» Poradna » Ostatní

Nebezpečný vypínač světla v pokoji nebo špatný okruh ?

Nevím, kam to rychle píchnout, protože to spěchá - dovolil jsem si o půlnoci tuhle poradnu - popis problému :žena před chvílí vyběhla nervózně z ložnice že tam spát nebude, bo ve tmě jsou pod krytkou vypínače na stěně i když je ve vypnuté poloze vidět normálně záblesky světla a říká že i prská .....zároveň v tomtéž okamžiku mi brutálně problikávalo světlo nad kuchyňským stolem než se uklidnilo.....Je to panelákový 3pokojový byt z roku 1987 - poslední dobou problémy i pořádně zapnout žárovku v komoře - v poslední fázi bych musel držet vypínač násilím přimáčnutý aby tam svítilo - tak jsem ji vyměnil a no problem..teď hned vedle je ten zákeřný vypínač u dveří ložnice, kde jsem také měl problémy a musel několikrát zapínat, než přestala žárovka blikat a ustálila se - ovšem teď jsem viděl to tajemné světlo pod tou bakelitovou krytkou vypínače (vyplého) a to už mě znervozňuje - nyní jsem vypl v síni na hlavním jističi celý okruh pokojových světel a vypínačů a je na noc klid - to ale není řešení .zkusím odpoledne ještě vyměnit i tu ten druhý vypínač v ložnici za nový ale obávám se, jestli není neco divného v propojení osvětlení komory a ložnice případně kuchyně - kroutil nad tím hlavou už kdysi i hodinový manžel, když jsem měl s tím problém a když zapojoval dráty do zásuvek v ložnici a komoře a zaboha nemohl rozsvítit obě naráz - pak se to nějak zázračně podařilo ...nerad bych volal profesionálního elektrikáře, kterej mě tady vybourá všechny rozvody, až tak to snad nestojí - pokud nepomůže nový vypínač, hodinovýho manžela ještě překousnu a zaplatím ....

Odpovědi na otázku

Proč by měl elektrikář bourat rozvody pokud to nebudete sám chtít? Buď to opraví a když to bude nezbytné i za cenu toho bourání nebo jestliže nebudete s bouráním souhlasit řekne kde je chyba a odejde. Na vás pak bude odpovědnost za provoz nebezpečného rozvodu. Hodinový manžel, který nemá zkoušku z patřičného paragrafu vyhl. 50 (a podmínkou pro to je vzdělání v oboru elektro) se nemá v elektrice co hrabat. A pokud takovou zkoušku má, pak závadu vyřeší úplně stejně jako elektrikář. A jestli něco sbastlí pak je potenciální vrah a vy jeho potenciální oběť - jestli vám ta role vyhovuje směle do toho. Nehledě na to, že pokud v důsledku jeho "opravy" dojde třeba k požáru pojišťovna se bude hojit na vás. A to pojišťovny umí dobře. Nechci strašit, neznám konkrétní situaci, ale podle vašeho popisu je na rekostrukci rozvodu nejvyšší čas. Eektrika zabíjí bez varování. I když vlastně vám už důrazné varování dala.

Vypada to ze u 30 roku stare elektriky nekdo nastrkal v ramci budovani socialismu sabotaz tim ze dal draty tak akorat na uvolneni se a mozna uz pouzite.To by mel elektrikar videt a podle toho jednat. Pokud mas blbe rozvody tak to neojebes hodinovym manzelem.Vypni jistic na svetla a svitte lampickama

S tím elektrikářem plně souhlasím. Slyšel jsem názor, že elektrika nezraňuje ale rovnou zabíjí - něco na tom je. Napadá mne, jestli si na to troufáš, vypni všechny jističe a pojistky co v bytě najdeš, odšroubuj kryt vypínače (pokud se odšroubovat jednoduše dá), vyfoť co tam uvidíš (ale chovej se, jako by to bylo pod napětím, třeba to pod napětím je, Bůh ví, jaké prase to tehdy zapojovalo), pak zase kryt přišroubuj než zase všechno zapneš a dej sem odkaz na ty fotky.

Jestli nerozumíš elektrickým obvodům, tak se do toho sám nepouštěj a vezmi si odborníka. Na pračku taky nepozveš zedníka, ne? Hodinový manžel je tak na zpříjemňování volného času paničkám, co jsou doma.

Starý panelák? Tipuju to na hliníkové rozvody elektriky. Sundej krytky vypínačů a dotáhni šroubky držící dráty, je tam zřejmě vůle, špatný kontakt, proto ty jiskry. Totéž udělej u všech zásuvek.

Jo ale předtím si shod jistič !

Pravda. Hliník časem ujíždí. Je třeba občas obejít všechny vypínače, krabice a dotáhnout šroubky.

Vše je v údržbě,ne v psaní historek z natáčení jak ti běhá manželka. Ve všech krabicích,zásuvkách a objímkách dotáhnout šroubky. Jelikož se jedná o hliníkové rozvody, které se ve spojích povolují,je třeba jejich dotažení. Mělo by to stačit. Nová elektrika v mědi tě výjde na cca 300 tisíc.

Uber nulu. To by odpovidalo. Jinak ok dotahovat sroubky kde pises. Ono malokdo dotahuje sam i v krabicich. To az servisak co prijde na .....

Dobrá zpráva je, že nemáš žádný problém z oblasti počítačů a jiné digitální techniky.

Řešil jsem kdysi problém s PC, který se náhodně restartoval. Nakonec to způsobovaly volné hliníkové dráty v krabičce schované pod malbou.

Me upadal notes do rezimu spanku. Skorokaput baterka stihala jej akorat prepnout pri vypadku.Cesty pane jsou nevyzpytatelne a divy jeho

To ti věřím. Mně jiskřící zásuvka nepravidelně shazovala motor lednice. Neřešil jsem to počítačové poradně (i když měla displej), ale s elektrikářem.

Takže když k tobě přijde Ufon a zmáčkne tlačítko reset, tak se budeš ptát v počítačové poradně místo toho, abys zašel za Mulderem a Scullyovou?

To mas tezkePokud dotaz nekdo nenahlasi pro debilitu tatatele nepomuzou vstupy ani upozorneni.

Na zahradě poslouchám rádio s displejem, takže můj dotaz sem taky patří: Jak to letos vidíte s roubováním meruněk, už je vhodný čas?

Je setsakra brzy. Ted bych nerouboval ani jehlicnany.

Tak ještě 14 dní počkám. Podnože v tomhle počasí začnou brzy rašit. Rouby zatím spí.

Ja bych to delal zacatkem brezna kopulaci na ....ujimavost je dobra

na rádio se ti meruňky budou roubovat blbě. Chceš mít displej na meruňkách nebo poživatelné rádio?

jj, zatím jsem provedl lobotomii vypínače v ložnici - vypnul jistič a uvolnil všechny 4 dráty a vrátil krytku a zapnul jistič aby svítilo ostatní osvětlení v bytě..Je klid, akorát je nějak propojené světlo v ložnici se světlem v komoře - tam se nic teď nerozsvítí dokud zase nebude zapojen vypínač v ložnici .jinak vypínač na stěně komory je nový - 2 hnědé dráty a funguje cajk....ložnicový má 4 dráty - 3 černé a jeden hnědý - na jeden šroubek byly zapojené 2 černé + ten hnědý a na druhý šroubek jeden černý - jen tak fungovalo osvětlení v komoře i ložnici naráz.hodně dlouho to fungovalo bez problémů. až teď - prý opotřebením toho kontaktu vypínače, doléháním toho plíšku na druhý ze spínače apod. se to už trochu rozdrbalo za tu dobu - prý bude stačit vyměnit vypínač za nový.....nicméně jsem to nafotil a fotky posoudí náš hlavní elektrikář se všemi zkouškami z firmy až přijde odpoledne do práce .....tím by to mělo být sichr ....další postup udělám podle jeho rady

Uděláš nejlíp, když si ho pozveš, aby to opravil on. Přecejenom toho o elektřině a jejích záludnostech ví mnohem víc, než ty.

Pozvi elektrikáře - hrát si s 230V je krajně blbý nápad. Do plynového sporáku taky nebudeš vrtat sám.Jinak jestli jsou rozvody elektriky dělané hliníkovými dráty, může to být jeden z problémů... Elektrikář ti řekne víc a určitě ti nabídne nějaké možnosti řešení. Sám od sebe ti v bytě nic bourat nezačne.

jsou aj taci co daji na vybranou. Bud zacit s rekonstrukci nebo vas budu muset nahlasit. Jste rizikem v dome. U me elektrikar v nestrezene chvili proboural diru do stropu misto aby navazal novy kabl na stary a protahl. Ani se tazateli nedivim ze ma obavy z partyzanske akce elektrikare s vyhlaskou. On uklizet nebude

.... U me elektrikar v nestrezene chvili proboural diru do stropu misto aby navazal novy kabl na stary a protahl. ... to sis potval Pata bez Mata ? Jednak starý vodič nevytáhneš, páč v době rozvinutého socialismu se husí krky nepoužívaly,ale co 20cm tak tam elektrikář se zedníkem uchycovaly kabely v panelech maltou. Nejrychlejší nové rozvody se dělají v lištách dole u podlahy.

Ja radeji u stropu. Tam nemuzou mysi krecek kocka anj pes. A potkany v byte nemame. Dbame aby nelezli do bytu skrz zachodovou misu. To oni radi - za dobu nepritomnosti ti ty lišty s kablama rozhryzou.

A to měl sebou ten elektrikář kanón nebo jsi ho nechal nestřeženého v bytě celý den? Probourat strop není práce na půl hodiny . Pokud nebydlíš v zemljance. Jsou paneláky, kde jsou rozvody taženy v dutinách panelů protože omítka je nemá ani 1 cm. Tam se dráty relativně snadno vyměňují, pokud jeden konec nešikovně do dutiny nezastrčíš a nemáš tak nový vodič k čemu navázat. Naopak se v těch dutinách hodně nesnadno hledá, kudy jsou vodiče natahány.

Nebylo to v panelaku. Dotaz pachatele nespada pod tuto poradnu neni proto nutne se striktne drzet tvrzeni ze jde o panelak.

Předpokládal jsem, že ty dva smajlíky budou stačit...

Ty jsem vzal v potaz az pak, bylo odeslano.

...Nejrychlejší nové rozvody se dělají v lištách dole u podlahy...Možná se mýlím, matně si vzpomínám, že snad na nějakém školení se mluvilo, že hliníkové dráty a lištové rozvody v bytech nejsou teď povolené.

Ještě mne napadlo, když tazatel píše, že do vypínače musí několikrát třísknout, aby vypínač změnil svůj stav, tak ten vypínač to asi taky bude mít za sebou.

Mas tri moznosti:1. vymenit manzelku2. vymenit vypinac3. vymenit bytStvrta (ako bonus), daj si panaka.

takže ukončím vlákno hlášením, že právě jsem dokončil elektropráce a vše jede jak po másle .elektrikář ve firmě se podíval na snímky a řekl, že to " blýskání " prostě dělají ty opálené hliníkové dráty a taky nedoléhání těch plíšků už může způsobit problémy. Prý měl záblesky taky u těch vypínačů s hliníkovými dráty a nic to není - nic nehrozí, natož nějaké výměny rozvodů, díry do stropu a další drsné rady tady a sabotáži rozvodů ....stačí dotáhnout šroubky...tak jsem přijel domů - i když už je skoro tma, zjistil jsem, že tím, že jsem vykuchal vypínač v ložnici, nesvítí světlo v komoře, kuchyni ani v pokojíku - je to propojené s těmi dráty vypínače v ložnici .takže jsem vypl kompletně všechno v bytě a žena mi svítila baterkou při výměně za nový vypínač - svorkovnice, co mi dal elektrikář, byla k ničemu, protože jsem do zdířky z jedné strany dva ty hliníkové dráty nenarval - z druhé strany jsem měl měděný drát, takže pod vrchní šroubek by šly jen dva dráty..takhle jsem tam musel pod ten šroubek napasovat tři dráty což byla fuška jak vyndávat ježka z klece- ale pak jsem zašroubil, zapnul všechny jističe a rozsvítil - krása - vše bez jediného bliknutí svítí jak v Menlo parku

"Skvělá práce" Až vyhoříte, tak se pak nedivte. Dát pod 1 šroubek 3 dráty a jestli jsem to pochopil, tak 2 z nich jsou hliníkové a 1 měděný, tak to chce mít velkou odvahu.

tvoje IQ Péťo tipuju někde okolo 75 bodů .psal jsem "svorkovnice, co mi dal elektrikář, byla k ničemu, protože jsem do zdířky z jedné strany dva ty hliníkové dráty nenarval - z druhé strany jsem měl měděný drát, takže pod vrchní šroubek by šly jen dva dráty".právě proto jsem zkoušel svorkovnici, kde bych svedl dva hliníkové dráty na vstupu a na výstupu svorkovnice by byl jen JEDEN drát, takže pod šroubek by šly jen dva dráty - ale svorkovnice byla malá.takže mám TŘI původní hliníkové dráty pod jedním šroubkem tak jak to bylo x předchozích let

V tom případě to máte celou dobu špatně.

Měď a hliník se NESMÍ dotýkat! Proč to hergot neudělat pořádně a nepoužít wagovku a pastu?! Vždyť to stojí pár korun.Jinak předpokládám že od jističe vede jeden vodič k vypínači v ložnici a další (jeden z těch ppd šroubkem) pokračuje do komory. Kam vede třetí je otázkou. Smyčkování je naprosto běžné, ale ty tři vodiče (navíc Al a Cu dohromady) pod jedním šroubkem je opravdu prasárna.

Beru zpět, nedotýkají se. Nicméně wagovka platí.

Ať už je řešení jakékoliv, díky žes dal vědět. Ne každý se vrací do poradny ke svému dotazu se zpětnou vazbou a konečným řešením