» Poradna » Mobily

Nechytám žádné HD programy

Zdravím,v čem může být problém, když nechytám žádné HD programy? Na 4k televizi SD obsah vypadá opravdu špatně. Některé programy, které chytám, sice mají na konci názvu -HD, ale ani ty v HD nejsou (televize ukazuje v informacích o programu SD kvalitu).Foto: https://imgur.com/a/vFnPh9q

Odpovědi na otázku

HD je v názvu filmu. To ale není nic platné, pokud je film přenášen přes TV kanál, který je vysílán v SD. Tím se kvalita HD filmu degraduje na SD. Proč nechytáš žádné HD kanály, to nevím. Záleží na anténě, směrování, zesilovači, kvalitě svodu, rušení. Je toho víc.

No a prijimas terestricky signal? V HD vysila jen CT a Seznam a uz jen pres DVBT2,

Programy mají třeba HD, ale daná stanice v HD nevysílá. Tvůj odkaz ukazuje na stanici 33 tvé předvolby "Prima COOl" a ta v HD nevysílá (pouze na satelitech je Prima COOL HD). Musíš najít stanici, která má již v názvu HD, neřídit se jen informací, že daný program lze sledovat v HD. V pozemním šíření jsou to pouze stanice ČT šířené v DVB-T2. Ze satelitu je to 40 až 70% programů.

DVBT2 televizi mám, ale ČT1 HD stejně nechytám. Čím to může být?

A co ti v tom brání? Poloha, nevhodná anténa nebo jenom lenost naskenovat si příslušný kanál. Pokud ti fungují staré multiplexy (DVB-T) a pokud je pravda, že máš TV DVB-T2 s dekodérem HEVC (H265), tak není žádný zádrhel HD programy ČT přijímat.

Jakým způsobem se dá ten HD kanál naskenovat manuálně?

Zjisti si u sousedů nebo lépe u nejbližšího televizáka z jakého směru (na 99,5% to bude směr ze kterého už přijímáš stávající DVB-T programy) a na jakém kanále DVB-T2 ČT vysílá. Ve většině případů to je kanál 26, ale je i velmi mnoho výjimek.Menu TV je na televizorech vždy trochu jiné, tak jen obecně. Na televizoru je třeba jít do Menu, zvolit Instalace nebo něco podobného a tam najít a spustit "Ruční ladění", zvolit kanál, na kterém ČT DVB-T2 u vás vysílá a spustit vyhledávání. Najde-li proladění nové programy, objeví se v nabídce na konci.Nebazíruješ-li na zachování číslování předvoleb, je možné místo Ručního ladění spustit Automatické ladění a získáš tak nabídku všech programů které se dají v daném okamžiku anténní soustavou přijímat (ani nemusíš znát na kterém kanálu multiplexy vysílají).

Poznámka: jedná-li se o příjem pomocí společné televizní antény, je třeba u správce nemovitosti zjistit jestli už je STA pro příjem DVB-T2 upravena a na kterém kanále jsou tyto distribuovány. Pokud ještě není upravena, snaha pro příjem je marná.

Co chceš na anténě upravovat pro DVB-T2? :)

V počítačové technice tvoje znalosti a zasvěcené rady obdivuji. Ale o STA toho víš asi trochu méně. 90% STA (pokud to není nějaké širokopásmové šidítko nazývané společná anténa) má kanálové zesilovač nebo kanálové procesory. A pokud se STA nedoplní dalším modulem pro kanál na němž nový MUX DVB-T2 vysílá, nebo nepřeladí některý ze stávajících modulů, pak mají uživatelé smůlu.

Jelikož jsem instaloval několik kamerových systémů s výstupem přes DVB-T modulátor do rozvodu STA, tak promiň, ale opravdu o tom něco vím ;) Problém je, že tvoje otázka byla špatně formulovaná. Ty ses ptal, zda mají STA upraven pro příjem DVB-T2, což je nesmyslná otázka. Na DVB-T2 není potřeba systém upravovat. Je potřeba upravovat pro jiné kanály, pakliže programy DVB-T2 vysílají na jiných kanálech, než byly dříve DVB-T multiplexy.

Vycházel jsem z vlastního zjištění v našem městě, že velká část STA nebyla v posledních dvou letech nijak "aktualizována". Asi jsem se nepřesně vyjádřil, měl jsem tím na mysli, že pokud se dosud neprovedla úprava STA (přeladění modulu nebo doplnění o další). Ano vypadlo slovíčko. Místo "pro příjem DVB-T2 upravena" mělo být "pro příjem kanálů DVB-T2 upravena". Pokud se tě mé předchozí vyjádření dotklo, omlouvám se.

Ano, samozřejmě pokud DVB-T2 multiplex jede na zcela novém kanále, kde před tím nebyl žádný DVB-T multiplex nebo analog a který STA nepřijímá, tak to je pravda, musí se upravit.

Bohužel. Tam kde fungují staré SD kanály, nefungují vždy HDčka, pokud to už bylo na hraně.

Presne tak, driv jsem CT v HD prijimal bez problemu, ted v T2 jen vyjimecne. Na dvou mistech. Skutecne mam z DVBT2 radost :(

To není žádná tragedie. Pro individuální příjem se to dá poměrně lehce a levně napravit.

Je potřeba se podívat, odkud ČT ve tvém regionu vysílá a ideálně tím směrem otočit anténu. V mém případě otočení antény fungovalo jen když bylo hezky, jakmile se zkazilo počasí, tak mi HD nešlo ... tak jsem koupil směrovou anténu, pak se ochladilo a zase na houby ... tak jsem vyměnil staré TV rozvody v celém domě a vše běželo, než se na podzim ochladila horní část atmosféry ... tak jsem směrovou anténu vyměnil za anténu s předzesilovačem ... a výsledek? V HD mi běží ČT1, ČT2, D: a ČT Sport. Investoval jsem do toho hromadu času, peněz a ostatní kanály stejně v SD. Podle TV servisáka, co má obchod vedle v ulici, tak má digitální vysílání nepredikovatelnou kvalitu, že v tom samém domě v přízemí chytají digitál na "plechovku od rajčat", ale ve 4. patře musí mít anténu se zesilovačem.Nakonec jsem přešel na SledovaniTV.cz a jsem maximálně spokojený. Vše v jednom kabelu, zpětné přehrávání, více programů ...

Ono dosť záleží aj na citlivosti tunera v TV prijímači a tiež na kvalite firmware v ktorom sú nastavené dynamické reakčné časy pre zasynchronizovanie streamu pri kolísajúcej kvalite signálu.

No a kdyby sis na to zavolal odborníka rovnou tak bys spoustu peněz a času ušetřil.

Pokud chystáš pozemní vysílání a v názvu programu je HD, tak ten program chystáš HD. Žádná stanice nevysílá s logem HD v rozlišení SD. Samozřejmě podotýkám, že pokud vysílá nějaký starý pořad, tak může být v SD kvalitě, j když technicky jede přenos v HD. A pro info, v HD pozemním vysílání v ČR jedou pouze programy ČT a to už jen na DVB-T2.

No s tím, že v HD pozemním jedou pouze programy ČT, nemáš pravděpodobně pravdu, podle toho, co mi ukazuje STB, tak minimálně Prima ZOOM jede taky v HD, zvuk AAC, (pochopitelně na DVB-T2, přechodový MUX 12). A vizuálně je taky poznat rozdíl v kvalitě obrazu

Toto mi ukazuje STB: https://ctrlv.cz/aSCf

Pleteš dohromady jablka s hruškami. Něco jiného je, že ze studia je distribuován program v HD (to tvoje zakroužkování) než stanice vysílající v SD. Pokud není v názvu stanice příznak HD do televizoru i HD program je přenášen v SD rozlišení (to je tvoje ukázka. Pořad je odbaven ze studia v HD rozlišení, ale vysílán je stanicí Prima ZOOM|T2 tedy v SD rozlišení i kdyby ze studia byl konkrétní pořad odbaven třeba i v UHD).

Bohužel, žádná komerční stanice nepouští HD do volného pozemního vysílání. Pouze do placených distribučních systémů (kabelovka, satelit, IPTV...).

Blabol. Nektere stanice davaji do EPG k filmu, ze je HD. To je i tento pripad.Problem je v tom, ze stejne epg jde jak v sd, tak v hd verzi kanalu.

To, co mi ukazuje STB, nemá s EPG nic společného - vizSD verze - https://ctrlv.cz/SRB9HD verze - https://ctrlv.cz/8zWi

Ty jsi snad natvrdlej. Něco jiného je odbavení ze studia a něco jiného je vysílání stanice.

A jak to souvisi s tim na co odpovidam a na co se ptal tazatel?

Sám jsi blábol, já mluvím o logu stanice ve vysílání, o EPG nebyla řeč...

V terestrialu je HD kanalu tragicky malo.V dnesni dobe na HD obsah jedine satelit nebo kabelovku, pripadne treba O2 TV.

Mít 4k televizi a přijímat to vzduchem je dost naprd. Ale třeba má tazatel doma plnej NAS 4k a fullHD filmů a tu TV si koupil cíleně

Už zase ten nesmysl, jako konzerva odmítat 4K, což je dnes už u TV standard a který když nic jiného, má i při SD vysílání méně rušivý jemnější rastr displeje... Jsem zvědavý, jak dlouho to budeš ještě psát ;)

Nechali jsme si u prodejce předvést 4K UHD TV vysílání v SD - pozemní signál(anténa). Výsledek :opravdu špatný neostrý obraz !!! A byl to Samsung a LG řada 8 Nanocell, fakt hrůza!