» Poradna » Windows (a jiné OS)

Nastavení RAID u notebooku Sony

Zdravím, mám Sony Vaio SVT1312M1ES a mám problém s nastavení RAID. Notebook má 500Gb HDD a 32GB SSD jako cache. Do RAID nastavení bych se měl dostat CTRL + I, ale nefunguje a v nastavení BIOS nic není. Zkouším to už tak 3 hodiny a ani za nic se tam prostě nemůžu dostat. Nemůžu tak nainstalovat OS, protože je RAID divně nastaveny, kdy tam je pouze jeden HDD o velikosti 59GB.Baterii CMOS jsem vytahnul, bios se resetnul ale žádná změna.

Odpovědi na otázku

Tak si vyndej ten 500 GB disk a nainstaluj na SSD. Po instalaci ten 500 GB disk vrátíš.

No né vždy to jde už jsem se setkal s ntb kde byl mSATA SSD modul jako cache, ale byl vidět v BIOSU jako standardní disková jednotka a tudíž na něj nešel nainstalovat systém. Tato cachce se zpřístupní až použitím utility např. od Intelu - Rapid Strorage TechnologyA konkrétně u tohoto modelu mám obavy že těch 32GB cache je přímo součást toho pevného disku, takže to bude obdobný problém.

Toto presne som mal u nejakeho ultrabooku od HP, bol tam hybridny disk a od vyrobcu tam bol vytvoreny nejaky kvazi-RAID, uzivatel to nejako rozbil a ja som nebol schopny to nijako rozbehat.Musel som to poslat do HP, kde to spravili v ramci zaruky.

U HP jsem s tim taky kolikrát bojoval, ale tam se mi to naštěstí podařilo rozjet. Tady jsem zatuhnul na té nemožnosti se dostat do nastavení :D

Ty vies co je RAID? Prosim ta neexperimentuj s tym, zabudni na cely RAID ze existuje, teba sa to nijako netyka....zresetuj bios, sformatuj disk a nainstaluj system-ale predpokladam ze tam mas nejaku skrytu particiu a po stlaceni kombinacie klaves sa dostanes do rozhrania do obnovenia do tovarneho nastavenia.... obnov to a na RAID zabudni

OS je čistě nainstalován, systém tam zkolaboval, jedná se mi jen o znovu nastavení SSD Cache Bojuju s tím u dosti notebooku i v servise, ale v tomhle se do toho RAID bios IRST nemůžu dostat vubec.

To musis nastavovat az v OS v Intel RST utilite. Tam nastavis, Ze mSATA je jako cache pro HDD. Je to pojmennovano jeko high speed mode, nebo tak neco.

A Jak typ RAID jako chcete použít?1 - mirror ? To asi těžko když máte jeden disk více jak desetinásobně větší než ten druhý.0 - to taky moc smysl nemá a na ostatní máte málo diskůSpíš mi přijde že jste někde zaslech RAID a ani pořádně nevíte co to je Takže to svěřte někomu kdo tomu rozumí.

Prosím první zjistit něco o SSD cache než tady psat něco absolutně mimo téma, děkuji...

Tak jsem se za Vás zeptal strejdy gůgla a doporučuji kouknout sem:https://www.youtube.com/watch

Koukám, že mnoho z Vás nic o SSD cachingu neví, když mi tady podáváte tyhle rady. Já přesně vím, co mám dělat, jak to funguje, jen mám problém dostat se do nastavení RAID Intel rapid storage. Můj dotaz zněl, jak se do toho dostat, ne jak to funguje... Když už tam tu SSD cache mám, tak nevidím duvod ji nevyužít, akorát po resetu BIOS je potřeba to znovu nastavit, aby s tím mohla pracovat i jejich ulititita v OS a k tomu právě se potřebuju dostat do RAID bios... A jedná se o SSD 32GB v Msata, nejedná se o SSHD disk ;)

Aha, tak jestli to mas v BIOSu vypnute, tak na VAIU nevim jak tam vlezt...

Podařilo se mi do toho vlézt asi 2x, ale to uplně čirou náhodou. Zkoušel sem celkový reset CMOS, vytahování disků, asi 50 restartů a nic. At mačkám ctrl + i jakkoli, tak to prostě nejde. Docela by mě zajímalo, jak to mají dělané...

Vsude pisou Ctrl+I nebo F2 nebo tlacitko assist...

Jojo, bohužel se tomu nějak nechce a co tak čtu na netu, tak nejsem jedinnej. Je to spíš o štěstí a nahodě :/

Tak už nad tím sedím 3 hodiny a zatím se to neobjevilo ani jednou. Takže to vypadá, že jsem o funkci SSD cache přišel :D ...