» Poradna » Mobily

NAS - AV receiver - TV (jak přehrávat video)

Zdravím 🙂Hodlám pořídit NAS a A/V receiver do domácnosti a uvažuju o následujícím propojení: NAS i A/V receiver zapojené v síti (router) a z receiveru HDMI kabel do "nechytré" TV.Jak spustit videa (.avi .mkv atd.) uložené na NAS při následující konfiguraci:NAS Synology DS218playA/V receiver YAMAHA RX-V685TV LG 32LH530VZajímá mě, jestli má někdo podobnou zkušenost s přehráváním videa z NAS po LAN do A/V receiveru a odtud po HDMI do "blbé" TV. Jak při tomto zapojení můžu spustit video z NAS? Ovladačem k TV to asi nepůjde, zvládne si "sáhnout" do NAS pro soubory AV receiver, nebo to půjde nějak přes mobilní aplikace? NAS disponuje multimediálním centrem. Je možné přepínat dabing a titulky v dvojjazyčných mkv souborech?Časem plánuju dokoupit SMART TV a předpokládám, že potom spolu bude sestava komunikovat po síti (DLNA, PLEX, KODI...) a spouštění hudby i videa z NAS půjde přes ovladač k TV nebo aplikace v mobilu.Alternativy:QNAP TS-251+ (má navíc HDMI výstup)MARANTZ SR5013YAMAHA RX-A680Díky za případné reakce a rady,Alex

Odpovědi na otázku

no ved cez dlna na LG pustis film a ide. Len receiver musi byt zapojeny do tej telky aby zneho isiel zvuk

Nerob tu pravidelne zo seba hlupáka.AV receiver nevie prehrávať video, má to v názve. TV nemá smart. Takže nevie prehrať video.

V uvadzanej konfiguracii NAS, A/V, TV nijako videa z NASu na danej TV neprehras.NAS je schopny i prekodovat videa poskytnut ich prostrednictvom DLNA, ale musism mat zariadenie, ktore je schopne dane video prehrat, co dana TV nie je, mimo ine nema ziadny sietovy vstup - LAN alebo WiFi.A/V ma sice HDMI ale je pass through, video signal nim iba prejde, nedokaze ho spracovavat. A zo siete Je schopny spracovat iba Audio stram sluzby.Takze chyba zariadenia na prehranie so sietovym vstupom - LAN alebo Wifi z ktoreho vystupom bude HDMI cim dostanes obraz do TV. A zvuk idealne optikou z toho zariadenia do A/V. Pripadne HDMI do A/V a z neho do TV. Ale to budes musiet mat vzdy pri pustani videi zapnuty i A/V.

Díky za radu. A/V při přehrávání filmů budu využívat pro prostorový zvuk, takže počítám s tím, že bude zapnutý. Časem pořídím i tu Smart TV, která bude umět DLNA a pak už by to tedy mělo běhat v pohodě. Co jsem koukal, tak Synology i Yamaha DLNA umí.Momentálně potřebuju na přechodnou dobu nějaký ten síťový přehrávač, nebo multimedia centrum - díky za tip na Chromecast 🙂

to nemas notebook/pc?

Jasně, že jo - to je fakt, taky možnost, jak pouštět video, než pořídím lepší TV. Multimediální centrum přímo v NAS s ovládáním z mobilu se v tomto případě použít nedá?

pri pc ziadne multi centrum nepotrebujes, staci ti obycajna samba (zdielanie suborov). VLC vie pristupovat rovno na sambu aj z windowsu aj linuxu aj android telefonu (takze aj chromecast je OK) vobec v NASe nepotrebujes mat nainstalovany balicek medialny server (to je ten dlna server v syno)

Jo neustale ten notebook pripojovat nebo stavet dalsi dedikovane pc pro prehravani, o ňutnosti o to pecovat, mizernem ovladani atd. ani nemluvim. Ne dik tohle je pro ty ktery se sekli v praveku kdy nic jineho nebylo... dneska tam hodim AndroidTV/AppleTv, nastavim, neresim.A mediaserver, napriklad Plex bezici na NASu my zajisti ze prehraju cokoliv kdekoliv...

1. "Momentálně potřebuju na přechodnou dobu"2. plex nemam odskusany, lebo nefunguje na "j" synology a ani nabuduce nemam v plane kupovat vyssi model ako "j". Takze neviem sa k plexu vyjadrit.3. androidTV iste vie nainstalovat VLC, takze ziadny plex ani nepotrebujem

4. od apple nic nikdy nekupim ani keby stym bola fajka od Ariany Grande.

No vidis, to jsem si pred par lety rikal taky... A ted mam k plne spokojenosti (skoro) vse s logem nakouslyho jabka

No hej, ale pred pár rokmi dávala fajku Madona a uznajte, že to už je vykopávka.

ak chces na TV iba filmy pozerat, tak staci kliknut na film pravou mysou, vysielat do zariadenia, tam nacita telku (samozrejme to musi podporovat ta telka a musi byt pripojena na tvoju LAN) a pozeras. Nepotrebujes k tomu nic dalsie.

Prvý príspevok od kolemjdouci je absolútne relevantný.

Doplnenie:QNAP TS-251+ sice ma HDMI vystup ale na prehravanie tych videi to dobre fungovat nebude.Receiver je v tomto pripadne uplne jedno ktory, lebo ziadny tie videa neprehra.Na prehravanie musis pouzit nieco ala Google Chromecast 3.

Nebo AndroidTV box, napr. XiaomiTV box 3/S, Nvidia Shield, strong 202Ematic.Prehravani z QNAPu bych neresil uz jen proto ze to znamena nesmyslne davat nas do obyvaku k tv - teda pokud uz tam nemas ted nesmyslnene nacpany i router.

bezne maju ludia routre v obyvacke, lebo im tam dotiahnu optiku a napoja hned vedla seba wifi router aj setopbox. To je ale OK, lebo to ziadne zvuky (ak samozrejme box nema hdd) nevydava, NAS je ale relativne hlucny, to by som v obyvacke nechcel, NAS ma byt niekde zavrety, kde ho nepocut, ja ho mam v skrini na topakny v presieni.

Díky za tipy, uvažoval jsem o RPi, případně Chromecast... Mrknu ještě na ty další možnosti.QNAP jsem uváděl spíš že zvědavosti, jestli někdo používá tento NAS propojený HDMI kabelem přímo s TV, případně HDMI kabelem přes receiver do TV. Nevýhody mít NAS v obýváku jsou jasné.

Toto platí aj pre pána Šimeka. Neviem prečo musíte všetko komplikovať. Mal si skvelý postreh, že ľudia to majú kvôli optike, internetu dotiahnuté do obývačky. Určite nemá zmysel dávať NAS do spálňe, detskej, či na WC. Ale ak si schopný ho strčiť do skrinky na topánky, tak takisto ho vieš strčiť do skrinky aj v obývačke a neškrabať sa pravou rukou za ľavým uchom.Mimochodom, neviem čo za črep máte NAS, ale po príchode do mojej obývačky by ste ho nepočuli a je aktívne 24 hodín, lebo tam beží cloud s prístupom viacerých ľudí. Sú v ňom 4 disky WD RED 4 TB a dva ventilátory (ktoré sú už za tých pár rokov trošku vydreté a hlučnejšie, ale dá sa to riešiť výmenou) a NAS je položený za malým regálom. Mimochodom, aj keby ste nejaké drobné zvuky boli schopní vnímať, pri sledovaní filmu by ste museli byť netopier, aby ste to registrovali.

Ak naozaj nepotrebujes NAS (lebo si mozno len myslis, ze ho potrebujes), tak si kup RPi4, pripoj k tomu disk, nainstaluj Kodi, Stream cinema a mas problem vyrieseny.

NAS i A/V receiver potřebuju, v tom mám jasno. Nejde jen o sledování filmů, ale i úložiště pro celou rodinu a lepší ozvučení domácnosti. Dotaz píšu, protože mi nebylo úplně jasné propojení zařízení pro sledování filmů a chci najít vhodnou variantu. Na NAS uložené filmy a hudba a chci, aby A/V receiver přehrál hudbu a zároveň zvládl 5.1 (7.1) zvuk při sledování filmů, které bude zatím přehrávat starší TV. Tady musím pořídit nějaký ten přehrávač, nebo pouštět videa přes notebook.Předpokládám, že se SMART TV nebudou potíže a vše bude komunikovat po síti. Otázka je, jestli trvat na podpoře DLNA pro všechna zařízení, anebo jestli je lepší přehrávač (např. Chromecast, Android TV box, RPi...) a tím pádem DLNA nebude potřeba.

Z duvodu pohodli bych pouzil trvale zapojeny prehravac. Prijdes, zapnes (pres ARC se zapnou zbyla zarizeni) vyberes film a koukas.Chromecast neni spatny, je to levne a funkcni reseni, ale veskere ovladani je reseno z telefonu, coz treba v pripade pouziti celou rodinou neni uplne schudne. Ja osobne jej pouzivam jako "cestovni" prehravac. Je maly, zapojim jej do HDMI a napajeni, pripojim na wifi a koukam.AndroidTV boxy - mam dobrou zkusenost s XiaomiTV Box 3, ktery funguje bez problemu, jedina nevyhoda je absence LAN. To lze ale resit USB sitovou kartou. Pak prehraje i videa s vysokym bitrate - zkousel jsem 120Mbit, nejsem zadny extremista. Navic ma i certifikaci pro Netflix, zprovoznis jej tedy v plne kvalite.Android box - ano zamerne jsem vypustil TV aby to nebylo matouci. Jedna se ruzne OEM boxy z ciny (aliexpres, ebay atd.) a pripadne nejake rebrandy v CR (Tesla, Evolveo). Zde bych byl opatrny, jelikoz pouzivaji standardni Android. Vyhodou je vice dostupnych aplikaci, nevyhodou spatne ovladani diky absenci dotykove vrstvy. Lze resit mysi, klavesnici, touchpadem atd... ale moc pohodlne to neni oproti jednoduchemu DO jako ma XiaomiTV box.RPi+KODI - taktez moznost, je to trosku vice bastleni. Zalezi jake doplnky budes pouzivat. KODI samozrejme muzes pustit jak na Androidu tak na AndroidTV.Toto vse je fajn pokud chces prehravat na jednom miste/zarizeni, kdyz napriklad prez SMB pristupujes z prehravace k slozce na NAS. Pokud by jsi toto chtel rozsirit, mas dobrou internetovou konektivitu (upload) a verejnou adresu (pripadne pouzivas sluzby Synology pro pripojeni) muzes vyuzit nektery z mediaserveru a prehravat si opravdu kamkoliv (to pouzivam prave s Chromecastem), spravovat knihovu na jednom miste atd.Pokud se nepletu, zjednodusene reseni v podobe DS Video/Videostation Synology v zakladni vybave.

Len doplním, že v minulosti mali najvyššie rady Samsung TV možnosť použiť ten doplnok DS Video a zo srandy som známemu na opačnom konci mesta to rozbehal s prístupom na svoj NAS a v pohode to išlo (mal som už vtedy 100 Mbit U/D, dnes už bežím na 1 Gb Antik. Dnes myslím že ten doplnok sa dá dať do väčšiny Smart TV.

Alex, je mi jasné čo asi chceš. Neviem, či je to ešte aktuálne. Ale ak si asi zistil, samotný AV receiver a nie smart TV to neprehrá.Synology NAS je dobrá voľba. AV receiver je vlastne tvoj centrálny prvok.Napíšem ti, ako to mám ja. NAS Synology DS412+ (momentálne riešim prechod na novší model). AV receiver Yamaha HTR 4xxx, nejaký starší 5.1 model. tiež blbá 40" TV LG (v akcii za 200 €). Ako smart zariadenie som zakúpil za 70 € LG BD player (Sony, Philips, Pioneer boli obmedzené na prehrávanie podporovaných formátov). Ten LG zvládal prakticky všetko.BD player je pripojený cez HDMI do AV receivera (taktiež tam môžeš pripojiť aj niečo iné, má to 4 vstupy, ale iba jeden výstup), z výstupu cez HDMI na TV. Ak chcem počuť dobrý zvuk z niečoho, čo práve ide v TV, tak na to som použil optiku a z TV som to pripojil do AV receivera (stačí vtedy keď beží TV len zapnúť receiver a zvoliť správny vstup a zvuk ide na externé bedne). Nerobím si ilúzie o akustike v obývačke a preto som zvolil ako výstup stereo, trojpásmové bassreflex bedne Pioneer.Ten LG BD player je smart a preto vie v pohode pristúpiť na NAS. Zabudol som povedať, že receiver Yamaha aj BD player LG sú pripojené do siete cez kábel RJ45. Samotný Synology DS412+ aj Yamaha a tuším aj BD player majú certifikáciu DLNA a doteraz som nezaznamenal žiadny problém. BD player je tiež už pár rokov starý, preto videá s vysokým bitrate mu robia problémy.Ešte upozorním na skvelé diaľkové ovládanie Yamahy, kde sú dedikované tlačítka pre TV v spodnej časti ovládača a pomocou kódu viete namapovať ovládanie TV aj BD prehrávača na to jedno (v hornej časti potom prepínate čo vlastne ovládate, fakt skvelá vec).No a vy musíte vyriešiť akurát náhradu toho môjho prehrávača. Ako už bolo spomenuté, dnes by som tam asi dal ten Xiaomi Mi TV Box 3 (pozerám na Heureke od 65 €). A pokiaľ TV obrazovo vyhovuje, tak by som neriešil. Prípadne v budúcnosti by som išiel po Ukázat celý příspěvek