» Poradna » Počítačové sítě

Nastavenie routera pri vypadku ADSL na ine ADSL v sieti.

Mám dve ADSL linky na lokalnej sieti. Polovica ludi ide cez jednu ADSL linku a polovica cez druhu ADSL linku. Jedna ADSL linka je ale dost nespolahliva a casto vypadava a chcel by som pri vypadku tejto adsl linky presmerovat pocitace ktori maju pevne pridelene IP adresy na druhu ADSL linku. Funguje mi to ked ja sam v mojom PC si rucne zmenim adresu brany na 192.168.1.1 ale to to nie je systemove riesenie lebo ostatni v sieti to robit nebudu rucne. Mam teda dva ADSL pripojenia a routre Draytek Vigor 2600 (ip 192.168.1.1) a Vigor 2700 (ip 192.168.1.2). Potrebujem teda pri vypadku ADSL s branou 192.168.1.2 aby vsetky PC co maju branu 192.168.1.2 fungovali cez branu 192.168.1.1. Stacilo by to aj softverovo len nie aby som vsetkym ludom hovoril ze chodte do sietovych nastaveni a zmente si adresu brany z 192.168.1.2 na 192.168.1.1 ako to momentalne robim ja. Boli by nejake navrhy na riesenie?

Odpovědi na otázku

Pridelovat jim adresy z DHCP serveru a pak menit pripojeni pouze na tom serveru.

Skusal si nastavit na strane klienta nieco taketo v sietovych nastaveniach?
www.upnito.sk ...

Este oprava (sorry), v mojom predoslom prispevku na prvom obrazku ma byt v polozke "preferovany DNS server" adresa 192.168.1.2 a alternativny 192.168.1.1, co sa da vlastne aj nastavit ako znazornuje treti obrazok v zalozke DNS, kde sa udava v poradi pouzitia, takze este raz a spravne by to malo byt takto (podla tvojho opisu situacie s routermi ak som to dobre pochopil):
upnito.sk ...

Dakujem za pomoc a dnes vecer to doma vyskusam. Pre upresnenie to mam nastavene tak ze na routri s IP 192.168.1.1 je spusteny DHCP server ale na routri s IP 192.168.1.2 nie je a preto pre pocitace ktore idu cez tento router na internet som nastavoval pevné IP, bránu aj DNS. Samozrejme ze DHCP na routeri 192.168.1.1 ma povolene pridelovat IP iba z rozsahu mimo pevných IP pre router s 192.168.1.2

Celá sranda je ve směrování paketů, doporučuju nastavit (pokud to jde) na routerech nějaký routovací protokol který budou umět oba routery i počítače, pak se všechno bude dít automaticky (myslím, že RIP by směrovače i wokna měly zvládnout). V tomto případě bude jedna linka (s lepší metrikou) primární a druhá se použije při jejím výpadku.
Ruční řešení je nastavit na PC dvě výchozí brány, každou s jinou metrikou, takže dokud je funkční brána s lepší metrikou, používá se první, když spadne, použije se ta druhá.... Jen je třeba zajistit, aby při výpadku ADSL nebyla dostupná adresa brány kde došlo k rozpojení linky.
Nakonec uvedu ještě jednu možnost, koupit ROUTER (tím nemyslím adsl krabičku za 1500,-) a ten pořádně nastavit.