NAS - uspávat disky ano či ne?

Vážení diskutéři, zajímaly by mě Vaše názory na otázku, zda je menší zlo nechat disky v NASu běžet nonstop 24 hodin denně nebo ho při nečinnosti nechávat uspat s ohledem na následující podmínky provozu:- používám Synology DS214-Play s dvěma stejnými disky Seagate IronWolfPro, které jsou určené přímo pro NAS a měly by zvládat trvalý provoz- NAS je používán v domácím prostředí a není zdaleka plně vytížen - během dopoledne v nepravidelných časech pohádky pro dceru- od cca 18.00 do půlnoci vyšší provoz (pouštění filmů, zálohování z PC)- od půlnoci do rána prakticky bez využitíV tuto chvíli mám nastavené uspávání po 2 hodinách nečinnosti, ale jak jsem psal v úvodu - řeším dilema, zda je pro životnost disku horší opakovaně roztáčet a zastavovat disky několikrát během dne nebo nechat disky běžet nonstop "na prázdno", i když NAS každý den více než půl dne není nevyužíván a zbytečně tak spotřebovává energii. Zvažuji i variantu nechat NAS cca od 7:00 do 23:59 běžet nonstop a od půlnoci do rána uspávat.Děkuji za Vaše názory.

Odpovědi na otázku

Ja mam 2x NAS od Qnap a na noc mam nastaveny power plan tak ze sa uspi cely NAS.

Neuspavat. Disky pro NAS maji vlastni powermanagement.

Mám synology, uspávání mám zaplé pořád (1 hodina) ale já to používám ještě míň, ale zaujalo mě jak když se připojím zvenku tak napoprvé "nelze připojit, (čímž se ovšem probudí..takže podruhé už ok, takový malý firewall :)

Pro let letadla je nejkritičtější fáze startu a přistání. Mimo těchto stavů - tedy za letu - je to malina. (A pokud má "dostatek" paliva, dotanková, jde o ideální stav.)

... dotankovává ...

Ano, mám stejnou zkušenost. Když je NAS uspaný, při pokusu o připojení zpravidla vyprší časový limit pro připojení (chvíli trvá, než se NAS opět probudí) a vyjde to až na podruhé

Já mám uspávání zapnuté. Jaký vliv to má na disky, to netuším, avšak myslím si, že to, že se třeba 3x za den rozeběhnou, jim moc neublíží. Každopádně to má pozitivní vliv na spotřebu a tím i na generované teplo.

taky by ses vykašlal na práci za kterou nic nedostaneš a musíš tam jenom bejt a nic nedělat :D prostě to uspávat má 2 výhody , spotřeba a opotřebení vlivem teplot , víc netuším ale moje disky (1 ; 1,5 a 2TB) taky umí slušně zatopit a taky nejedou nonstop kvůli nadměrnému množství generovaného tepla :)

Za mne uspávat. Ušetříš tak na opotřebení ložisek a ventilátoru.

Děkuji všem za reakce. Názory jsou různé, což jsem samozřejmě očekával, ale většina se kloní k určité rozumné míře uspávání, tak se podle toho zařídím

Ak to bude pouzivane pri velkych teplotnych zmenach, tak nevypinat. Mne tak vydrzal bezat 10 rokov od -15 do +40 stupnov v prevadzke 24/7.

v domácím serveru mi běží nonstop 2 WD Green. Jeden má 50780h, tj. 5let a 290 dní. Počet zapnutí 88. Druhý zatím 13486h, tj. asi 1,5 roku. Počet zapnutí 44. Takže já jsem pro nevypínání.

a to je dobře, protože zrovna greeny po více jak 3 letech jdou do kopru

Nekdo ma stesti a jiny ne. Mam 11 WD Green 2-4TB ve stari 4-5 let (20000-33000 hodin provozu), usinam je a furt nic. Ale i presto uz ted kupuju jenom WD Red, RedPro a Gold - mimo jine maji i delsi zaruku a to, ze mi WD Greeny drzi muze byt jenom nahoda.

Ani ne, běží mi min 10 WD Greenů 500GB-1TB v kamerových systémech 3-5 let a zatím žádný neuhynul :) Jedou trvale bez usínání.

Tak zjevne bude asi usinani uplne fuk.

Jednoduché, pokud máš serverové disky, rozhodně neuspávat. Jsou konstruovány na trvalý provoz. A že topí? Samotné udržování v rotaci topí minimálně. Tření ložisek je skoro nulové a víc tepla vydává jen intenzivní seekování. Pokud máš běžně spotřební disky, tak klidně uspávat, ty počítají s poměrně častým vypínáním.

Ja osobne uspavam disky (Seagate Enterprise NAS), ackoliv jsou urceny pro 24/7 provoz po 15minutach a popravde, vetsinu dne jsou zastavene, veskery datovy provoz odbavi SSD cache, v pripade potreby se data mezi SSD a polem presounou co 8h ;)

Já disky uspávám. Mám nastaveno že po 45ti minutách nečinnosti se automaticky uspí. Pro mě je to ideální volba. Někdy totiž na NAS nepřistupuji celý týden, jindy tam potřebuji třeba i ve 4 hodiny ráno.Problémy s roztočením nepozoruji, ano když se musí disky roztočit tak na načtení seznamu složek chvíli čekám, cca 10 až 15 vteřin. K žádnému timeoutu nedojde, vše se normálně zobrazí.

Zalezi na poctu disku... U par disku je to fuk a nic moc to neusetri. U 16 a vic disku uz je usinani financne docela zajimave (pro priklad, u me to dela 75W vs 215W, v prumeru mi z 24 disku bezi nonstop 0.45 disku, coz pak dela v penezich 5500 Kc rocne usetrenych). Nepohodlne je ale roztaceni disku, ktere trva 12-18 sekund.Jiny problem je, jak si s usinanim poradi pripadne RAID (ja osobne RAID nepouzivam).

Ohledně RAIDu můžu sdílet zkušenosti s Microsoft Storage Spaces v režimu parity tj. něco jako RAID 5. A funguje to tak, že se po uspání roztáčí disky postupně jeden za druhým. Pravděpodobně Microsoft myslel na to, že když by bylo více disku najednou tak ta produvá zátěž by mohla u slabších zdrojů dělat problémy

Mám nas Zyxel NAS326 a nastaveno 15 min uspat, ale nevypíná se mi, nevím proč?

Mohl bych se zeptat někoho zkušeného? Mám Synology DS 218j se dvěma WD Red disky. Mám nastavené uspávání disků, ale od jisté doby to uspávání nefunguje a disky jedou non-stop. Ne že by mi to vadilo, WD Red jsou na to konstruovány, ale zajímá mě důvod. V běžících procesech vidím, že Synology něco řeší, ale názvy procesů mi nic neříkají. Mohl by mi někdo poradit, co se v Synology děje a případně co s tím? Jde o procesy: "syslog-ng", "SYNO.CORE.Packa", "synorelayd", "synoscgi" a další. Pořád se objevují a zhasínají....