Napětí v anténním kabelu

Při připojování anténního rozvodu pro digitální televizi do DVB-T tuneru v počítači jsem po sáhnutí na konektor antény dostal menší elektrickou ránu. Myslel jsem, že to byla nějaká statická elektřina nebo něco podobného, ale opakuje se to pokaždé a ve vnějším vodiči anténního rozvodu je zřejmě trvale nějaké male napětí (něco jako 12V nebo tak něco, jen to trochu zabrní).
Je to normální? U žádné jiné antény se mi to ještě nestalo. Není tam něco špatně? Vnější vodič koaxu by měl být uzemnění, ne? Takže jaktože je tam proti zemi nějaké napětí? Moc těm elektrickým věcem nerozumím, ale nevím, jestli to nemůže zničit tuner v počítači...
Díky za jakoukoliv radu.

Odpovědi na otázku

máš špatnou zem z opletu a vybíje se do tebe

Střední vodič koaxiálního kabelu se využívá i pro stejnosmerné napájení předzesilovačů ap. Většina SET-TOP Boxů nabízí napájení po koaxu v menu, které lze umožnit nebo naopak. Nepouští to tam soused? Zjisti si zapojení toho anténního rozvodu.

Napětí v koaxiálním kabelu připojeném na anténu je zcela přirozená věc. K tomu anténa sluoží, aby elektromagnetické vlny přenášené z vysílače přenášela jako vf energii do přijímačů. V blízkosti vysílačů tak můžete na svodu od antény rozsvítit i žárovku. Tedy ve vvelmi těsné blízkosti.

Přesně jsem nepochopil, zda napětí podle tebe vysílá TV tuner nebo anténa, ale některé TV tunery posílají po koax. kabelu napětí 5V pro napájení antény.
Může s tím být problém, pokud na to anténa není stavěná. Já jsem např. kvůli tomu musel kupovat oddělovač tohoto napájení, jinak mi to rušilo veškerý signál.

RADA:
- buď pozvat profesionála (na uzemění)
nebo
- pořádně sám uzemnit (profík anténu a tedy i svod zemní přes hromosvodový svod povinně).
Určitě ale nesmíš dostat "ránu". Více k tomu nelze dodat.
Ale je možnost, že ti naopak probíjí kovová skříň PC a ty ji vybíjíš přes uzemněný svod antény

Ještě upřesnění toho, co jsem řekl nepřesně:
- je to anténní rozvod v rodinném domku, který instalovala firma, která umísťovala na střechu anténu
- "rána" přišla z anténího rozvodu když to ještě nebylo připojené do PC, čili napětí je z rozvodu
- určitě to bylo z vnějšího kontaktu konektoru, ne ze středního
- PC jsem se v ten okamžik nedotýkal, čili to podle mě je určitě z té antény

Je to tedy v pořádku, nebo ne? PC se už dřív chovalo dost divně (vypínalo se tak, že nešlo zapnout, zatuhlo, apod.) a musel jsem v něm měnit zdroj, tak jsem si říkal, jestli by to nemohlo být způsobené tou anténou...

KAAMO DAJ SI BACHA TO NEBOLO 12V ALE 220V
mas nikde zle zapojenu zastrcku a na zemi mas FAZU.
pozvi odbornika lebo si FAKT ublizis

Na koaxu, vedoucím do PC by žádné napětí být nemělo. Pokud koax kope, je to špatně a mohlo by ti to zničit počítač.

Pozor u nás je už hodně dlouho dokonce 230 V, jinak klídek, koax se chová částečně í jako kapacitor a akumuluje se v něm určitá energie, kterou samozřejmě může vybít i náhodnýý dotek, Ovšem pokud brnění přesahuje sílu kopnutí od kovové kliky po chůzi na linoleu nebo s gumovými podrážkami, tak i já doporučuji ostražitost.

Me dneska kopl kolexial a nechtelo me to pustit vim ze to je nemozni sle stslo se mi to a nikde mi nejdou zasuvky

Asi nejpravděpodobnější je, že je to napájecí napětí pro zesilovač antény. To můžeš změřit - střední vodič proti opletení. Pokusně i zkratovat, ty zdroje jsou dělané na trvalý zkrat, nic by se nemělo stát, jenom ti nepůjde TV. Správně mají být použity zásuvky s galvanickým oddělením - používá se k tomu obyčejný keramický kondík.

Vezmi měřák - změř to napětí. Jestli bude přibližně 12 a proud přes nějakou zátě v řádu stovek mA, tak je to napájecí napětí pro zesilovač antény.

Jedine, co potrebujes, je
www.alfacomp.cz ...
nebo jeste lepe
shop.atoselektro.cz ...

Potrebujes oddelit zemnici potencialy a tot vse, na vyse zminovane pseudorady se zvysoka vyprdni.

Pablomino
nemluv do něčeho, když nevíš jak to může být.

Z dotazu není patrné zda se jedna o anténní rozvod v rodinném domku, nebo v domě s více byty? Když jsem já používal analogovou TV kartu u mě v PC (v domě s více byty), radil mě jeden známý zařadit do cesty v anteně alespoň kondezátor, protože se v rozsáhlejších anténích rozvodech se muže objevit určité napětí. Příčinou může být být rozdíl potenciálů mezi napájením PC a napájením anténního zesilovače, nebo porucha na straně některého televizního přístroje zapojeného do stejného anténního rozvodu. V každém případě může toto napětí, pokud je vyšší poškodit TV tuner. Kvalitní kondezátory se mi nepodařilo sehnat a ten méně kvalitní se mi napětím poškodil. Nakonec se mi podařilo sehnat originální anténní oddělovač (oddělovací napětí cca.3000V), za cenu 350Kč. Bohužel nevím, zda současné nové televizní karty PC a nove TV neobsahují kvalitní oddělovací kondenzátory již od výrobce.Momentálně používám oddělovač před LCD televizí a videorekordérem a mám jistotu, že kdyby se nějaký soused-amatér-kutil vrtal v připojení anténny TV nebo přímo v TV a udělá nějakou chybu, tak jsem udělal vše proto abych svoji TV (případně tuner PC) ochránil.

Omlouvám se, že jsem neviděl jsem bližší specifikaci, že se jedná o rodinný dům. Souhlasím s odpovědí od Pablomino.

12 V by ta urcite nekoplo, pokial by si to neolizal jazykom tak by si vlastne ani nevedel ze je tam napajanie nejakeho zosilovaca alebo nieco podobne, to co teba koplo bol naakumulovany el. naboj nakolko si mal jeden koniec rozvodu odpojeny tak sa stredny vodic a tienenie spravalo chvilu ako kondenzator, takze si to nevsimaj, az na to prekontrolovanie uzemnenia anteny a tienenia ktore si skontroluj koly bezpecnosti,

VŠEM co RADÍ oddělovací kondík -- V tomto případě mluví diskutující o "opletení" tedy o uzemnění a to se nesmí oddělovat, ale skutečně UZEMNIT.

Zariadenia ktoré majú impulzné zdroje nie sú oddelené od siete a preto na ich kostre je faza .Napriklad televizor ak chceme ďalej sájať antenami je ich kostra aj vstupný kolík tunera oddelena kondenzátormi a na napájamie anten sa
použije externe trafo. Niektore televizory s inpulzným zdrojom to nemajú a ak sa potom uzemnia zariadenie sa zničí alebo vyhori lebo ide do skratu.To čo ťa koplo je určite faza nameráš ju obyčajnou vadaskou ktora ma svetielko-dutnavku.Taketo zariadenie budeš musieť oddelit od siete.Esťe si pozri zásuvky či nemaš fazu na pravo ak použivaš staré rozdvojky tak tam na pravo faza je.

Jakto že impulzní zdroj není oddělený od sítě? I v něm je trafo (s feritovým jádrem), a zpětná vazba je řešená buď optočlenem, nebo dalším trafem, takže galvanicny to oddělené je. A kostry zařízení se musí uzemnit na kolík. Na kostře NIKDY fáze být NESMÍ. Problémem mohou být zemní smyčky, rozdílné potenciály zemí zařízení, která jsou napájené ze vzdálených zásuvek, rozdálných fází atd., ale to nejpíš nebude tento problém.

ak usmernime 220v striedavých na 300 jednosmerných a potom to nasekame 50 khz do maleho trafka ďalej to usmernime tak tieto minus poly bývaju prepojené odporom 3,5 ohmov .Nie všade je to tak ako píšeš riešené optočlenmi ...apreto sú na televíznych vstupoch potom oddelovacie kcky až potom tuner...

Tak to jo, zařízení II. třídy tak zapojené být může, ale na kostru "ven" se ta fáze nesmí v žádném případě dostat, na žádný konektor. Takže buď to galvanické oddělení antény nebo galvanicky oddělený zdroj. Jak jsou pak řešené jiné konektory TV, audio výstup, SCART atd.? Tam fáze nesmí už vůbec být.

Jde o to, jestli nejsi nabitý ty. Než se dotkneš antény, tak se prvně chytni radiátoru aby ses vybil. Pokud máš anténu dobře uzemněnou a máš oblečení z uměliny a jsi nabitý statickou elektřinou, tak při dotyku to samozřejmě kopne. Pokud to brní stabilně, tak je něco špatně zapojený.

Stačí PVC-lino nebo koberec z uměliny.

...no taky bych si tipnul,že ten náboj jsi nesl ty,stačí umělý fusky,šusťákovka,umělohmotná židle a je to......je to někdy docela prda

krátce stručně: je to normální, "jde to z TV tunerů", vše normálně připoj, nedělej žádné zbytečné pokusy. Funguje ti TV příjem? Funguje. Jednoduchá rada zní: když něco funguje, tak se to nesnaž rozbít

Díky všem za rady, byť různorodé až protichůdné. Asi si na to přecejen radši zavolám tu firmu co instalovala anténní rozvod

Tolik blábolů pohromadě se jentak nevidí. Takže popořádku. Tenhle jev je docela běžný a normální. Jedná se o to, že máte televizor s impulsním zdrojem a máte ho připojený dvouvodičovým kabelem a dvoukolíkovou zástřčkou. V takovémto případě se na vnějším kontaktu antenního konektoru objeví malé střídavé napětí přes odrušovací kondenzátor (jeden, někdy bývají dva) ve zdroji. Napětí je měkké, takže i když to brní, je to bezpečné. Proud, který takhle teče do uzeměné anteny (což je váš případ, antenní rozvod je zřejmě předpisově uzeměn) je řádově stovky mikroampér, vyjímečně jsem se setkal se zařízením, kde tekla asi jedna miliampéra. Pokud nemáte k televizoru připojené žádné audio systémy, tak tento jev v podstatě ničemu nevadí. Připojením anteny prostě televizor přizemníte a jeho šasi je na nule. Pokud ovšem připojíte nějaký audio systém, může se stát, že bude přizeměný jinde a budete ve zvuku slyšet brum. To je problém známý jako "zemní smyčka". V takovém případě se musí do antenního přívodu zařadit galvanický oddělovač, což jsou v principu dva kondenzátory. Samozřejmě, že pokud dojde k závadě ve zdroji televizoru může se na antenním konektoru objevit plné napětí fáze. To ale nebrní, ale pořádně kope a jiskří a mělo by to vyrazit i jistič. Takže pokud to jenom brní a při připojování to nejiskří, je všechno v pořádku.

Mno, tvoje závěr jsou úžasné, a rady taky...
Nejdřív píšeš, že proud tekoucí z TV je střídavý, přes odrušovací kondenzátor. Pak radíš galvanické oddělení antény, také kondenzátorem... Ale ten oddělí pouze stejnosměrnou složku, ale podle tebe jde o střídavou...Trošku podivný závěr..
Dále tazatel konstatoval, že ho koplo opletení koax kabelu , který nebyl nikam připojen. Mohl by jsi prosím ještě vysvětlit ten "bezdrátový" přenos toho střídavého proudu z anténní svorky TV na anténní kabel, když není do TV připojen??? Krom toho tazatel připojuje anténu do tuneru v PC, které teda určitě není připojeno jako spotřebič druhé třídy ( čímž pádem jsou ty tvé dedukce poněkud o ničem), ale má hezky vyvedeny všechny tři vodiče.
Včíl mudruj..

Milý popokatepetle, on není kondenzátor jako kondenzátor. Ty odrušovací kondenzátory mají kapacitu 10nF až 100nF, takže přez ně teče při frekvenci 50Hz malý střídavý proud. Pokud bys byl v oboru vzdělán, což zřejmě nejsi, uměl by sis to i vypočítat. Naproti tomu oddělovací kondenzátory do antenního svodu se dávají v řádu stovek pF, což je pro 50Hz už veliká impedance, kdežto pro TV signál prakticky zkrat. O oddělení ss složky v daném případě vůbec nejde, i když tam také nějaká může být, nemá to na nic vliv. Tazatel připojuje zřejmě uzeměnou anténu do televizoru nebo settob boxu, což bývají spotřebiče druhé třídy. Pokud by ji připojoval do uzeměného tuneru v PC a setkal se s popisovaným jevem, tak by naopak příčina byla v tom, že na anténě je nějaké napětí z jiného spotřebiče připojeného dvoudrátem.

Dovolil bych si poznamenat, že se nějak opoměla možnost, že je připojen na rozvod někde jiný TV přijímač. A když bude starý typ, bez trafa, tzv. univerzál, tak klidně je připojen dvouvodičem a může mít fázi na kostře, a přes oddělovací kondíky do anténníhorozvodu může prosakovat měkká střídaví slořka 220, která samozžejmě nikomu neublíží. Další možnost je, že se jedná u napětí vzniklé úbytkem na nulovém vodiži a tento je poadobným způsobem zavlečen na STA.
Jen taková poznámka. Souhlasit se mnou nemusí nikdo.

Naopak, tohle vysvětlení mi jako jediné dává hlavu a patu. V těch tvým námitkách mi naopak leccos nesedí - připojuju kabel DO počítače, čili logicky k němu není v ten okamžik připojený a PC s tím tedy nemá co dělat. Zároveň je ale v anténním rozvodu připojená televize a settopbox a ta televize je starší CRT, které nemá tříkolíkovou zásuvku, ale jen dvou.
Takže jirkovo vysvětlení mi připadá v pořádku. Můžeš mi tedy prosím ještě jirko poradit, abych to měl explicitně řečené - když píšeš, že "je všechno v pořádku", znamená to, že tenhle proud na opletení anténního kabelu ničemu nevadí a nemůže to tedy žádný přístroj (v tomto případě PCI tuner v PC) nijak poškodit nebo zničit?

Samozřejmě, takže je to ten druhý případ - uzeměné je PC, na anténě je napětí z toho Set Top Boxu a TV. Pokud ti to nikde nedělá neplechu do zvuku, tak je to v pořádku. Můžeš si vyzkoušet, který z těch dvou připojených přístrojů to dělá, možná oba. Někdy stačí otočit zástrčku a je to trochu jiné nebo to úplně zmizí. Ono je v tom dost bordel, každý zdroj je jiný. Správně by anténa měla být uzeměná, což tvoje zřejmě není. Ale znovu opakuji, ničemu to nevadí, nakonec je celá sestava uzeměná v jednom bodě a tím je ve tvém případě počítač.

Jo, to máš naprostou pravdu. Já jsem ale z datazu pochopil, že ho kope stínění koaxu z antény, což by nemělo. Jak píše, dpstal menší ránu, každý ale si pod tímmůže představat něco jiného, my elektrikáři máme trochu jiná měřítka . Menší ránu by neměl dostat ani z vnějšího vodiče konektoru v TV. A už vůbec to nesmí být připojené přímo na fázi před malý odpor, jak tu kdosi píše. Máš pravdu, mírné brnění ano, dokonce to může velmi mírně zajiskřit při přopojování antény do TV. Pokud tazatel myslel tohle, pak je to v pořádku. Pokud skutečně dostal menší ránu, je něco špatně.

Ne, to jsem se jen nepřesně vyjádřil - bylo to jen takové brnění. A při připojování ke konektoru tuneru v PC to skutečně jiskří. Čili je všecho v pořádku a můžu to klidně k PC připojit aniž bych riskoval poničení PCI karty nebo jiných komponent PC?¨
Nemůže to mít za následek nějaké nevyrovnané uzemnění nebo něco podobného, co by způsobovalo větší zátěž zdroje PC? (Možná plácám blbosti, nevyznám se v tom, ale teď mi v tom PC zdroj odešel, tak hledám možné souvislosti...)

Ten rozdíl napětí vzniká proto, protože počítač je spojen prostřednictvím ochranného vodiče se zemí v docela jiném bodě, než anténa. Přitom představa země (nebo Země?) co by ekvipotenciální plochy, tedy plochy se stejným potenciálním napětím v každém bodě, je notně naivní i na poměrně malém území. Nebudeme to rozebírat, ale poměrně značné rozdíly napětí na různých ochranných vodičích jsou nejen běžně, ale jsou tu vždy (příčiny ponechme stranou - prostě to tak je). A co horšího, toto napětí je poměrně tvrdé, tedy je schopno dodávat poměrně značné proudy. Proti tomu je proud nějakým odrušovacím kondenzátorem zcela zanedbatelný, schopný vyvolat snad nějakou tu sotva viditelnou jiskérku, maximálně nějaké to brnění (na to stačí maličký proud).
Když potom propojíme takovouto soustavu (anténa-PC) např. koaxiálním kabelem, díky tomuto rozdílu napětí začne přes kabel protékat vyrovnávací proud. Tento proud teče jak přes opletení kabelu, tak přes živý vodič, pokud tento vodič nemá vřazen alespoň jeden kondenzátor. Z hlediska následků je to však jedno.
Protože je proud poměrně velký a vodivost kabelu není nekonečná (neboli odpor ani živého vodiče, ani opletení není nulový), vzniká úbytkem napětí na tomto odporu brum, který se přičítá k signálu a je schopen přebudit vstupní obvody - známý brum následkem dvojího zemění.
Řešením je znemožnit průtok velkých proudů síťového kmitočtu. To sqěle vyřeší galvanický oddělovací člen, který velmi, velmi omezí průtok proudů síťového kmitočtu (a to jak přes živý vodič, tak přes opletení), ale pro anténní kmitočty nepředstavuje podstatnou překážku.

Ano, i to co píše kolega Rejpal je možné, to už musíš vědět ty, co kde máte uzeměné a co ne. Pokud je opravdu antena uzeměná jinde, pak bych se také za galvanický oddělovač přimlouval. Už jsem viděl instalaci, kde bylo na ochranném kolíku skoro 10V (když zapnul boiler)

protože to buď natáhli tenkým vodičem,nebo to celé bylo blbě zemněné, žádných 5 Ohm jak j předpis

Patrně patříš k těm lidem, kteří ve složitých jevech rádi "objevují" jedinou, všeobjímající (a podle možnosti vysvětlující řád všehomíra) příčinu.
Opravdu, notně zjednodušuješ.

No tak když připustíme, že ten bojler má 2kW což představuje I=10A , a odpor vodiče zpětného 1 Ohm, tak tam máš 10V raz,dva. Nebo se mejlím, pane Rejpal??

Poněkud:
Vojáci, prečo má trojfázový prúd 4 vodiče?
Po jednom tečú volty, po druhom ampéry a potreťom kosinus fí. Po štvrtom neteče nic a preto sa volá nulák!

Tebou zmiňovaný proud neteče (nebo by neměl téci) přes ochranný vodič.

Neteče přes ochranný vodič, ale v soustave NT-C/S je ocranný vodiž PEN rozdělen na N + PE. A protože to teče přes N , tak to od bodu rozdšlení teče taky přes PEN, tedy se to zavleče na ochranný kolík. A o to m není žádná diskuse. A prdel si dělej z toho, kdo se elektrikou neživil.

Vidím, že se debata přenesla kam jsem nechtěl (a co horšího: nemalou měrou jsem k tomu přispěl).
Nebudeme se tedy tady hádat, jak vznikají rozdíly potenciálů na ochranných vodičích, protože podstatné je, že rozdíly potenciálu opravdu vznikají a že často s tím ubohý uživatel nemůže nic udělat. Ono těch příčin je skutečně více a mnohé z nich nesouvisí s průřezem ochranného, či jiného vodiče. Nechejme toho tedy, protože výroky typu "Protože to natáhli tenkým vodičem" nemají smysl - a ani to tím tenkým vodičem nemusí být, nebo kvůli tomu nebude rozkopávat zeď. Bavme se tedy o tom, co s tím a ne o tom, jak vzniká.

A proč si myslíš Paule, že je v průmyslu dle normy nutná ochrana pospojováním, kdy se neživé části všech více méně vzdálených částí strojů musí pospojovat ŽZ vodičem, a to tak nějak navíc. A je to v sítích TN-S, jejichž zkratku jsi poněkud zkomolil. TN-S...S z francoužštiny jako separé, tedy PE+N dva vodiče, TN-C...combineé nebo tak nějak se to píše, jako kombinovaný PEN. Nazbytek zkratky si nerufám, T je zem...tereé asi...

Sítě: TN-C 4vodičová 3+PEN. TN-S 5vodičová 3+N+PE, TN-C/S 4vodičová u níž se v hlavním rozvaděči větví PEN na N+PE. Jestliže se PEN rozdělí na PE+N, NESMÍ SE JIŽ NIKDE SPOJIT!!!
[Sítě po staru jsou s nulováním (TN-C), nebo zeměním (TN-S)]

Pospojování neživých částí je nutné z důvodu vyrovnání možného rozdílu potenciálů na neživých částech zařízení, při jejichž doteku člověkem by mohlo dojít k úrazu el.proudem. Samotné pospojování však nestačí, je nutno ho ještě uzenit. Známe to z domácnotí například tam kde je e. boiler a vana, nutno pospojivat a tak uvést na shodný potenciál a připijit ještě na rozvod vody.

Asi tolik.

rozvod vody mam z plastu !Ha-Ha

Proboha, lidi, nechte už toho a ty, Paule, jdi už, s odpuštěním, do prčic. Tvoje uražené vyskakování připomíná argumentaci malého děcka (zhusta doprovázeného ječením a kopáním), které, byv upozorněno, že ještě nemá domácí úkoly, hbitě vyrazí do protiútoku výrokem, že jemu zase nebyla vloni v létě na přehradě zakoupena zmrzlina... Jak patrno, argument sice poněkud mimo mísu, ale vztekající se dítě má pocit, že svého protivníka právě morálně i logicky potřelo.
Co na tom záleží, jestli se ta soustava nazývá TN-C, nebo ŽBLUCH-FŇ? Co na tom, JAK vzniká na různých ochranných vodičích rozdíl napětí? Pro mě za mě ať vzniká třeba na osobní přímluvu Jeho Svátosti papeže Benedikta nevím kolikátého. Důležité je, že tam prostě je a člověk počítačový s tím nic nenadělá a musí se této skutečnosti nějak přizpůsobit.
A to přizpůsobení zní: Všechna zařízení s třívodičovou napájecí šňůrou napájet z jedné zásuvky (tzn. ochranné vodiče připojit do jednoho bodu) a zamezit dalšímu spojení se zemí, případně s jiným ochranným vodičem. Pokud zamezit nelze, potom je nutno omezit proudy o kmitočtu sítě, t.j. 50Hz. V případě antén, protože užítečný kmitočet je velmi vzdálen od kmitočtu sítě, je to snadné, zde stačí galvanický oddělovací člen. Pokud se musí přenášet kmitočty blízké oněm 50Hz, je situace horší a musí se použít složitější prostředky, jako jsou optoizolátory, oddělovací trafa a podobně.
Toť vše a jakékoliv další spory o provedení napájecí sítě sem jednoduše nepatří a jsou spíše projevem uraženého ega, než snahou dopátrat se pravdy.

Já nic proti oddělovacímu členu nemám, ten je bezesporu nutný............

Díky všem za rady.

dej vědět, čím jsi to nakonec vyřešil.... díky

Neřešil jsem to nijak. Možná ale ještě pořídím nějaký ten oddělovací člen, když je bezesporu nutný. Zatím to ale funguje i bez něj.

Budeš si přát od Jéžíška novej počítač nebo to ještě chodí?

Jestli je to normální? - Ne, v žádném případě to není normální.Není tam něco špatně? - Jistě, že je tam něco špatně.Jak to, že je tam proti zemi nějaké napětí? - Tak na to ti kvalifikovaně odpoví revizní technik až na místě.Kdy jste naposledy dělali v tom domku revizi elektroinstalace?Kdy jste naposledy měřili třeba odpor nulového vodiče?Pět nebo dvanáct voltů tě v suchém prostředí brnět nemůže.