» Poradna » Programy

Nečinné procesy systému nejvíce vytěžují CPU

Zdravím, mám Xpéčko, když se podívám na správce úloh tak zpravidla u nečinných procesů systému mám téměř pernamentně nejvyšší vytížení prosesoru. Občas to spadne na 5%, ale většinou to je stále mezi 40 až 80 % vytížení CPU. Co se může skrývat pod těmi nečinnými prosesi, které ve skutečnosti mi ukrajují min o polovičku výkon počítače. A počítač je neskonale líný. Žádné zbytečné programy se mi při startu nespouští, mám jen pouze antivir avast a vše ostatní je otázka systémových věcí WIN XP. Počítač pravidelně denně čistím CCleanerem, 2x do roka dělám defragmentaci, přesto se mi zdá pomalý. Procesor je tam Athlon XP 1.4 GHz, RAM 2 GB. Před 11 lety byl počítač svižný jak kolibřík, nyní pomalý jak šnek, přestože se pravidelně starám o údržbu a čistění. Nechápu to.

Odpovědi na otázku

Mít nečinné procesy 100% znamená nulové zatížení procesoru.
To je to, oč bys měl v klidu usilovat a ne se toho obávat.
Pokud je 100% nemáš, najdi ty procesy, které výkon opravdu spotřebovávají a pokus se zjistit proč a zda se nejedná o viry.

Ano, já mám např. SystemIdleProcess (zaměřil bych se na to ... Idle ...) často 98,5% a PC mi jede normálně.

No, já mám "Nečinné procesy systému" stabilně na 85-98%. Zatím, mám pocit, že nikdy, když jsem pozoroval Správce úloh, tak se mi nedostaly na 100%. Ale co pozoruji a co se shoduje s Tvým příspěvkem je to, že když Nečinné procesy systému spadly na 72%, tak se zvýšilo skutečné zatížení CPU, a to konkrétně na 27%. Jedná se tedy o jakýsi ukazatel, kolik procent výkonu procesoru je "volných"? ( ikdyž - jednou to nějak zblblo, Nečinné procesy sytému byly na 95%, vytížení CPU bylo taktéž 95% a počítač byl neskutečně pomalý - pak jsem zjistil, že pomalý byl z důvodu instalování aktualizací, ale to číslo u nečinných procesů mě nějak mate )

jenže v tvym případě jsou nečinný procesy marná snaha nestíhajícího cpu načítat textury na Crysis 1 na tom tvym P4

Pardon, myslel jsem, že snad každý pochopí, že tím myslím stav v "klidovém režimu" - jede jenom explorer.exe, antivirák, ovladač grafické karty ( resp. CCC ) a zbytek jsou systémové procesy.

Zdravim, mam Debian, kdyz se podivam na bezici procesy v htopu, ci topu, tak necinne procesy jsou opravdu necinne a nespotrebovavaji strojovy cas. Vytizeni CPU mam v klidovem stavu prakticky nulove. Pocitac je na svuj vek velmi svizny. Zadne zbytecne programy se mi po startu nespousti, zadny antivir nemam a vse ostatni je otazka systemovych veci Debianu. Pocitac jsem nikdy od niceho necistil, nikdy nedefragmentoval a pomaly se mi nezda. Procesor mam jednojadro Celeron @1,9 GHz, RAM 900 MB. V dobe koupeni byl pocitac stejne rychly, jako dnes, prestoze se o udrzbu nestaram a necistim ho.

,,V dobe koupeni byl pocitac stejne rychly, jako dnes, prestoze se o udrzbu nestaram a necistim ho,,Jinými slovy...vubec ho nepoužíváš. Tyhle pastelky,si nech ferdo pro někoho jinýho.

Pouzivam ho temer denne. Je te obycejny osobni pocitac, ktery bezi temer neustale, vypinam ho v prumeru jednou za 30 dni.

Je to pro tebe tak nepochopitelne/nepredstavitelne/neuveritelne? Nikdy jsi nevidel pocitac v ostrem nasazeni 24 hodin 7 dni v tydnu? Fakt si myslis, ze na zatizenem pocitaci je cas na nejakou defragmentaci/cisteni/antivirovani/antispywarovani? Ten kus zeleza musi mit tak dobre sestaveny OS, ktery nebude postupem casu vykonnostne degradovat.

ty jsi nevyděl počítač v nasazení 24h 7 dní v týdnu?? :D chlape já ho vypnu jednou za 3 měsíce a jinak jsem si dodělal chladiče i na hardisky aby to miláček rozchodil :D

Ale no tak, to je trapný pokus o flejmu. Ostatně všichni ví, že nejlepší je Slack, přesto že používají Ubuntu.

PrasatkoPee

Josefe, Josefe.

reinstaluj os na čistou verzi

Zapoměls přetaktovat, to je to nejdůležitější trotle

Přetaktovat? :D děláš si srandu? :D zaprvé, jak chceš přetaktovat procák co se hřeje jako prase už při 1.4 Ghz, a k čemu by ti to bylo, když to vytaktuješ max o 0.5 Ghz? a stejně, systémový procesy by měly žrát minimum výkonu.

Josef , co Ty delas, kdyz nic necinis?

"Pařba a flink vyžadují celého člověka".

PrasatkoPee

Chybu bych nehledal protoze zadna neni, potazmo 1,4 je dneska na XP dost malo musis si uvedomit nekolik veci:

1) Windows jsou sebedestruktivni system diky registrum, databazi co jen roste a roste a nikdo nevi co je v ni spravne a co spatne

2) Microsoft a nejen on bezpecnostni aktualizace vyuziva take jako marketingovy nastroj, jak donutit uzivatele prejit na novy HW s novym OS... pokud v roce vydani XP bylo minimum 64MB RAM a 128 doporuceno, tak dnes po nainstalovani trech SP je minumum 512 a doporuceno 1024 (vim ze mas 2048) ale vetsi knihovny se dele do ram na pomalem PC nacitaji

3) Tvuj pevny disk, pokud je stary 11 let tak (prumerna zivotnost disku je tak 6 let) dnes je rad ze funguje, neni tajmenstvim ze vekem se disk mnohonasobne zpomaluje, uz diky ruznym samoopravnym proceduram, prehrivani a nemluve o tom ze vetsi knihovny se dele ctou, disk blika dele je teplejsi... dalsi duvod k zpomalovani, mrkni na S.M.A.R.T co reportuje (mozna bude v biosu disabled, drive bvyval - tak jej enabluj)... dalsi duvod bude sbernice ktera bude ata 100, disky z te doby cetli tak kolem 50MB/s dneska ctou kolem 100MB/s vetsi knihovny se na pomalem disku dele nacitaji... rcyhlost disku otestuj treba pomoci HD TUNE

4) dalsi duvod bude ve vetsim zatizeni systemu, ktery prudkuje vice tepla a vice tepla znamena dalsi zpomaleni...

5) pokud mas neco na USB napr externi disk tak nezapomen ze sbernice USB oproti firewire nema primy pristup do pameti a zatezuje opet procesor

6) zkus se podivat co vsechno se ti spousti po spusteni napriklad pres MSCONFIG (MSCONFIG32)

7) zkus poslat procesy co ti bezi prikaz TASKLIST

8) necekej zazraky... 11 let stara 1,4 neni na dnesni Software kde neni MEGABAJT zadna mira... ja jsem pred tremi lety instaloval na XUBUNTU (minimalisticka verze UBUNTU) na PII 266 64MB ram a bezela celkem slusne... ale to je uz zase tri roky...

Bod 1., 3. a 4. jsou úsměvné ptákoviny, bod 5. s dotazem vůbec nesouvisí - je to stejná hloupost, jako např. poukazování na fakt, že PC je zatěžováno používanou tiskárnou nebo webkamerou.

n.e.m.o.h.o.u.c.i - ty jsi nekdy videl PC alespon z dalky ?

11let?? to je ale sakra držák.To je takový malý zázrak,otázka je jestli si to s tím čištěním nepřehnal,některé čistící programy počítač vyčistí tak dokonale až se zpomalí,já bych to viděl na reinstal systému.To je vždycky tutovka a kolikrát nejrychlejší řešení.

n.e.m.o.h.o.u.c.i ty budes asi hodne debilni co :) co misto tupych kecu a urazek nekomu pomoct a vymyslet ve sve omezene hlave neco smysluplneho,pokud po tobe nechci teda moc :) zatim tu delas jenom chytryho ale tvoji radu jsem nenasel :)