhu, tak jako dříve.

Ps:Před vybráním disku (select disk) použij příkaz List disk, ať zjistíš číslo disku, který bude třeba upravit.Pokud máš jen jeden disk (+ instalační flešku), tak tam bude Disk 0 a Disk 1U "select disk" vyber číslo disku, na který budeš instalovat.Aby sis nesmazal flěšku s instalačními soubory.

akurat prave teraz som instaloval win10 do pocitaca, nedalo sa, nechcelo mi to nainstalovat na novy ssd, bud sa instalacia zasekla pri kopirovani dat 0% alebo potom vobec nevidelo disk. Tak som dal SSD do ineho PC, instalacia 10 minut, prelozil som ho sem, nahodim aktualizacie a vybavene ;)

Přesně tohle jsem taky zkoušel ale když jsem disk dal z PC do notebooku, tak to nešlo a hlásilo to chybu.

Instalace (jakéhokoli) OS není záležitost pro laika. Tak to prostě je...

Už si to nepamatuju, možná to je NX error.Je něco s pamětí ram, nastavuje se to biosu (zap vyp - nevim)Je to něco se správou pamětí ram.----Setkal sem s tim při instalaci Win 7 upgrade Win 10, nechtěl mě pustit instalator NX error, v biosu sem něco vypnul, souviselo to se správou pamětí ram.-A už si to nepamatuju, jenom jestli nemáš stejný problém.