» Poradna » Počítačové sítě

Natažení kabelů domácí sítě

Zdravím, aktuálně finišuji rekonstrukci pokoje který bude sloužit jako obývák tak i jako pracovna. Akorát nevím jak správně natáhnout datové kabely. Nevím či zvolit kabel CAT5e a nebo raději do budoucna už CAT6/6a. Podle toho taky nevím po jakých zásuvkách se ideálně dívat, či je nějaký ověřený výrobce atd. Určitě bych chtěl 1 zásuvku s 2xRJ45 a druhou s 1xRJ45. Vedení je poměrně nemotorné ale bude vypadat nějak takto. Vedlejší místnost poslouží jako jako mini serverovna(v budoucnu plánuji NAS) + odkládací místo, chcete-li o něco větší kumbál. ->NASTady stručně: Router->Injektor RJ45->Switch->Datová zásuvka 2xRJ45-TV+ rezerva ->Datová zásuvka RJ45->PCTady více informativně: z přízemí natažený kabel s PoE Injektorem (15W) do switche (PoE IN), ze switche 3 kabely, jeden do půjde v budoucnu do NASu a další 2 tažené ve stěně a následně skrze ní do obou zásuvek, jedna zásuvka je hned skrze zeď a druhá cca o 7-8 metru dále a tady mám menší obavu jelikož jak se natahoval husí krk tak v některých místech je ohyb 45° a co jsem četl tak to CAT6 nemá moc ohyby rád tak zde nevím, snad někdo poradí. Taky pokud máte nějaké tipy na injektory,switche a nebo datové zásuvky tak budu opravdu rád.Aktuálně mám vyhlídnuté toto: Switch: https://www.czc.cz/ubiquiti-network-usw-flex... Injektor: https://www.czc.cz/ubiquiti-u-poe-af-gigabit... Datová zásuvka 2xRJ45:https://www.dek.cz/produkty/detail/850160517... Datová Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

Teď jsem si všiml že u toho stručného popisu mi ujel NAS a RJ45 s PC... Mělo to byt za tím switchem ale nechtěl jsem to dávat do jednoho řádku kvůli přehlednosti tak jsem to dal nad tím a pod tím. Tak aby jste se pak nedivili.

" aby jste " se řekne česky "abyste", proboha proč se s tou zoufalou snahou o spisovnost dopouštíte takovýchto jazykových zrůdností. Tím nemám na mysli jen vás, ale to je snad nakažlivá nemoc nakažlivější než koronavirus.

Ptal jsem se na kontrolu pravopisu a nebo na pomoc s rozvodem sítě? Já mám pocit že to druhé... A jinak ano dělám pravopisné chyby, jsem dyslektik, můžete být rád že se alespoň snažím většinu chyb po sobě opravovat.

na dyslexii se taky vymlouvám. a taky na českou poštu, když něco udělám pozdě.

Blbost a výmluva, dyslektici píší úplně jinak a celkem to jde poznat. U tebe je to jen výmluva.

Ano to znám jsem také dislektik

Pokud nemáš zkušenosti s instalací zásuvek (mimochodem mezi nima se dává drát kdežto patch kabel je lanko) sežeň na to někoho kdo to dělá a umí. Vyvaruješ se toho že to nefunguje nebo vypadává. Ten kdo to dělá bude mít i měřák a všechny spoje zkontroluje.

V okolí nikoho takového neznám krom zdejších PC servisáků a těm bych nesvěřil ani kolo... Starší zkušenosti s opravami PC a natahováním jejich internetu.

Za mne klidně cat5e, ale hlavně nepoddimenzovat počet zásuvek. Potřeba se postupem času může změnit. Jednozásuvka je za stejné peníze, jako dvouzásuvka a těch pár metrů kabelu... Kde plánuješ jednozásuvku, dal bych rovnou dvouzásuvku, kde plánuješ dvouzásuvku, dal bych dvě dvouzásuvky. Vzpomeneš si, že třeba budeš chtít nějaké zařízení na přehrávání internetových rádií a případně nějaký settopbox, až bude elektronika v TV zastaralá, taky třeba budeš chtít do toho pokoje přidat nějaký wifi-AP... Prostě zásuvek není nikdy dost.

Nějak mi nesedí tvůj popis počtu kabelů - píšeš dva kabely do obou zásuvek. Jedna je ale plánovaná jako dvouzásuvka - do dvouzásuvky musíš přivést dva kabely! A nechápu, když kamsi do vedlejšího pokoje "přímo přes zeď" taháš LAN kabely, proč jsi tam stejnou cestou z rekonstruovaného pokoje rovnou nedotáhl 240V, abys nepotřeboval PoE switch a rovnou mohl v budoucnu napájet ten NAS.

do racku treba elektrina, to je jasne ako ze rano vyde slnko

Elektřina včetně 240V natažené jsou... Switch bude ale v jiné místnosti v které sice dvojitá zásuvka je ale přijde mi lepší si je nechat volné jelikož u routeru je plno nevyužívaných zásuvek takže mi prostě přijde lepší to napájet takto. Jinak co jsem tedy pochopil tak dvojitá zásuvka by měla sdílet kabely s první, alespoň takto jsem to viděl u některých ABB že to tak měly...

Pokud se bavíme o 230V zásuvce, tak je jedno jestli je dvojitá nebo jednoduchá, pořád ji stačí jeden kabel.Já mám v domě v krabicích všude dvojité, zapichovací a horní je pootočenáhttps://www.elima.cz/obchod/5513a-c02357-b-zas... Pokud se bavíme o RJ45 pro PC, tak do každé místnosti je úplně nezbytné minimum 2 kabely do jedné dvouzásuvky pro jeden PC.

Jo a VŠUDE (tj jak do vypínačů tak zásuvek) si dávejte HLUBOKÉ krabice tj. 60mm!Vejde se tam pak třeba Shelly ....

kable sa nezdielaju (nech tym myslis cokolvek) kable sa natahuju vzdy od racku k zasuvke. Ak mas 2zasuvku, tak 2 kable do jednej zasuvky.

Datová zásuvka kabel nesdílí. Do datové dvojzásuvky (pokud se bavíme o gigabitu a výše) potřebuješ přivést dva kabely. Děláš ramena na "PC servisáky, kterým bys nesvěřil ani kolo" a pak se ukazuje, že sám neznáš ani základy. Zajímalo by mne, jestli si na zapojení kabelů do zásuvek pořídíš narážečku, nebo budeš dráty zařezávat diletantsky šroubovákem.Koupit patch kabely, ustřihnout na jedné straně konektory: tak se to nedělá. V patch kabelech jsou lanka, nože zásuvek jsou dělané na dráty. Hodně hloupý nápad.Přijde ti lepší napájet switch přes PoE: tvoje volba, ale zbytečně vyhazuješ z okna 500Kč. Za mne je 5-ti portový switch úlet. Jeden přívod, dva kabely k TV, jeden kabel k počítači, jeden kabel k NAS a žádná rezerva. Bral bych rovnou (alespoň) 8 portů.

k telke natiahni aj 4 kludne a k pocitacu 2. Ci cat5 alebo 6a je na tebe, dal by som 6a

Ruda | 11. 3. 2022 0:27 |Router->Injektor RJ45->Switch->Datová zásuvka 2xRJ45-TV+ rezerva->Datová zásuvka RJ45->PCInjektor - pro napájení switche? Nemůže být switch normálně napájen adaptérem ze zásuvky 240V/50Hz?---... jak se natahoval husí krk tak v některých místech je ohyb 45° a co jsem četl tak to CAT6 nemá moc ohyby rád tak zde nevím, snad někdo poradí. Intelek tady píše:Po celé délce kabelové trasy je nutné u instalačních kabelů dodržovat minimálnípovolený poloměr ohybu (tj. 4 x průměr 4 x kabelu, viz ČSN EN 50174-2, část 4.4.1.2).https://www.intelek.cz/db/repository.nsf/v/5A685... $file/Solarixpedia_instalacni_pruvodce_kabely.pdf

roob | 11. 03. 2022 07:35 do racku treba elektrina, to je jasne ako ze rano vyjde slnko---Co když si na stejné místo bude chtít dát další aktivní prvky? Třeba NAS ... Elektřina je potřeba ...

... 4 x průměr 4 x kabelu, viz ČSN EN 50174-2, část 4.4.1.2) - jedno 4x je tam navícsprávně:4 x průměr kabelu, viz ...

V dnešní době bych dal zásuvky a kabel Cat6. Jinak, tomu kabelu ohyby samozřejmě nijak zásadně nevadí, akorát není tak pružný jako 5e, který má slabší drátky.

Nejde jen o "slabší drátky", ale o konstrukci kabelu cat.6: kabel má plastový kříž, který zajišťuje pozici párů.https://www.intelek.cz/db/products.nsf/v/F930095... $file/__tproduct_ss03_o1

Ne všechny CAT6 kabely ten kříž mají, třeba u některých CAT6 Beldenů kříž není

No - zase je tam třeba takový plochý oddělovač ...https://cdn.belden.com/-/media/project/belden/ca... Ale konstrukce kabelů jsou různé.

Oba kabely mají drátky stejného průřezu!Cat6 má jen tluší izolaci na těch drátkách, takže i bez toho kříže uprostřed je méně pružný.

Nemají - CAT6 má AWG23 (průměr vodiče cca 0,6mm), CAT5E AWG24 (průměr cca 0,5mm). Mimo jiné z toho důvodu po CAT6 líp chodí PoE.

A taky se to že líp chodí PoE pozná jen u vysokých příkonů a na dlouhých drátech. Jinak v bytě kde se většina kabelů vejde do deseti metrů je to úplně jedno.

Osobne bych volil cestu cat.6A a kvalitnejsi kabel (zadny NoName).Co se tyce datovek tak bych sel cestou nejmensiho odporu a sice napr. ABB a do nej znackove cat.6A keystone a hotovo. Samozrejme kazdoudatovku osadit 2xRJ45, protoze zasuvek neni nikdy dost.

Jenom pro info, televize se připojuje přes Wifi, ne přes kabel. Protože naprostá většina televizí má 100Mb síťovku, přes wifi to jede násobně rychleji podle toho co TV zvládne (a co router podporuje)

Jen pro info, televize se zásadně připojuje přes kabel, protože wifi je pomalé a nespolehlivé, můžou tam být různě dlouhé lagy.