» Poradna » Ostatní

Navigace do auta

Dobrý den, můžete prosím někdo laicky vysvětlit kolik je potřeba měsíčně průměrně dat pro používání navigace v telefonu do auta pro občasného řidiče? Myslím tím kratší cesty a občas výlet.A jak funguje klasická navigace do auta (ne v mobilu) , tam musí být také připojení k internetu? Omlouvám se vůbec tomu nerozumím, předem děkuji za odpověď.

Odpovědi na otázku

neexistuje žádná průmerná navigace takže nejde říci kolik dat bude potřebovat.Navigace stahuje hlavně online dopravní informace nikoliv mapové podklady. Tedy pokud na cestě nic nebude nebude to tahat , bude to hodně hlašené bude toho víc.

Nevím jestli si rozumíme, myslím průměrnou spotřebu dat přes navigaci v telefonu, jestli tu má někdo dat.limit např.6Gb a ví,že mu to stačí, když má navigaci párkrát týdně puštěnou na trasu cca půl hod.A s tou navigací do auta např.Tomtom jsem chtěla vědět přes co to vlastně funguje, jestli přes připojení k internetu nebo jinak. Nejde o dopr.info, ale aby ukazovala trasu,kterou se má jet.

Tak například já v mobilu používám Sygic navigaci. Mapy jsou uložené v telefonu, jediné co se stahuje jsou informace o dopravě. Když se teď dívám do statistiky dat, tak vidím že v srpnu mi sygic vyžral 100MB dat. A to jsem ho za ten měsíc používal asi tak 16x na cca půl hodinovou cestu.Ale funguje i zcela bez dat. Např když jsem v zahraničí bez datového roamingu, tak funguje taky. Jen neukazuje ty kolony a uzavírky z důvodu rekonstrukce silnic.

Děkuji moc

Já používám v autě navigaci TomTom a ta nepotřebuje žádné připojení k internetu. Mám ji už dost let a nikdy mě nezavedla do polí, tak jak to dělají některé laciné hračky, které si říkají navigace. Občas ji připojím k počítači (přes TomTom Home), stáhnu aktualizace a je to. Dnešní navigace TomTom mají, pokud mám správné informace, doživotní aktualizace map zdarma. Funguje přes GPS. Někdo si koupí navigaci za pár korun a pak se diví, že ukazuje špatně.

Jsou i navigace zdarma a při tom jsou spolehlivé.

Já jsem nepsal o aplikacích ( s těmi nemám zkušenost) , ale o externích navigacích do auta.

Existují i "navigace" s online mapou, to žrout dat. Myslím že takhle fungují Google Mapy a Seznam Mapy. Teprve nedávno (ikdyž už to bude možná tak rok nebo dva) se do těchto aplikací dostalo tlačítko na stažení offline map, aby to nežralo tolik data. Ale pokud vím tak výchozí nastavení je stále online mapa, která žere data jako divá.

Mapy cz i Google mají offline režim mapových podkladů. U mapcz trvale u Google to je cashe vybrané oblasti.

Offline rezim google maps je dost obmedzeny (oblast ktoru je mozne ulozit).

jj, Mapy.cz používám na turistiku i v zahraničí - dopředu se postahují mapy pro daný region nebo celý stát a pak už to jede. Ale Mapy.cz mi přijdou vhodné spíš na to chození, příp. jízdu na kole.

u některých navigací do mobilu můžeš fungovat víceméně offline - občas to aktualizuješ přes wifi doma.

Takže nemusím být ani připojená na internet? Jen nabitý mobil? Děkuji za odpověď a trpělivost s neznalcem

Jasně že ne - dřív přece samostatné navigace (Garmin, TomTom ap.) neměly připojení na internet a přesto fungovaly.Já si například koupil navigaci Sygic pro android - doma/v práci se připojím k wifi, nechám Sygic stáhnout např. mapy pro ČR. Pak odpojím telefon od wifi tj. i od internetu a můžu navigaci používat po celé ČR a na internet vůbec nelezu. Pokud ale např. přejedu do Polska, jehož mapy jsem si třeba zapomněl stáhnout, tak navigace nebude fungovat, protože nemá podklady pro Polsko.

Díky moc

Prostě je potřeba ty mapy stáhnout do mobilu doma na WiFi. Třeba Mapy.cz nebo MapFactory apod.Ale bacha na to nabití, dlouho to navigovat nevydrží - je třeba mít kabel pro napájení z "autozapalovače".

Já mám v mobilu navigaci OsmAnd zdarma. Data nemám vůbec zapnuté a navigaci i mapy jsem si stáhnul přes Wi-Fi, takže navigace pracuje bez připojení k internetu a datovým službám a je tedy všechno zdarma.Používám ji už několik roků a jsem s ní naprosto spokojený. Nové mapy je možné zdarma stáhnout 8x, když tedy aktualizuji 2x ročně, tak mám 4 roky pokoj. Potom je třeba navigaci odinstalovat a znova nainstalovat a 8x stažení map je opět k dispozici.Jediná nevýhoda je v tom, že když někam jedu a navigace není připojená k internetu, tak se automaticky nezmění trasa, když někde na naplánované trase dojde k nehodě a silnice je tam uzavřená. Ale to se mě ještě nestalo. A pokud je v rádiu, v zelené vlně, hlášená nějaká kolona a já se jí chci vyhnout, tak když změním plánovanou trasu, navigace během chvilky najde jinou cestu.

Moc děkuji za radu a tip.

Ještě doplním několik rad, pokud by někdo chtěl OsmAnd použít:- Nainstalovat aplikaci přes Obchod Google Play- Jít do nastavení a přesunout aplikaci do úložiště (ať nazabírá tolik paměti).- Spustit aplikaci a v ní nastavit ukládání map na kartu.- Teprve nyní začít stahovat mapy a stáhnout celou republiku (pokud se stahují jednotlivé kraje, tak se 8x stahování rychle vyčerpá).- Když se stáhne celá mapa ČR, tak již není třeba stahovat "silniční mapu", protož ta je v celé mapě již obsažena.(Pokud má mobil velkou kapacitu paměti a úložiště, tak je možné nechat aplikaci v paměti a mapy v úložišti.)

Jak už tu psali jiní, to, kolik navigace v telefonu spotřebuje dat se dá jen těžko odhadnout. Já osobně ale navigaci v telefonu prakticky nepoužívám. Raději používám tu klasickou, protože ta nepotřebuje nepřetržitý přístup k internetu a mnohdy je i přesnější. Jestli můžu mít jeden tip, tak nedávno jsem narazil na docela zajímavý článek, který se právě takovýmto navigacím věnuje: https://www.autopujcovna-cb.cz/navigace-to-je-veda-dulez... třeba by se vám to mohlo hodit.

Potřebuji data do telefonu jako navigaci v autě a kolik