Nastavení vypínání HDD

Dobrý den, mám v PC SSD disk na kterém mám windows 10 a pak mám klasický točivý modrý Western digital HDD na ukládání dat. Dříve se HDD po nějaké době (možná 20 nebo 30 minut nevím) zastavil, přestal se točit a bylo ticho. Používám ho dost málo. Když jsem ho otevřel, tak se zase rozjel. Ted jsem si ale všiml, že bez prestávky běží furt. Zkoušel jsem googlit a tady hledat a pokaždé jsem se dostal do nastavení - ovládací panely - hardware a zvuk - možnosti napájení - změnit nastavení schématu (rovnováha) - pokročilé nastavení - vypnout pevný disk po 20 minutách. Tohle nastavení, ale na HDD nemá žádný vliv. Jediná změna kterou jsem udělal je, že mám nový monitor a už nejsem připojený na DVI ale HDMI. Předpokládám, že to na to asi nemá žádný vliv. Nebo ano? Jak bych si mohl vypínání HDD nastavit? Vím že je možná lepší když disk furt běží a je lepší když se nebude často zapínat a vypínat, ale já ho používám velmi málo a nepotřebuju, aby se furt točil. Díky

Odpovědi na otázku

ak to mas spravne nastavene, tak sa musi vypinat. Ked sa nevypina, tak je to bud bug vo windowse, co ty neodstranis, alebo ti nejaky proces pristupuje na ten disk. To odstranis tak, ze ho najdes a deaktivujes. Ak ten disk pouzivas "fakt malo", tak ho z pc vyber a vloz do usb ramika. Pripojis, ked budes potrebovat, ked nie, odpojis. Posledna moznost je NAS, ten das daleko od teba aby si ho nepocul a budes zit stastne az kym.. poznas to :)

Jednou se mi stalo, že jsem s PC nic nedělal asi hodinu. Jakmile jsem pohnul myší, tak jsem slyšel, jak se HDD rozjel. (Nejsem si ale jistej, mohl to být i zdroj) Dřív jsem ho ale musel otevřít aby se rozjel. Mám tam nastavené 20 minut. Není tam možnost vybrat si jestli nastavuju SSD nebo HDD, takže to asi platí pro oba, ale HDD jede furt i když s ním nic nedělám. 20 minut jsem dnes ani nepohnul myší a HDD jede furt. Měl jsem na HDD nainstalovanou hru ze Steamu, tak jsem si říkal, jestli to není ten proces ke kterému se připojuje. Odinstaloval jsem a žádná změna. Už jsem tady ale někde četl, že těch nastavených 20 minut na tohle nemá vliv, což mi připadá divný

... vypni si indexaci na HDD ...

Těch 20 minut vypnout je tam při úplné nečinnosti HDD. Tedy nejen tvojí, ale i systému. Takže pokud se nezastavuje a vypínání disku M$ funguje, tak pak musíš zjistit, který proces nebo program potřebuje přistupovat na HDD.Možná Wokna mají v systému nějaký udělátor, kde se dá vyčíst, co, kdy, jak a proč ti leze na HDD.

Určitou informaci by mohl dát program Sledování Prostředků (součást Task manažeru).Nicméně platí, že pokud se disk nechce uspat, tak je to prostě z důvodu přístupu systému, nebo nějakého programu.Indexace, antivir, shadow copy, memory managment (pokud nějakým způsobem nastavil stránkovací soubor na HDD, atd.Steam by problém být neměl, byť tam po odinstalaci hry nepochybně zůstala složka s cache soubory.Jeden čas si stěžovali uživatelé na intel platformě s RST/RSTe ovladači, že jim přechod disku blokuje, řešením bylo použití MS ovladačů.Jestli tu chybu Intel opravil, nevím.Já měl HDD nastavený na 4 hodiny, pak jsem to nastavil na 0 (deaktivoval), protože mě ten zásek při rozjezdu fakt štval.Nebylo nic "lepšího" při hraní, než když se disk rozjel a hra se hezky na chvilku kousla.

Vypnul jsem, ale nepomohlo to. V různých diskuzích jsem vyčetl, že to občas někdo radí, ale nenašel jsem, že by to někomu pomohlo.

Harddisk má běžet bez přestávky furt. Vypínání snižuje jeho životnost přímo nebezpečně; nemá smysl o něčem takovém vůbec uvažovat. Harddisk má běžet 24/7 — tak vydrží nejdéle.