» Poradna » Počítačové sítě

Nastavení Veřejné IP a NAT

Dobrý den,mám přidelenou Veřejnou IP adressu,ale nevím zda ji mam někde v routeru Netis wf2419 zapsat a ke všemu mám stále NAT type 3 ( stritkni).Kdyby mi někdo prosím poradil,jak přesně nastavit Router Netis WF2419.Nebo se na tento typ routru vybodnout a koupit jiny,který umí NAT z typu 3 přepnout na NAT typ 1 ( open)Wan :IP adresa : 19X.168.8X.46Maska podsítě : 255.255.255.0Výchozí brána : 19X.168.8X.1Veřejnou ip Adresssa se liší od tech co jsou na Wanu.Už si nevím rady. :( diky za rady

Odpovědi na otázku

No to sis nemusel davat praci s maskovanim IP protoze to bude na 99% 192.168.88.46 coz vypovida o tom ze tvuj wifi provider pouziva Mikrotika a je tak trosku cune. Verejna IP adresa je resene symetrickym prekladem na jeho hranicnim routeru, ty tedy nenastavujes nic, prenechej celou akci na providerovi. Ty si pouze pote presmerujes potrebne porty.

Proc cune? To ne ze strany ISP naprosto korektni pristup (a jeste k tomu prakticky).Pro tazatele - pokud ti funguje Internet, melo by stacit: * dat zarizeni, na ktere chces pristupovat z Internetu, statickou IP adresu (bud primo na zarizeni, nebo pomoci rezervace v DHCP). * presmerovat na routeru ty porty, ktere te zajimaji, na tu interni IP adresu ciloveho zarizeni. * pokud je to Mikrotik (coz podle IP adresy tak opravdu vypada), tak zaroven ve nastaveni firewallu v zalozce NAT take uvidis, kolikrat to pravidlo pro preklad bylo pouzito. Podle toho muzes poznat, jestli ti to funguje spravne (resp. muzes poznat kde je chyba, pokud to spravne nefunguje).

Pravda, chtel jsem to dat do uvozovek. To pocinani i chapu, drtiva vetsina uzivatelu verejnou nepotrebuje a nevyuzije a pro ty co ano, udela preklad.

Takže zavolat poskytovateli...ať mi to celé přenastaví jak má být...tím padem celou dobu zbytečně jsem zkoušel přenastavovávat router,abych měl jiny NAT..chapu to dobře ? :D

Ne, nechapes. cokoliv potrebujes mit pristupne z venku si nastav na tu tvou wan adresu, poskytovatel pak dela nat 1:1 z tve opravdu verejne na ten tvuj wan.

Aha...Potom tady mám zaplej Server DHCP a tam je zase jiné rozmezí IP adress...Ktery mi potom přideluje k ruznym zařizením IP... Cokoliv co jsem zkoušel,tak jsem dal zpět do tovarniho nastaveni....Furt nevím jestli to mam v routeru nastaveny správně :D Takže ten NAT vyřeším pouze s poskytovatelem ? :)

Jeden symetrickej preklad (NAT) bude u poskytovatele z vyhrazene verejne IP na privatni v jeho siti kterou mas pridelenou. Dalsi preklad bude na tvem routeru mezi WAN a LAN, zde si spravne musis presmerovat porty na kterych ocekavas prichozi spojeni na spravne zarizeni v tve siti.Doporucuji zarizenim v siti vytvorit rezervaci IP v DHCPA pokud ti vyse uvedene nedava smysl, tak bez urazky, radeji nekoho pozvi a zaplat at ti to nastavi

Pokud ti poskytovatel při přidělení veřejné IP neřekl, že jí máš někam zadat, nebo nějak změnit nastavení WAN, tak nemusíš dělat nic.No budu hádat na WANu máš IP 192.168.x.x? Tj neveřejný rozsah. V tom případě pravděpodobně poskytovatel použil NAT 1:1 a tu tvojí veřejnou IP překládá na tuhle co máš na WAN rozhraní. To je možné a ve většině případů to není žádný problém.Jediné co musíš udělat je přesměrovat porty na tom tvém Netisu na IP adresu zařízení co je má využívat. Pokud nevíš jaké porty, tak nastav DMZ, to přesměruje všechny porty na definovanou IP. IP adresu zařízení kam to má směrovat už holt musíš znát.

Opravdu máš přidělenou veřejnou IP? Výslovně ti to potvrdil poskytovatel?

Ano mám přidělenou veřejnou ip adressu začatek je 178.xx.xxx.xxx.

Přesměroval jsem porty,které jsem potřeboval a potom jsem dal znovu test připojeni v PS4 a mam z type 2 >typ 3 NATU. Problem se mi děje ve hře forhonor...a když jsem je nedaval přesměrovavat tak jsem mel v ps4 nat type 2 a ve for honoru mam nat type 3