Navržení přenosu TV signálu po síti (Rpi+tv box)

Zdravím. Chtěl bych se zeptat někoho znalejšího, kdo už něco takového doma realizoval. Velmi se zajímám o RPI, a proto jsem uvažoval takto. Rád bych zakoupil Rapsberry PI 4 s TV HAT a z něho udělal TVheadend server (jestli jsem správně pochopil, tak díky tomu bych do sítě dostal TV signál DVB-T2. Na straně TV bych pak pořídil buď další Rapsberry PI a nebo nějakou krabičku typu X96, kde by byl nainstalován program jako OSMC nebo Libreelec s PVR klientem pro přehrávání TV signálu a přehrávání videí na NAS serveru. Má otázka zní, jestli je to takhle realizovatelné a pokud ano jestli je lepší za TV použít další Rapsberry nebo radši nějakou čínskou krabičku a jakou. Velmi se mi líbil systém OSMC, ale nevím jak na těchto krabičkách chodí. Na RPI 4 tuším ještě není úplná podpora. Předem děkuji za vaše rady. Toto řešení by mělo být užito na 2 TV.

Odpovědi na otázku

A co ten TV server provozovat primo na serveru/NAS?OSMC je pokud se nepletu pouze pro RPi, pro AmLogic krabicky lze pouzit Core/LibreELEC. Pripadne vzit certifikovany box s AndroidTV, tam lze pridat TV Headend primo do LiveChannels (systemova app pro TV).

Jeden TV HAT? Ten ti ale bude přijímat jenom jeden multiplex. Ty bydlíš v regionu, kde není k dispozici více multiplexů?Osobně tak nějak cítím, že výsledek nebude úměrný vynaložené snaze a rozvést anténní signál ke všem TV a u nich umístit settopboxy, ať už kupované, nebo zbastlené z Raspberry + TV HAT, bude snažší cesta.

Nebo snad máš v domácnosti jenom jeden TV přijímač?

Je to jen pro 2 TV přijímače.

Jestli se nepletu tak multiplex obsahuje 4 TV programy. Co jsem si nastudoval tak TV HAT je v podstatě jen DVB-T2 tuner, který normálně naladí celou dostupnou nabídku DVT-T2 programů.

V pripade dvou zarizeni potrebujes alespon dva tunery, jeste lepe tuner pro kazdy multiplex.

A tym si si scasti odpovedal sam. TV HAT je iba DVB-T2 tuner, t.j. naladi celu nabidku ale poskytne/decoduje Ti iba 1 kanal. I TV ktore umoznuju subezne nahravanie ineho programu maju 2 tunery. T.j. pri Tvojom rieseni budes moct na TV pripojenych cez siet sledovat iba 1 a ten isty program na vsetkych.

umozni sledovat/nahravat to co je v ramci naladeneho muxu. Pro dve TV by potreboval alespon dva tunery. Jeste lepe co mux to tuner. Otazkou je jestli to ma vzhledem k obsahove "kvalite" TV vysilani cenu resit.

Rozumím. Ale pokud by bylo RPi + TV HAT u každé televize, tak by si to každá TV zpracovala sama a nebyl by problém sledovat na různých televizích různé kanály. Jde mi hlavně o to, abych na každé z těch 2 TV měl možnost příjmu DVT-2 + KODI pro přehrávání videí, fotek a internetových streamů. V současnosti totiž u jednoho používám Teslu TEH-500, ale občas se seká, tak hledám nějaké jiné řešení.

Jde mi v tomto případě pouze o přehrávání pořadu v TV ne o nahrávání.

A nebude náhodou jednodušší k té druhé televizi natáhnout také anténní kabel?

Anténní kabel tam je. Ale televize neumí DVB-T2.

Ano, a proto je naprosto nejjednodušší a nejspolehlivější řešení obyčejný set top box za pětistovku, a k tomu jako Kodi to RPi. Případně pokud to Kodi umí USB TV tuner. Nebo krabička s Androidem a DVB-T2 tunerem z Číny za litr. Po té síti totiž půjde vždycky streamovat jenom jeden program/multiplex.

Zalezi na tom kolik tuneru mas na strane TV serveru... s timto fakt nebude problem streamovat vsechny dostupne kanaly v DVB-T/T2, akorat to samozrejme nezapojis do RPi - viz. muj popis jestli to nechce resit na tom NAS serveru - vyhodou je nahravani a ulozeni multimedii na jednom miste. A u TV pak jen jedna krabicka...

Jestli jsem to správně pochopil, tak jeden. Druhý má u druhé televize, a podle všeho si myslí, že to na něm půjde ladit stejně jako na prvním, když to bude streamovat. Což nepůjde.

Ne. Takhle to funguje jenom z anténního vstupu. Dál už jde jenom jeden program/multiplex. V té síti se žádný DVB-T2 signál nedistribuuje, ze kterého by se dal naladit libovolný kanál.

zaplať si O2TV, Skylink nebo jakoukoliv jinou IP TV.. ušetříš si starosti a nakonec to bude i podstatě levnější a pohodlnější.. (a např. Skylink jde sledovat na několika TV z jednoho účtu).

Jde to a kupodivu to funguje celkem slušně. Pár poznatků: * 1 tvhat = 1tv tuner = v jeden okamžik max jeden multiplex. Pro více zařízení je třeba více tunerů* RPi je na to slabé. Při dvou FHD streamech už má co dělat a výrazně topí = nutné aktivní chlazení* není to úplně levná záležitost a člověk musí být trošku fanda* kupodivu to nechce ani moc ladění* místo RPi4 bych šel spíš do NanoPiM4+eMMC, nebo podobného zařízení s RK3399 a USB TV tunerů.* OSMC neznám, s kvalitním skinem své odvede i LibreELEC

Ano, a proto mnohem levněji přijde zapojit k tomu druhému TV set top box za 500,-, a bude to umět cca to samé.

a jako bonus to bude asi 6x levnější a bez práce.

Tak to same to nebude.Napriklad nevim jestli settopbox umi obslouzit i tablety, noteboooky kdyz nahodou si to chces pustit na nem.Umi settopbox nahravat zaznamy, tyto zaznamy na dalku nastavovat pres mobil odkudkoliv (mysleno i vytvaret a mazat ...)Umi tvuj setopbox zaintegrovat do sebe nejen DVBT2 ale i DVBS2, nejake IPTV atd ....Jako moznosti je mnoho.Osobne na to pouzivam misto RPI+HAT (coz neni uplne levne) krabicku jmenem Meelo uno2

No, tak si místo settoboxu koupí Android s DVB T2 z Číny za litr, a ten to zvládne. Otázkou je, co od toho vlastně chce. Nevím, proč by to mělo umět DVB S2, či IPTV, když tak dotaz vůbec nezněl. A ano, možností je mnoho, ale v jednoduchosti je síla.

Jak jsem pochopil původní dotaz, tak chtěl přehrávat normální TV signál přes stream ve druhém TV, u kterého má anténu. Zatím nic jiného nepožadoval, takže uvádím pro něj nejjednodušší řešení, a bez streamu.

Jeste tu nepadla odpoved co ma za NAS, napr. synology podporuji pripojeni USB DVB tuneru, lze pak TV server restit tam. Jeste lepe pokud se jedna o nejaky DYI NAS na zakladu usporneho PC, tam je ta rozsiritelnost vetsi.

Žádný NAS nemá. Nemá nic, a myslí si, že koupí 2x Rapsberry PI 4 a z jedné RPI bude streamovat celé TV vysílání do druhé RPI u druhé televize, a ještě to používat jako NAS. Což nejde. A protože tam má anténní kabel, tak nejjednodušší pro něj bude, když si tam dá set top box.

Tak si to precti znovu a pozorne a neplacej nesmysly k tematu kteremu nerozumis Prehravani z NAS zminuje, takze jej nejspis ma, jednu RPi chce pouzit jako TV server - omezeni jsme mu tu zminili (co tuner to mux nebo jeden koncovy klient), proto bylo navrzeno, pokud to chce takto resit pouzit jiny HW.

No, a já vám říkám, že žádný NAS nemá, a chce na to používat to RPI. Ale ať to sem tedy sám napíše, co vlastně má. Podle mě totiž nemá zatím vůbec nic. Potom uvidíme, kdo tady plácá nesmysly k tématu, kterému nerozumí.

Vzdit je to napsany hned v uvodnim dotazu, prehravani videa z NAS... prectete si to znovu, pomalu, opakovane...TV Headend mam v provozu a s problematikou jsem seznamen, coz se o vas dle vasich prispevku rict neda.

Upřesnění. Ano, NAS server mám, používám xpenology na svém postaveném PC. Mým úmyslem bylo použít RPI + TV HAT jako TV server pro 2 TV, kde by byly buď další RPI se systémy Libreelec nebo OSMC. Bohužel z praxe nevím a zatím jsem se dozvěděl jen rozporuplné informace, že RPI + TV HAT lze použít jen pro jeden MUX, což samozřejmě nechci nebo pro jedno TV zařízení, což už by pro mne bylo přijatelnější. Jde mi o to, abych u TV měl možnosti pomocí buď RPI nebo nějaké čínské krabičky přijímat jak TV signál tak možnost přehrávat videa z archivu NAS. Vzhledem k tomu, že nevím jaké čínské krabičky jsou dobré, proto jsem vznesl dotaz jak nejlépe toto vyřešit. Pokud to zde píšu nesrozumitelně, rád se rozepíšu konkrétněji, případně dám obrázek co a jak myslím. :) Ale děkuji za vyše podněty.

Ještě bych dodal, že bych byl rád v případě konkrétních čínských krabiček za něco konkrétního, protože se v nich opravdu nevyznám.

Kdyz je to tedy NAS na bazi PC, proc jej nepouzit pro provoz TV serveru? Pouzit USB nebo PCI-e tuner. Pokud by nebyl podporovan pod Xpenology, zvazil bych nahradu systemu, precijen pouzivat hacknuty OS pro ukladani dulezitych dat...

Nejsou tam žádná důležitá data, používám ho jen jako úložiště seriálů a filmů zejména pro děti.

Tak OK, špatně jsem to pochopil. Nicméně to s tím tunerem, co jsem psal, to platí.

Proto mu popisuju ze do toho NASu postavenem na PC by bylo nejrozumnejsi poridit multi-tuner (napriklad mnou odkazovane TBS, nebo levnejsi WinTV quadHD apod.) a nasledne stremovat treba do RPi nebo jineho prehravace u TV.

Je to složité a drahé, vždyť to proboha stojí 320 USD, o následné konfiguraci a o tom, že to nemusí fungovat zrovna dokonale ani nemluvě, a přitom mu úplně stejnou službu - pouhé sledování libovolného TV programu - zajistí u té TV set top box za 500,-, a bez námahy, o tom tady celou dobu mluvím! Proč to všichni furt chcete řešit za takové peníze a tak komplikovaně?

Proboha Ano pro tebe je to asi slozite a drahe, na druhou stranu pokud si chce vyresit sledovani televize v podstate na jakemkoliv zarizeni v ramci domacnosti (a klidne i mimo ni), nahravani poradu atd. tak je to velice schudna cesta...Navic moje zkusenosti s TVH serverem jsou takove ze jsem jej jednou nastavil a uz na nej vesel klienty...No a TV tuner si muze koupit jiny a levnejsi, tohle je hodne maximalisticka varianta pokud chces pokryt vsechny muxy a nemuset tak resit kolik zarizeni mas na ten server naveseno.

Inu, já holt nejsem kvůli dvěma televizím takový maximalista.

No ja uz taky ne, hlavne diky "kvalite" vysilaneho obsahu. Ale navrh reseni chtel a dostal ho. Kartu nebo USB tuner muze pouzit levnejsi. NAS uz stejne provozuje, tak tak na nem bude mit o sluzbu navic... u TV pak pouze klient, treba zminene RPi ktere bude pristupovat jak k TV serveru tak ke knihovne multimedii na NAS. Vse v ramci jedne krabicky, netreba prepinat vstupy atd.

podařilo se tazateli zprovoznit zamýšlený způsob?Řeším podobnou situaci, dle návodu na webu by mělo na DVBT2 stačit RPi zero + TVHAT ale přijde mi že to neutáhne HD programy.