» Poradna » Web a internet

Náročnost práce v Drupalu?

Ahoj, chci se zeptat, nakolik je Drupal pro naprostého začátečníka, který dělal weby max. na úrovni nějakého webgardenu, estránek etc. uživatelsky přívětivý a nakolik je reálné, že bych v něm mohl postavit webovou stránku s prezentací x desítek výrobků? Ne e-shop, pouze katalog s fotkami a textací. Podklady mám, to by se překlopilo ze starého webu, který dodavatel nehodlá spravovat. Je tedy možné, že bych něco smysluplného a použitelného, třeba za použití tutoriálů z Youtube vyrobil, pakliže mám jen ty nevelké předchozí zkušenosti, které jsem uvedl výše? Díky.

Odpovědi na otázku

Ne..

Doporučil bych spíš nějakou webovou klikačku typu squarespace.com. wix.com. Nevýhoda je měsíční fee...

O wix.com jsem taky uvažoval, ale šéf trvá na něčem v češtině. A Drupal mi přišel jako nejšikovnější, Wordpress jsem zavrhl kvůli nevhodnosti k danému účelu. Pak je ve hře ještě nějaký software typu Website X5, ale to mi přijde tak okrajové, že by možná bylo lepší jet na něčem rozšířeném a učit se za pochodu.

Wordpress je nevhodný z jakého důvodu?

Četl jsem srovnání a Wordpress je spíš na menší weby. Tady potřebuji menu o 10 položkách, přičemž dále se to v daných položkách větví. Jde ryze o tu strukturu, ony každé ty stránky jsou prezentace výrobků v podobě položek (foto, název, ingredience, cena) takže by to šlo i ve Wordpressu. Jen si nejsem jistý právě tou strukturou webu jako takového.

To si děláš srandu? :) Wordpress je spíš na větší weby, 10 stránek je brnkačka...

Četl jsem různá srovnání a prodávám, jak jsem koupil . Tady pokud to posčítám, tak mě čeká řádově několik desítek stránek. Těch deset je jen výchozí menu, kdy se to větví dál.

No a? Pro WordPress brnkačka. Velikost v podstatě není nijak omezená.

Wordpress je velmi vhodny prave na to co potrebujes.

Tak to potom děkuji za vyvedení z omylu, budu o tom uvažovat. Tady jde skutečně o deset položek v menu, dále se to větví na sedm dalších v rámci dané položky. Předpokládám, že fotky se přeberou ze starého webu, takže tam to bude ,,jenom" o stavbě podobné struktury toho webu a přenesení obsahu.

Začínal jsem s Drupalem také od nuly. Pomohly mi knihy pana Jana Polzera a jeho stránky Maxiorel, kde je spousta návodů. Pokud máte čas se věnovat učení a studiu, myslím, že se to zvládnout dá.

Díky, vypadá to zajímavě. Dám do záložek a budu čerpat nové vědomosti.

proč zrovna Drupal? Nešel by Wordpress?Pro začátečníka je asi největší problém ho nainstalovat a nastavit, ale tohle ti mnohé hostingy už nabízejí a udělají to za tebe a ty akorát dostaneš klikačku ala Webnode. Třeba webzdarma.cz to takhle má, dělal jsem v tom před časem nějaký web.

Možná by i šel, dle toho co jsem tu četl. Já když jsem dělal první srovnání, tak mi vyšel jako obecně lepší Drupal, ale zase nevím nakolik složitý web měl autor srovnání na mysli, kde se ta použitelnost ,,láme". Taky co člověk, co názor. Já názor nemám, budu pracovat s tím, co bude uživatelsky přijatelnější, co bude udržitelné i tehdy, pakliže web nebudu spravovat já.

vyzkoušej si demo obou:Drupalhttps://www.opensourcecms.com/drupal/Wordpresshttps://www.opensourcecms.com/wordpress/a uvidíš. Nevím, zda tam v tom demu půjde zapnout čeština, ale na hrubou představu o tom, jak vypadá administrace by ti to stačit mohlo. Jo a předpokládám, že pro přidávání obsahu na web bude účet "redaktora" takže ty "systémové" věci v rozhraní vůbec neuvidí a nebude řešit. Ale to by mělo platit pro oba systémy.

Díky, Drupal už jsem zkoušel a pokud to nepůjde stylem Ctrl+C a Ctrl+V, bude to mravenčí práce. Kouknu na ten Wordpress, jak vypadá v praxi. Čeština myslím jde do obou, co jsem se díval.

jj, češtinu umí oboje. Spíš jsem myslel, že jako nemusí být k dispozici v tom odkazovaném demu.Jinak ale vkládání obsahu na web pro BFU znamená odvyknout si představě, že tam jako pleskne celý dokument z Wordu - ono to z větší části jde, ale formátování a styly se nemusí na 100% zachovat a pokud tam má třeba vložené Excel objekty a ne grafy jako obrázky, tak to prostě bude problém.

Díval jsem se a celkem fajn. Akorát tam bude třeba dát jinou šablonu a přizpůsobit grafiku, aby to nějak vypadalo. I když jsou podklady, tak to nebude sranda.

jj, pro Wordpress (a pro Drupal asi taky) je celkem dost témat vzhledu a doplňků, případně se dá upravit něco svého, takže by to snad nemusel být problém.Výhoda těch CMS je, že máš obvykle jedním vrzem i mobilní verzi webu a "redaktor" pak už vkládá jen obsah.