Napájení ventilátorů

Dobrý den,potřeboval bych poradit s napájením ventilátorů v PC skříni.Mám čtyři, vždycky dva a dva zapojené za sebou a z toho jednoho jde napájecí kabel do controlleru skříně NZXT H710i. Controller je napájený přes SATA přímo ze zdroje. Zajímá mně jestli by napájení ventilátorů utáhla základní deska, kdybych prostě přepojit dva ventilátory zapojené za sebou do SYS_FAN 1 a ty druhé dva do SYS_FAN 2. Ventilátory jsou tři 120 mm, jeden 140 mm a deska MSI Mortar MAG B550 wifi.Chci vyřadit controller v case z provozu, abych si mohl všechno ovládat softwarem desky a mohl odinstalovat NZXT CAM.Díky.

Odpovědi na otázku

Nebál bych se toho, ale osobně bych zapojoval 120mm na jeden a 140mm na druhý, dají se tak lépe regulovat, tedy za předpokladu že ty 120mm jsou stejné modely, pokud ne tak by to stejně bylo jedno…Jinak SW desek většinou stojí za prd. Umí regulovat podle teploty CPU nebo nějaké systémové teploty, ani jedno není ve většině případů potřeba.Nsapříklad CPUčko - 10400F - mi Freezer34 na 400rpm chladí i v nejtvrdších stresstestech na peek 70-73 stupňů (třeba prime95 po hodině), takže na CPU mám nastavené konstantní otáčky.Ventilátory ve skříni jsou naladěné tak aby nebyly slyšet (140mm na 400, zadní 120mm na 500). CPUčko na ně nemá vliv.Tepleji v bedně bude jen když pojede grafika a to na svůj maximální příkon, takže ventilátory v bedně řídím teplotou grafické karty. Dokud grafika nejde na nějakých 58 stupňů tak se nic neděje, pak začnou pomalu zvyšovat v tu chvíli už grafika bude točit tolik že bude jednoznačně slyšet a zvýšení otáček na ventilátorech ve skříni už ničemu nevadí, schová je grafika. V extrému se dostanou tak na 700 otáček.Při běžném používání mi ale 3060Ti běží na 80-100W (60Hz monitor + VSync) teploty 45-50 stupňů, 1000rpm, CPU 400, bedna 3x400rpm 1x500rpm, z půl metru se musím v tiché místnosti soustředit abych to dokázal identifikovat že běží

Mělo by to být v pohodě.Header na desce typicky dodává až 12V 1A, tj 12W. Některé desky mají i výkonější headery, většinou určené pro vodní chlazení, tam jsou například až 3A (36W).Co se týče spotřeby ventilátorů, tak tam záleží co jsou zač. Jejich spotřebu se můžeš dočíst v datasheetu, ale typicky 120mm má spotřebu 2-3W a 140mm má spotřebu 3-4W. Pak je otázka jestli máš svíticí ventilátory, tam to podsvícení taky něco žere.Zapojit na jeden header 3x120mm nebo 2x140mm je většinou zcela v pohodě a stále jsi v bezpečných oblastech výkonu. Ikdyž najdou se i výjimky, viděl jsem jeden vysokorychlostní 120mm ventilátor, který při maximálních otáčkách chtěl něco přes 9W, tak takový zapojíš jen jeden.

Pohledem do manuálu bys zjistil, že konektory SYS_FAN mají zatížitelnost 1A každý. Takže stačí mrknout na odběr tvých ventilátorů ... a věděl bys.

Díky. To jsem si nevšiml.Mám tam https://www.czc.cz/silentiumpc-stella-hp-arg... a https://www.czc.cz/arctic-p12-pwm-pst-argb-1... .K sobě jsou zapojený dva 120 mm a jeden 120 mm a 140 mm.

Ty milimetry jsou naprosto irelevantní a ventilátory mohou být jakkoliv veliké. Důležitý je jejich odběr, což je na každém ventilátoru uvedeno, aby součet proudů k sobě zapojených ventilátorů nepřesáhl maximálně povolenou úroveň (v našem případě 1A, raději však méně - není dobré napínat odběr na krajní mez).

Díval jsem se na to. Ty 120 mm mají 0,11 A a 140 mm má 0,35 A. RGB má 0,4 A každý, ale to je zase v na jiným konektoru, takže snad OK.

Čtvrtý díl: https://www.zive.cz/poradna/vyber-ventilatoru... ? Fyzika ti nejde, počítat neumíš, to zase bude p..p...p...průduch!

Tak poraď. Nechám se poučit. 3 x 0,11 = 0,33 + 0,35 = 0,68A. Je to špatně? Ty ale nikdy neporadíš. Umíš akorát kecat a kde nic tu nic. Mně sem admin sprosťárny mazat nechodí. Mně ne.

Tak RGB netřeba vůbec řešit, ty diody se připojují podle popisu "Stella HP ARGB PWM ventilátory jsou vybaveny standardizovaným 3-pin ARGB konektorem"Motorek má pak vlastní konektor a napájený odtud. Tři ventilátorů bych se nebál. Ten maximální odběr budou mít stejně jen pokud poběží na plno a to snad nikdo u takového ventilátoru nechce. U toho konkrétního bych navíc nechtěl ten ventilátor vůbec protože se reguluje až od 800 oteček vyše, pro mě nepředstavitelně vysoko, osobně si vystačím s 400 otáčkami při plné zátěži CPU, když je zatíženo CPU i GPU, tak to jde tak na 700 otáček max a to jen proto protože se to schová za grafikou a pomůže to i té grafice snížit otáčky třeba o 100, tím je pak snesitelnější.Ano když by v bedně bylo víc 300W grafik a běžely na plno, tak pak by to asi chtělo vyšší otáčky, ale na jednu grafiku a procesor...

mel jsem to tak i na starsi desce, takze to jde, ale otazka je, jestli si pomuzes timto resenim

Můžu se ještě zeptat k čemu je do zdroje kabel, který má napsáno EPC? Napájení procesoru přece mívá CPU, ale mám tady v krabici s kabely jeden EPC. K čemu to může být?