» Poradna » Počítačové sítě

Návrh a implementace domácí počítačové sítě s dvěma oddělenými podsítěmi

Zdravim,potřeboval bych poradit s návrhem pc sítě a výběrem síťových zařízení. Jde o rodinný dům s dvěma oddělenými bytovými jednotkami, přičemž cílem je umožnit sdílení (např. tiskáren, NAS, apod) v rámci každé, ale ne mezi nimi. Zároveň chci umožnit bezdrátový přístup do sítě a přidělování adres přes DHCP. Roli hraje taky cena.Momentálně uvažuji nad rozdělením sítě na 2 VLANy, s využitím 1 routeru a 1 switche, nejspíš Mikrotik nebo Ubiquiti (tady se trochu bojim bezpečnosti). U tohohle řešení nevim, jestli to není zbytečný overkill na to co je potřeba, ale nenapadlo mě jiný jednoduchý řešení.Pro bezdrátový přístup bych chtěl použít jen jedno AP, který by vysílalo obě sítě, přičemž každá wifi síť by patřila do jedné vlany. Tady vůbec netušim, jestli to jde realizovat a který zařízení to případně uměj.Budu rád za jakýkoli tip na zařízení umožňující výše popsané i za tipy na úplně jiný způsob realizace.Karfi

Odpovědi na otázku

Co sa tyka wifi tak je vhodne vediet, ze wifi funguje ako-tak spolahlivo len v jednom priestore bez prekazok. Wifi cez 3 steny a dve podlazia (obrazne) asi moc dobre fungovat nebude ked to uvazujes s jednym AP.

Toho se taky bojim, budu to muset ozkouset. Planuju to hodit na pudu, podlahy jsou mekky, zadnej beton, tak by to pres 2 podlahy projit mohlo.

doma mam neco podobnyho, VLAN1 mam na bezny pouzivani a VLAN2 pro navstevy a pripadne na experimentypouzivam Ubiquiti EdgeRouter PoE a k tomu 2x switch NETGEAR GS116Ev2router jsem kupoval v Alze, kde jsem si priplatil za moznost vraceni do 2 mesicu, protoze jsem si opravdu nebyl jistej, ze mi bude vyhovovat, ale byl jsem s nim spokonenej, takze jsem si ho nechal, jen konfigurace neni uplne easy - kdyz se to nastavi blbe, tak dramaticky klesa propustnost, ale kdyz uplne to samy, nastavis spravne, tak to (dle SpeedTest.net) uNATuje 900 Mbpsswitch jsem vybiral jednoduse, chtel jsem nejakej levnej switch s podporou VLAN, tuten jsem tak nejak zkusil a me osobne uplne staci a je to rozhodne pohodlnejsi, ze mam 1 switch a 1 kabel a ne 2 swtiche a 2 kabely s WiFi ti neporadim, tu jsem zatim neresil, momentalne tam mam 2x stary AP, kazdy na jednu VLAN - jsem to tam dal docasne, ale WiFi pouzivame jen na mobily, tablety a notebooky hodne vyjimecne, na stole mam kabel, takze to dostacuje v pohode...takhle mi to beha pres pul roku a zatim dobry jedinej problem byl, ze se mi jednou kousnul tak nejak zvlastne 1 switch, ze se tvaril, ze funguje, ale switchoval tak na pul, restart to vyresilmam tam i dalsi vychytavky, nektery jen proto, ze jsem si to chtel zkusit, jiny jsou uzitecny, ale funguje to spolehlive klidne se muzu rozepsat

Dik za odpoved, aspon vim, ze podobny reseni neni mimo misu. Cili ses celkove vesel do cca 10 tisic? Uplne jsem to nepochopil s tema switchema, nejdriv jsi psal ze mas 2, pak ze 1 switch a 1 kabel. Celkove asi zalezi jen na poctu portu, ktery potrebuju, ne? A pak se podivat jestli se vyplati mit 2x16 nebo 1x32, apod. Wifi se budou pouzivat presne jako u tebe, mobily a tablety, s tim ze tam by se mi libila i 3. wifi sit pro hosty, ale pro zacatek asi takovyhle jednoduchy reseni bude dostacujici.Vzhledem k tomu, ze jsem nic takovyho zatim neimplementoval, tak vitam jakykoli tipy a vychytavky, lepsi nez si znovu sam objevovat kolo :)

... nebo jednoduše zapojit 3x "levný" router.Schválně píšu levný, ale na výbavě a ceně se dá kalkulovat (třeba RB450G bez wifi jako hlavní ... a pak do domácích sítí 2x obyč TP-Link včetně wifi)

To by reseni asi taky mohlo byt, ale vzhledem k nejaky rozumny spravovatelnosti se asi stejne vetsimu switchi nevyhnu, takze to chci zkusit udelat nejak, aby to bylo dlouhodobe udrzitelny :D