» Poradna » Programy

Nastavení grafu v Excelu

Dobrý den,ocenil bych radu, jakým způsobem nastavit graf, aby zobrazoval data po vzoru z obrázku, který je zde: http://imgWorld.cz/aiNik3RlCf.pngRespektive, jak přimět koláčový graf, aby zbylou část do 100% nevyplnil. Zkouším to už nějakou chvíli zjistit, ale nedaří se. Asi někde jen přehlížím nějakou maličkost.Předem děkuji za pomoc.

Odpovědi na otázku

A jak si přišel na to, že je zbytek koláče nevyplněn?!Prostě je na zbývající části použita bílá výplň a odstraněný popisek z legendy. Velikost zbývající části (do 100%) si snad dokážeš spočítat.

Dobrý večer,varianta s průhledností a jiné následné grafické úpravy samozřejmě připadají v úvahu. Vzhledem k tomu, že těchto grafů budu dělat velké množství a následně s nimi pracovat a dále je kombinovat, tak je pro mě vhodné pouze "oficiální" řešení. V práci, ze které jsem pořídil snímek, skutečně v nastavení grafu je praktikována výše popsaná možnost. V tuto chvíli mám ale pouze přístup k fyzické podobě a nemůžu tak jen jednoduše graf z publikace zkopírovat a použít, ale potřebuji ho sám vytvořit. Každopádně děkuji za návrh.

Dobrý den,netvrdím, že by to nešlo (nicméně o této možnosti nevím), ale spíše se klaním k odpovědi uživatele Siki. A to z prostého důvodu - někde musíte grafu říci, že to je jen část a že má dopočítat (některé) hodnoty do 100% (tj spočítat zbytek) a ne udělat graf pouze ze zadaných hodnot (tj ty hodnoty jsou v součtu 100%).Pokud máte soubor k dispozici, nebo budete mít, neměl by být problém z něj zjistit, jakým způsobem je to uděláno.Pokud to zjistíte, prosím napište to sem, docela by mě řešení zajímalo.S pozdravem

Co máš na mysli pod pojmem "oficiální řešení."?Graf v požadované podobě vytvoříš postupem, který uvedl *siki*.

To znamená, že nechci graf vizuálně obelhávat, ale potřebuji, aby Excel a zároveň Word rozuměl tomu, co dělám a uměl s tím tak dál jednoduše pracovat. Co vlastně chci udělat, je nasimulovat skládaný sloupkový graf s nastavením maximální meze osy na 100. Výsečový graf je ale v mém případě názornější a lépe interpretuje data.V krajním případě zvolím kombinaci sikiho postupu a skládaných grafů.

Ale tady nejde o žádné obelhávání, ale ruční úpravy, kterým samozřejmě Excel i Word plně "porozumí" (abych mluvil tvým jazykem - i když mi není jasné, proč by tomu neměli "porozumět"?)A ještě: "nasimulovat skládaný sloupkový graf s nastavením maximální meze osy na 100" - může to nějak přeložit do lidštiny? Tohle nějak nepobírám...

Takhle, ruční úpravy vizuálně splní účel a jsou prvním řešením, se kterým jsem zkoušel pracovat. Skládaný sloupkový graf vrství jednotlivé položky (procenta jednotlivých kategorií například) na sebe, barevně sloupec položky rozlišuje a svislá osa grafu je nastavitelná na libovolnou hodnotu - to pomáhá objektivnějšímu srovnání různých grafů s různými výsledky. Výsečový graf samozřejmě vodorovnou osu nemá, ale pracuje s obloukovou mírou úhlu. Vzhledem k tomu, že Excel (asi) neumožňuje nastavení obloukové míry, tak bych ji potřeboval nasimulovat.Otevřením tohoto tématu jsem doufal v nalezení takové možnosti formou zápisu dat určitým způsobem do tabulky nebo nalezení přehlížené možnosti v nastavení. Obrázek, který jsem přiložil je pouze ilustrační a mnohem zjednodušený. V případě použití většího a proměnlivějšího množství dat tak není snadné pracovat s grafy, do kterých jsem manuálně zasahoval.Myšlenka pochází z jiného programu na tvorbu grafů, který takové nastavení umožňuje. Proto zjišťuji, zda je možné podobný způsob najít v Excelu. Snad jsem svou myšlenku objasnil a děkuji za dosavadní snahu poskytnout řešní.

Už několik let tvrdím, že Excel zvládne naprosto vše (pouze neuklidí, nevypere a neuvaří - i když to se možná s novými verzemi brzo změní ).Hlavní fígl spočívá v tom, že je třeba v maximální možné míře upravit vstupní data a samotné ruční zásahy do grafu omezit na minimum. Jak by to mohlo vypadat jsem uložil zde: https://ctrlv.cz/OBaEJediný "ruční zásah" do grafu spočívá ve zrušení výplně u poslední řady a nastavení oblasti s popisky dat, jinak se vše odehrává přímo v datech. Snad Tě to bude inspirovat...

S tím souhlasím :D Moc děkuji, inspirace je to dobrá a směřuje k tomu, co potřebuji - úpravou vstupních dat minimalizovat nutnost úpravy výstupních. Řeší to i podstatně jednodušeji možnost kombinování více grafů do sebe. Zkusím s tímto v kombinaci s předchozími tipy pracovat.

Ještě dodám zajímavý odkaz na netradiční grafy v Excelu, třeba taky poslouží: https://office.lasakovi.com/excel/grafy/netradicni-gr... Mimochodem - odkazovaný web je jeden z nejlepších pro samostudium Excelu.

Užitečný odkaz, použití tzv. netradičních prstencových grafů z webu, které využívají principy, které zde byly probíráné dříve v kombinaci s vaším návrhem zápisu dat jsou pro mě momentálně nejschůdnější možností. Děkuji.