Napajeci zdroj

Pro nove levne PC vybiram zdroj okolo 500 W. Rozhoduji mezi FSP a Chieftecem, doporucite nejakou dalsi znacku? Mimochodem je Eurocase tak spatny, jak se obecne rika?

Odpovědi na otázku

Spíš se podívej na Seasonic, Corsair nebo třeba Be quite!. FSP má svá dobrá léta za sebou a moc zajímavých zdrojů už nemá. Chieftec je ztracený už dávno. Eurocase vyrábělo dlouho naprosté hnoje. V podlesních letech vrhlo na trh řady ECO, které už se za zdroje označit dají. Ale i tak to nejsou žádné zázraky a je lepší koupit pořádná zdroj se zárukou 5-10 let a certifikovnou účinností (alespoň Gold).

Napiš raději HW, protože pokud je to opravdu levné PC a sháníš levný zdroj, tak určitě nepotřebuješ 500W, ale stačí ti u slabší, který bude levnější.Ale rovnou počítej, že slušný 400W určitě nestojí pod litr. Spíš začínají někde okolo 1200-1300,-.

Deska MSI H310M PRO-VDH PLUS, procesor Intel Celeron G4930, paměti HyperX Fury 4GB DDR4 2666MHz, disk Seagate BarraCuda 1TB. To je tak pro začátek, 500W beru jako rezervu pro možnost dalších upgradů, bylo by nemilé, kdybych jednou koupil grafiku či lepší CPU a zdroj to neutáhl.

do 310M nic lepsie uz nekupis, resp. teraz ano, ale o take 2 roky uz nie. Navyse pocitaj so zivotnostou 4-5 rokov, vsetko nad je vyhra v sportke. Zdroj kup seasonic s12III 500 alebo 550W, rozdiel je 100 korun. Ked si ten pocitac nekupil, tak ho nekupuj, vyber nieco ine.

5 roků je vcelku pohoda. Co se týče varianty desky, procesoru, uvažoval jsem o ASUS PRIME A320M-C R2.0 a procíku do AM4, ale tam nevím zda je lepší Athlon A6-9500 anebo třeba 200GE. AMD má těch řad dost a je to pro mě nepřehledné.

A6-9500 je překopaný 10 let starý procesor. Ten ani zadarmo. 200GE je pomalý, lepší je 3000G, který je za určitých podmínek dvojnásobně rychlejší než Celeron G4930.

Přijde mi to hodně, hodně pomalé.Koupil bych Athlon 3000G, ASRock B450M Pro4/Pro4-F, 500 GB SSD Kingston A2000 a 1x 8 GB RAM.

Díky, podívám se, kolik by to stálo poskládané dohromady. Jinak našel jsem ještě Ryzen 3 1200, dle cpubenchmark by měl být vcelku výkonný, takže je to dobrá volba?

... NE ... dobrá volba je minimálně AMD Ryzen 5 3600 a výše ...

ked nechces kupovat grafiku, tak r1200 nema integrovanu.. 3000g ma, ale je pomalsi ako ryzen1200. 2 vs 4 jadra, prakticky rovnako vykonne, lisia sa frekvenciou

To mi nedošlo, měl jsem pocit, že pojedu z integrovaného čipu na desce, jak jsem zvyklý z Intelu. Tak se asi budu poohlížet jinde, anebo po nějaké grafice.

Integrovaný GPU na desce ? To se dělalo naposled někdy před dvaceti lety, na to těžko můžeš být zvyklý.

I dneska se dají koupit desky s integrovanou nVidií, třeba s 1030 :) ne že by se to teda prodávalo zrovna na Alze, ale někde v Číně se taková obskurnost občas objeví

3200g (3000g ked potrebujes setrit) kup, msi "max" dosku (mali by mat podporu ryzen4*) 8GB ram, seasonic s12III, hociaku bednu minimalne s 2x12cm vrtulkami, M2 aspon 480GB napriklad wd blue sata, ked potrebujes setrit $$$. Na intel sa vykasli.

Kúpil si to najlacnejšie čo mali?

PC na takovémto základu (H310, A320...) nebude potřebovat 500W zdroj nikdy.

Levné PC s nutností zdroje 500W? To snad ne... Stavěl jsem teď počítač asi za 35k a tomu stačí s rezervou ten 500W. Takže pro levný počítač (pokud použiješ nějaké moderní komponenty), nebude potřebovat víc, než 400-450W i s dostatečnou rezervou.

Komponenty jsem vypsal výše, je to PC za cca šesti tisíc, takový startovací, tak abych při možném budoucím upgradu nemusel dávat lepší zdroj. Výhledově plánuji přidat grafiku, možná SSD jako systémový disk a rozhodně vylepšit procesor.

Pokud hodláš vylepšovat, je potřeba s tím počítat, než něco koupíš. Tohle může být po doplnění SSD a RAM jakš takš použitelná kancelářská sestava. CO z TOHO chceš udělat? Herní mašinu? Nejlevnější ořezaná deska bez chlazené napájecí kaskády, jen se 2-ma sloty na RAM (který jsi jeden hloupě zaplácnul 4GB modulem - nebo jsi tam narval ty moduly 2, aby sis kompletně zazdil možnost upgradu? ), bez slotu M.2 pro rychlé SSD. Skříň ani nezmiňuješ - má aspoň nějaký airflow, aby se to po přidání grafiky uchladilo?. CPU pro hry slabý, nepoužitelný. To mi přijde jako koupit krátkou Fabii 1.0 HTP a předělávat to na Suberba v kombíku s 2.0 TDI :D Aspoň ten zdroj tedy vyber slušnější, 500W stačí při jedné grafice vpodstatě na cokoliv. Typy jsi dostal. 5 -10 let záruka, Gold, případěn Bronze účinost. Pod 1000,- nic. Chybu neuděláš s tímhle : https://www.czc.cz/seasonic-s12iii-500-500w/... . A první věc, co bys měl koupit je rozhodně SSD. Bohužel můžeš jen pomalejší SATA. Neber nic pod 480GB, ideálně okolo 1TB, jestli hodláš hrát i nějaké hry. A vyhni se těm nejlevnějším, zejména A400 od Kingstonu. Slušné jsou WD Blue a Crucial MX 500.

Herní mašinu z toho dělat rozhodně nechci, to je o desítkách tisíc, které do toho cpát nechci. A kolik GB paměti tam mám dát? Myslím, že 4 GB je dneska minimum, anebo už se hardwarové požadavky zase pohybují jinde? Já totiž nevím, jedu na 15 roků starém kompu a mám 3 GB. Desku není problém zaměnit, pokud je M.2 natolik zásadní. Já co jsem koukal, tak cenově dostupné M.2 SSD disky mají poměrně nízkou životnost, takže jsem to nebral jako prioritu. Bavil jsem se o tom s kamarádem a prý nějakých 70 TBW je mizérie. Kapacitu systémového SSD beru jako postačující 240 GB, na zbytek bude klasický HDD. Jenže vzhledem k té životnosti nejlacinějších SSD přemýšlím, zda nemá smysl to nechat být a nejet na klasickém HDD i za cenu zpomalení. PC stavím spíš na to, aby mi chodily prohlížečové hry pod HTML5 až odstřihnou Flash. a obecně abych obměnil tu šunku co mám teďka. Skříň jsem uvažoval CHIEFTEC MidT CQ-01B-U3-OP, snad je OK.

Životnost SSD disků? To tam budeš mít databáze a ftp server? Bych řekl, že dnes už životnost SSD není téma, možná před 10 roky ano, dnes ne..

Mít tam nebudu ani jedno z toho, ale na PC jsem drtivou většinu dne. A opravdu nevím, jak to s tou životností reálně je. Pro mě je to pouhé číslo, neukazuje pro mě vůbec nic. Vím, že dražší disky mají to číslo třeba dvakrát vyšší. Ale opět pro mě nic neukazuje. Kdyby se uváděl počet hodin v provozu, už vím, dle čeho se orientovat, takhle jsem dal jen na doporučení kamaráda, že nějakých 70 TBW je málo.

Pozri, ak nekupis totalny smejd, bezne nemas sancu tu kriticku hranicu dosiahnut ani za 10 rokov. Aby si precerpal 70TB, tak by si musel na ten disk denne zapisovat 19,4GB. Ale ci ma disk uvedenu zivotnost 70TBW alebo 7000TBW, moze ti odist a to hocikedy a bez varovania. Treba zalohovat!Ak kupis podobnu kvalitu, ako ti uz odporucili, nebal by som sa. Ale nadalej aj zalohoval.

Díky. Zálohovat určitě budu, k tomu bych měl HDD. Tenhle disk bych měl jen jako systémový, resp. na práci s Corelem apod. Protože z práce vím, jaký je SSD rychlý, na současném PC jsem plně připravený za dvě minuty po zapnutí PC, v práci to bylo za doslova pár sekund.

nechapem co riesis.. vsetky dnesne dosky podporuju NVMe takze ak uvazujeme o 480TB SSD napr. corsair MP510 ma 800TBW. Vies kedy to zapises? Nikdy.

ma cenu kupit vacsie SSD a nekupit HDD. Nekupit SSD je totalny nezmysel.

4GB je dnes málo. Pro běžné používání a sem tam nějakou starší hru se dá žít s 8GB. Standard pro běžné herní PC je dnes 16GB. Nejlevnější SSD mívají psanou nižší životnost, ale o pár korun dráž se dají koupit modely s několikanásobně větší výdrží. Ale dnes to opravdu není nic, co by tě mělo znepokojovat. Opět zde platí zlaté pravidlo - "Nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci". U běžných SDD bývá uvedeno po přepočtu na velikost životnost okolo 300 - 800 kompletních přepisů. Kolikrát to SSD asi celé zaplníš a následně celé smažeš? 1X až 2X za rok? i při docela aktivním používání se za 5 - 10 let nejspíš nedostaneš ani za polovinu jeho životnosti. Používat dneska PC jenom s plotnovým HDD může jen masochista. To už můžeš PC rovnou vyhodit a používat psací stroj po rodičích. A ta bedna - kromě teda toho, že je fakt hnusná (můj osobní názor) a hodí se tak pro účetní do kanclu, kde bude celej den ve stole, aby ten hnus nikdo neviděl :D) tak vybírej něco, co má aspoň pozice pro 2,5 " disky - tedy SATA SSD, když už nemáš slot pro M.2 a dál je lepší vzadu perforace pro 12cm ventilátor. Ta tvoje má jen pro 8cm ventilátor - ty jsou hlučnější, nebo méně výkonné.

Díky za uvedení do současných poměrů :). Já jsem žil v domnění, že minimum jsou 2 GB, takový průměr jsou 4 GB. Co se týče té životnosti, fakt tápu. Hodnota TBW jak jsem zjistil udává zapsané TB. A tady opravdu nevím, jak mám s takovým poznatkem naložit. Pokud vím, že jsem u PC denně třeba 12 hodin a HDD má životnost danou v hodinách, dalo by se to spočítat. Jenže když disk průběžně swapuje, tak fakt nevím, kolik MB/GB/TB tam proteče za takový den, či týden používání tj. jak dlouho takový disk vydrží. Jak jsem psal, určitě bych na něm nechtěl moc zapisovat ani mazat. Hlavní účel je, abych tam dal systém, pokud by se našlo nějaké volné místo tak prohlížeč, pár programů, ale pokud bych něco ukládal, tak na HDD. Mě se ta bedna líbí, nemá žádné zbytenčné výstřelky typu barevných ventilátorů, potrpím si na jednoduchý hranatý design. Tahle bedna z těch lacinějších splňuje, co hledám. Ale není problém se poohlédnout po podobné, která má možnost 12 cm ventilátoru. Slot pro M.2 není problém, určitě se najde deska podobná té zmíněné v podobné ceně.

Napiš, co konkrétně máš teď za sestavu, zejména mě zajímá grafika. Pokud by byla použitelná s PCI-E 16X , tak by se to dalo poskládat docela levně např. takhle :https://www.czc.cz/283548,250118,290632,2658... Levné 4 jádro Ryzen 3 , Levná, ale na upgrade použitelná deska, s podporou i 8, 12 a 16ti jádrových CPU (ale to bych asi neriskoval), každopádně běžné 6tijádro by v ní mělo běžet OK. , dál 8GB modul RAM na slušné frekvenci, + 1 volný slot na případný ugrade na 16GB přidáním druhého. + rychlé SSD 500GB v M.2 slotu. Tohle dáš do nějaké bedny, připojíš zdroj a nějakou grafickou kartu (třeba současnou, nebo jinou, např. bazarovou) a získáš dost slušný počítač , který pujde upgradovat. Vylepšená verze, asi nejlepší aktuálně v poměru cena / výkon , s lepší deskou a procesorem, který už jde nazvat "herní" - 6ti jádro ryzen 5 1600AF. - https://www.czc.cz/290632,265876,278460,2711...

Core 2 Duo E 6300, Aus P5L-MX, 2+1 GB RAM, grafika Radeon X1300, 250 GB HDD, zdroj nevím, case nějaký neznačkový na úrovni Eurocase.

Este si odsleduj to aby si skrinu vyberal taku, kde sa zdroj dava dole. Ak bude zdroj hore ako pred 15 rokmi, zbytocne bude nasavat teply vzduch od procaka aj grafiky. Dneska sa to tak uz nerobi.Dalej skrina nech ma aspon jeden otvor na 12cm ventilator, toboz ak tam budes mat vykonnejsiu grafiku.Ver mi 8cm ventilator by si fakt uz nechcel, zazil som si svoje so starou 16 rocnou sunkou. Bezne 12cm ventilator skoro neprodukuje hluk, a to ticho si neviem vynachvalit!

Jojo, skříň se zdrojem dole je pro mě také poměrně důležitá. Pamatuji si, jak jsem při skládání tohohle PC, které má zdroj nahoře zápasil s jeho montáží, je to dost otrava. Já mám na bočnici dva ventilátory, kdyby nebyly, tak vlastně slyším poloviční hluk. A jejich nějaká efektivita je poměrně sporná, co chtít od levné polské skříně z Aukra.

tak Radeon X1300 by měl mít PCI-E, tedy by měl jít použít. Jen může být problém s ovladačema, protože pod Win 10 64b (nic jiného nemá cenu instalovat) takhle stará grafika může blbnout, hlavně ve hrách, ale standardní výstup by měl běžet. JInak bych to doplnil nějakou modernější grafikou, třeba bazarovou, starší radeony HD nebo Geforce 7 - 9. generace bývají docela levné a ještě použitelné. Na hry ale je potřeba vzít něco výkonnějšího, např. Radeon RX 580 nebo GTX 1060.

Mám ji na PCI-E a vlastně ji ani nerozliším od sdílené grafiky. Hry na té mojí šunce nehraju, ale že by to nějak pomohlo třeba při běžném prohlížení internetu anebo hraní her ve Flashi se nedá říct. Čekal jsem, že to poněkud uleví procesoru a RAM, ale rozdíl veškerý žádný. Co se týče nějaké nové grafiky, tak tam je to spíš hodně do budoucna, nejsem moc hráč. Jde mi spíš o pracovní PC, které mě nebude štvát a bude fungovat dobře.

"Pracovní PC, které mě nebude štvát a bude fungovat dobře." -> Ryzen 6 jadro.

kks sak 4-6 davaju do mobilov, top maju 12 a ty chces do pocitaca 4GB? 8 je minimum, 16 optimalne aj na hry, 32 s rezervou do buducnosti

Tak já mám v mobilu giga třeba. Ono jde o to, jakou cenovou třídu člověk bere. Já jsem začal uvažovat nad těmi osmi do PC, dodneška jsem myslel, že to je hodnota na nějakou práci s Lightroomem ve více tabech, ale 4 GB stačí. Asi ne, no.

Musíš to brát tak, že když zapneš PC tak se načtou WIN a ostatní programy, co se spouští automaticky. Bažně to zabere okolo 2GB RAM, které prostě budou jenom pro systém. A zbytek se může pak přidělit spuštěným aplikacím. Pokud máš jen 4GB, tak na aplikace máš jen 2GB. To s klidem zabere i spuštěný Chrome s pár otevřenými záložkami. Pokud máš ale 8GB RAM, tak más k dispozici celých 6GB , což je 3X TOLIK. a cenový rozdíl mezi 4GB a 8GB je 500Kč. Vyplatí se mít za 500kč 3násobek využitelné paměti? Já myslím, že každopádně.

prave teraz mam zapnuty len thunderbird a vivaldi. 3,2 GB zabrate. 4GB je totalne minimum pre kancelariu, ked na tom chces pustat lightroom kup si 16.

Záruka 5 let, 80 Plus Goldhttps://www.czc.cz/be-quiet-pure-power-11-50... https://www.czc.cz/be-quiet-pure-power-11-40... Levnější zdroje nemá smysl kupovat.

Díky.

Tady je kompletní návrh sestavy, kterou bych byl ochotný denně používat a dá se normálně upgradovat. CZC.cz ti to sestaví a nemusíš se o nic starat.https://www.czc.cz/264415,241380,268196,2658... Možnost úsporyhttps://www.czc.cz/amd-athlon-3000g/275582/p... https://www.czc.cz/crucial-8gb-ddr4-2666/230... https://www.czc.cz/kingston-a2000-m-2-500gb/... Samozřejmě se to dá postavit i v krabici velké jako dvě kostky másla:https://www.czc.cz/asrock-deskmini-a300-cern...