Navíšení GPU o 40 stupnu při zátěži

Zdravím, mám 2 měsíce novou grafiku, nedávno jsem čistil pc a když sem se jí dotkl tak doslova hořela, nedalo se na ní ani šáhnout. Při normálním chodu pc zaznamenávám teplotu 40-44stupnu ale při hraní až 80stupnu, přijde mi to hodně divné že teplota se znásobí jednou tolik. Mohl by mi nějaký expert poradit možnou příčinu?Grafika: GTX 1080 8gb gaming xZákaldní deska: ASUS Z170 PRO GAMINGChlazení je defaultně osazený ventilator ve skříni 1x120mm.Fotka zevnitř skříně: https://imgur.com/a/wfNGgS9 (omlouvám se za nekvalitní foto..)

Odpovědi na otázku

Co je to za skříň?

To je naprosto normální chování. Dnešní moderní grafiku, jak AMD tak NVidia, totiž ve 2D režimu nebo při nečinnosti shazují frekvenci grafického jádra i pamětí o řád níže než co je při plném 3D režimu. Sučasně s tím snižují na obojím i napájecí napětí. Ta tvá karta může při práci na ploše Windows klidně příkon 10-15W, a při 3D pařbě spapká klidně 160W.Pokud na něčem sotvaže udržíš ruku, tak to má tak 50 st.C, né 80 st.C.

Afterburner ukazuje 80stupnu, case: https://www.umart.com.au/BitFenix-Comrade-Mid-Towe...

A co jako s tou teplotou čekáte? 80°C je OK, vzhledem k tomu, že to hezky grilujete v téhle skříni. Mám pocit, že bios u té karty je nastavený na držení 75°C. Vy máte o 5°C více, protože to grilujete. Nicméně Gaming je dobré provedení. To to vydrží (proto taky jede jen těch 80°C).Co s tím? Bez větších investic:Dát dopředu dva 120mm ventilátory, aby foukaly vzduch do skříně (sloty tam na to jsou). To udělá alespoň nějaký průvan a trochu přetlak, kdy to bude unikat i jinde. Skříň je totiž blbá v tom, že má jen jeden 120mm ventilátor na výdech a teplo uniká jen tam.Dražší varianta:Koupit si lepší skříň s pořádnými ventilátory, třeba:https://www.czc.cz/silentiumpc-armis-ar7-cer... Všimněte si, že ventilátory lze osadit i nahoru. Ale i kdyby tam nebyly, tak jsou tam alespoň díry. Teplo stoupá nahoru samo.

S tou skříní moc možností nemáš. 1. možnost - dej dopředu ještě jeden 12 cm ventilátor. Je na tobě, jak to uděláš, jestli prostě jen přidáš další, anebo ten co už máš dáš pryč a koupíš 2 stejné 12 cm ventilátory, které pak zapojíš přes rozdvojku (paralelně), aby měly stejné otáčky.2. možnost - jako ta první (přidat ventilátory), ale současně vyhodit ty koše na disky, které ti zabíjejí proudění vzduchu ve skříni. Disky můžeš umístit na dno skříně.

80 stupnu je v pohodě a pokud to nethrotluje, moc bych to neřešil. Max trosku pohladit airflow.

Nebál bych se ani zvýšit max temp limit na 85.

To je perfektně normální chování, obzvlášť ve slabě větrané skříni, jako je ta Vaše. Výkonné grafické karty v dnešní době běžně dosahují teplot kolem, nebo i více než 80°C. Zlepšením chlazení ve skříni možná trochu teploty karty snížíte, ale je pravděpodobnější, že se karta ureguluje, dá více výkonu, a zase skončí na 80°C. Moderní grafické karty (a do jisté míry i procesory) mají totiž teplotní a příkonový cíl, podle kterých aktivně upravují svou rychlost. Karta bude zvyšovat/snižovat frekvenci, dokud nedosáhne nastaveného teplotního cíle, nebo nenarazí na jiný limit (max odběr, max napětí jádra, atd apod). Jediný způsob, jak snížit teploty, je snížením teplotního cíle, nebo zařízením tak efektivního chlazení, že karta narazí na ostatní limity dříve, než dosáhne nastavené teploty. Samozřejmě, karta se nebude snažit o max teplotu, pokud je pouze mírně zatížená. Naopak, při nízké zátěži sníží frekvence a napětí pro zajištění efektivnějšího běhu. Je to v dnešní době poměrně dobře vyladěný systém :)

Jemu se ta karta zatím neupekla jen proto, že má výjimečně kvalitní chladič. 1x 12cm větrák dovnitř a 1x 12 cm větrák ven je málo, zvláště na takovou krabičku od sirek, která se vyhřeje za pár minut. / Poslední, co by tazatel asi chtěl, je to, aby mu karta shazovala frekvenci kvůli "teplotnímu cíli".

Asi bych to viděl na přidání těch dvou ventilátorů dopředu, nezná někdo podobné jako jsou zde ? https://youtu.be/rAO49UjfuSo navíc ta moje case nemá ve předu dírkování takže z venku tam vzduch asi nepude předpokládám jen to bude profoukávat?

Vzduch se nasává otvorem ve spodní části předního panelu skříně, skříň by tedy měla stát ideálně na hladké podlaze, určitě ne zabořená do chlupatého koberce.Na ventilátory není vidět, takže estetické hledisko řešit nemusíš a stačí ti vzít 2 x obyčejné Arcttic Fan F12 3pin + rozdvojku (předpokládám, že to máš zapojené na 3pin desky, pokud na 4pin - tak vezmi totéž se 4pin).https://www.czc.cz/arctic-fan-f12_2/70139/pr... https://www.czc.cz/noctua-na-syc2-3-pin-y-ca...