» Poradna » Počítačové sítě

NAS - program

Zdravím, již delší domu brouzdám po netu a hledám, který systém mám použít pro svůj NAS ze starého PC. Mám vyhlídlé 3, ale přes to si nechám poradit co bude nejlepší. Určitě je mnoho alternativních programů.FreeNASNAS4FreeOpenMediaVaultVybrat jeden z vybraných? Nebo použít úplně jiný. Děkuji za vaše názory,rady a zkušenosti.

Odpovědi na otázku

Co vás vede k použití starého PC místo skutečného NASu?V každém případě NAS ze starého (jak starého?) PC, který běží 24 hodin denně a 7 dní v týdnu, bude mít větší spotřebu a hlučnost než moderní síťové úložiště.

Take bych se prvne podival na spotrebu, jestli to vubec ma cenu resit.Pro domaci pouziti bych FreeNAS ani NAS4Free nedoporucil, sice ZFS je velice sofistikovany souborovy system, ale naroky jsou pomerne vysoke, navic pri pouzivani na jinem nez servrovem HW (hlavne ECC pameti) trosku ztraci smysl. I administrace a celkova prace s polem je slozitejsi.OpenMediaVault - jsem po nejakou dobu pouzival. Bohuzel holy system toho moc neumi (u NASu chcete i nejake sluzby navic) a po instalaci pluginu nebo updatech vetsinou nutnost resit problemy z CLI, coz me po nejake dobe prestalo bavit. Nutnost vyhradit jeden disk pro OS, nebo komplikovane upravovat instalaci pro beh z USB flash disku. Celkove mi neprisel moc uzivatelsky privetivy.Nastesti jsem dal sanci systemu unRAID a i prez prvnotni neduveru a ackoliv se jedna o placeny system, me presvedcil a pouzivam ho na nekolika postavenych NAS. Instalace je jednoducha, pomoci Win utility dojde k priprave bootovaci image na USB disk ktery vlozite do PC ktera bude NAS delat a nabootjete, dal se jen pripojite na prehledne webove rozhrani a konfigurujete. System ukladani se nejvice blizi JBOD, umoznuje pouziti disku rozdilnych kapacit, disk s nejvetsi kapacitou musi byt pouzit pro paritu. Lze jednoduse instalovat mnoho rozsireni/aplikaci at uz ve forme pluginu nebo Docker balicku, lze taktez velice jednoduse hostovat virtualni PC. Podrobnejsi info na strankach vyrobce: https://lime-technology.com