» Poradna » Počítačové sítě

Nastavení Routerboard Mikrotik pro internet od poskytovatele

Zdravím a prosím o radu.Pořídil jsem Routerboard Mikrotik RB931-2nD a od nového poskytovatele internetu jsem obdržel údaje pro nastavení IP adresy karty a adresu brány. Routerboard má 3 porty označeny: "Internet, 2, 3" Ty dvě adresy od poskytovatele, předpokládám nastavím v "Quick Set" - WAN? A zvolit u "Address Acquisition" Static, DHCP, nebo PPPoE? Nebo se to nastavuje na jiném místě?To byl první dotaz.Druhý dotaz pak je:V portu s označením "Internet" tedy bude kabel, kterým budu přivádět internet od poskytovatele a potřebuji přes zbývající dva porty posílat internetové spojení do koncových zařízení. Jak nejlépe ty dva porty nastavit? Je nutný DHCP server, bridge a co k tomu dalšího, nebo je jiný způsob, jak tam nasměrovat internetovou konektivitu?

Odpovědi na otázku

pokud jsi to nikdy nedělal tak přes Quick set se to dá. Na wan dáš statickou IP a napíšeš tam tu IP a GW od poskytovatele plus by tam mělo být ještě DNS. U mikrotiku si můžeš dělat porty jak chceš ale v tvém případě do internet dáš wan. Pak si nastavíš NAT a DHCP na tvoji síť. Tak Quick set si to udělá většinou dobře sám včetně základních pravidel. Je tam i přednastaveno několik různých schémat. A nastavuj to raději přes winbox než přes webové rozhraní

V kostce ok, ale pokud to vidi poprve, tak ma na par dnu zabavu 👍.Vychozi nastaveni by melo stacit zadat IP a GW na wan a mel by to fungovat.Pak nastuduj dalsi nastaveni.

Blbost. Mikrotiky přicházejí přednastavené a jenom v tom Quickset doplní providerovy údaje a to by musel dělat i v jakémkoliv jiném routeru.Do pokročilejších nastavená vůbec nemusí lézt.(Většinou tyto bludy šíří lidi, kteří Mikrotika neměli nikdy v ruce, nebo naposledy před patnácti lety.)

Děkuji za odpovědi (všem). Ano DNS tam je také, to jsem následně zjistil.S Mikrotiky jsem byl částečně seznámen a Winbox používat dovedu. Ohledně těch portů by mi pomohlo, kdybych mohl dostat nějaký alespoň stručný postup ve smyslu - Jako první se musí vytvořit toto (např. DHCP) v sekci IP / ..... . Jako druhý krok potom tato věc, opět v sekci.....Zkrátka takový nějaký postup od bodu 1 až ....Nastavuji něco takového úplně poprve.

Z nějakého důvodu sis koupil Mikrotik a musel jsi čekat, že nastavení není úplně triviální. Na internetu je spousta návodů. Buď se to naučíš sám, nebo si na to někoho najmeš, nebo si koupíš jiný router, kde nastavení zvládneš sám. Jinou možnost nevidím.

Děkuji za odpovědi (všem). Ano DNS tam je také, to jsem následně zjistil.S Mikrotiky jsem byl částečně seznámen a Winbox používat dovedu. Ohledně těch portů by mi pomohlo, kdybych mohl dostat nějaký alespoň stručný postup ve smyslu - Jako první se musí vytvořit toto (např. DHCP) v sekci IP / ..... . Jako druhý krok potom tato věc, opět v sekci.....Zkrátka takový nějaký postup od bodu 1 až ....Nastavuji něco takového úplně poprve.

K druhé otázce většina poskytovatelů používá PPPoE, ale to bys měl v těch údajích o nastavení mít.Případně koukni na stránky poskytovatele zda tam nemá obecné pokyny pro nastavení routeru.

Například můj wifi poskytovatel nepatří k většině, protože používám statickou adresu, kterou mi poskytovatel sdělil. Ale jinak souhlas v údajích od poskytovatele by mělo být uvedeno co máš nastavit. Případně si můžeš zavolat na technickou podporu a tam by ti to měli být schopni nadiktovat. Nebo v mém případě se můžu přihlásit na web mého poskytovatele a tam kromě jiného je vidět i to co mám mít nastaveno v mém routeru. Tj IP adresu, Masku sítě, výchozí bránu. Případně i DNS servery, ale já používám jiné než ty mého poskytovatele.

Dotaz je kapánek zmatený.. Pravděpodobně jsi od poskytovatele obdržel 1x IP adresu pro WAN a 1x IP adresu výchozí bránu.. Adresa pro WAN - nejspíše jedna IP adresa z DHCP serveru zařízení od ISPAdresa pro výchozí bránu - to jest "Gateway" adresa routeru od ISP *Máš doma od ISP nějaký router..??? Nebo tam máš od ISP zavedený jen ethernetový kabel..???Co se týče Quick Set:Můžeš použít "static" pro Eth11. Níže napsat IP adresu jako pro WAN a Gateway - adresy, které jsi obdržel od ISP 2. Netmask: 255.255.255.0/243. DNS vyplnit třeba 1.1.1.1 ú a další 8.8.8.84. Zaškrtnout hlavně Firewall router Local Network*hlavně jiný odlišný subnet než ten, co je v té horní části,třeba IP adresa: 10.0.0.1 (to jest vytvořena výchozí brána a IP adresa routeru Mikrotik)netmask - stejné jako výše zaškrtnout DHCP rozsah DHCP, třeba 10.0.0.10 - 10.0.0.254 *Zaškrtnout bridge LAN ports - takto budou ty dva porty LAN na routeru ve stejné síti.. ale taky být nemusí . Lze vytvořit i oddělené sítě pro každý LAN port. Většina domácích uživatelů nepraktikuje oddělené sítě.. Tohle je možné použít třeba pro podnájemníky apod.. *A níže zaškrtnout "NAT".. Tvůj router bude takto v režimu směrovače s vytvořenou vlastní vnitřní sítí..

Vše, co jsem napsal výše se týká "Quick Set"*Výhodou jest to, že bude automaticky nastaven v základním provedení i Firewall.. Tohle vše lze nastavit i ručně.. Ruční nastavení bych vřele doporučoval. Člověk se tak naučí s Mikrotikem zacházet a poté se v něm lépe orientuje. Na YouTube je přehršle návodů jak pro základní nastavení, tak pro pokročilejší úrovně nastavení.. K tomu všemu slouží i manuál od výrobce routerů Mikrotik.. v základě je nastavení v každém modelu stejné.. Z manuálu lze vyčíst i pokročilejší nastavení Firewallu..

Díky za rady. Podařilo se nastavit a internet jede. Ještě se chci zeptat, na základě toho, co jsem zatím posbíral za informace, jestli použít bridge není zbytečná zátěž navíc pro CPU toho routeru? Pokud ano, tak jestli je to zanedbatelné a nechat to tak, nebo se raději bridge vyhnout a nastavit to jinak?

nech bridge

Mikrotik, podobně jako ostatní podobné "projekty", znamená hodně samostudia pro nastavení. Plus chápání teorie fungování sítí.Použij ten quick set.Na ostatní hledej v helpu a nebo po internetu roztroušené návody.Jinak tvůj dotaz je dosti zmatečný, vůbec nechápu jak jsi připojen. Zmiňuješ PPPoE, to se budeš připojovat přes něj přímo k ISP? Ty dva porty dej do bridge, zprovozni DHCP server, a nastav NAT a maškarádu + firewall.