» Poradna » Ostatní

Namontovat bojlér, nebo el průtokáč?

Pánové, prosím Vás o radu, jak řešit dodávku teplé vody, v našem dvou bytovém rodinném domě. V objektu bydlíme dvě rodiny, my a naši mladí, oni mají dvě děti, my jsme v důchodu. O náklady se dělíme dle klíče dle dohody. Spokojenost.

Současný stav: V objektu je jeden společný elektroměr, společný jistič v objektu 40A – pevná měsíční platba (tzv. za jistič) 523Kč, za 1KWh – tzv. denní sazba 2,64Kč, tzv. noční sazba 2,08Kč, dva elektrické zásobníky vody, tzv. bojlery – 1x 200l a 1x 160l, oba společné pro oba byty, oba bojlery odcházejí.

V objektu není plyn, uvažujeme osadit buď pro každý byt nové samostatné el. bojlery. 1x 200l, pro mladý, 1x el. bojler 160l. pro nás.

Druhá varianta : 1x 200l bojler, pro mladý, 1x průtokový ohřívač 17-18KW pro nás. Mladým to je jedno, předpokládají, že něco vymyslíme.

Prosím, můžete mi poradit, která varianta je efektivněší, případně, které se vyhnout, pokud to je nutné? Na chalupě jsme měli el průtokáč 18KWh, byla spokojenost, teplá voda prakticky okamžitě, jezdily jsme tam, kdy se nám zachtělo, nic jsme nemuseli zapínat dopředu.

Pánové, děkuji Vám za radu a omlouvám se, že můj dotaz se netýká počítačů. Pokoušel jsem se dotázat o radu v prodejnách těchto předmětů, mohu Vás ubezpečit, že prodavači jsou většinou buď podavači, Ti solidní přiznají, že se touto problematikou nezabývají, což je pochopitelné.
Děkuji za rady, pány na poradně zdraví Milan.

Odpovědi na otázku

Jsem 2roky v důchodě,do této doby jsem se zabýval výměnou bojlerů a topení.Oba vámi navrhované bojlery jsou zbytečně velké a drahé.Pro vás stačí normálně 80lelektrický,z Bauhausu,v ceně kolem 2500kč.Mám ho 5let,bez problému,s tím že se neopravuje,ale přímo vyhodí.Na tento bojler fungujeme 2rodiny s tím že je neustále zaplý-nemám noční proud.Slouží jen na koupání,sprchování-jen si tolerujeme tzv.koupací dny,aby jsme si nelezli na nervy.Jinak na nádobí máme el.beztlaké ohřívače na 10l,každá rodina svůj.Keine problema,jak říkají naši Němečtí kameraden.

Jen jsou u něj úplně shit bezp. ventily. To je dalších 600 za ventil. Jinak souhlas. Vymění ho i ženská, jak je lehký.

Pojišťovák mám starý,Slovakia.Ten origo je fakt nanic.

Neuvazovali ste o 200l el. boilery a slnecnom kolektore? Tato varianta by vam mohla usetrit dost nakladov na el. en. aj ked vstupne naklady su vyssie. V dnesnej dobe kolektor uz nieje nedostupny.
Napriklad.
http://www.solareto.sk/...
http://www.grunpowertech.sk/...
Urcite take najdes aj v cr.

Pro pana qw11: Sluneční kolektory nechci, asi to není špatná věc, soused si to pořídil, pořizovací cena 80 000Kč, příšerně drahé, na to nemáme. Zdraví Milan.

"V objektu je jeden společný elektroměr, společný jistič v objektu 40A "
Ked mate jednofazovu pripojku 40A a chcete "1x 200l bojler, pro mladý, 1x průtokový ohřívač 17-18KW pro nás"
tak je to nerealne.
Dat si urobit "silnejsiu" pripojku (3-fazy) je drahe a mozno vo vasom pripade nie je na to kapacita.
V kazdom pripade sa zmenia aj poplatky (tzv. za jistič) aj za kWh.

Třífázová přípojka s hlavním jističem 3x25 A by vyšla levněji a pokud máte akumulační bojler (aspoň jeden), máte nárok na dvojí szbu (tzv. noční proud), kdy bojler je zapnut jen v době mimo špičku a elektřina, kterou spotřebuje, je lacinější. Na průtokový ohřívač zapomeňte, je to velmi nehospodárný spotřebič, navíc teplota vody u něj s průtokem kolísá, takže než se vám povede baterii vyregulovat, ztrácíte nejen elektřinu, ale i vodu. Pokud jde o obsah bojleru (bojlerů), vycházejte ze spotřeby na osobu x počet členů domácnosti, pro čtyřčlennou rodinu vystačí 120 litrů a zapojení se dá upravit tak, aby v případě nutnosti bylo bojler(y) možno zapnout i při vysoké sazbě, ale pozor! Pokud budete teplou vodu používat k podnikatelským účelům, t. j. při provozu firmy, musíte blkování dodržet, jinak hrozí tvrdé sankce.

Boiler, obsah 120l je pro 4.členou domácnost málo, to mi věřte. Ono je málo i 160l pro 4.členou domácnost, mám s tím zkušenost, když děti byly menší a to zejména, pokud nejsou v kuchyni nainstalované průtokové ohřívače na mytí nádobí. Snad, kdyby se do každé kuchyně nainstaloval průtokový ohřívač na mytí nádobí, cca 10l, potom by snad pro čtyřčlenou domácnost mladých mohl stačit 200l boiler a pro nás 160l boiler. Většinou se sprchujeme, pro nás je to pohodlnější. Mě šlo o to, zda-li nemám volit verzi 18KW průtokáč pro nás. Jinak, neprovozujeme podnikatelskou činnost. Zdraví Milan

Jo takhle, vy myslíte 10l bojler (průtokáč žádnou nádrž nemá). Ten příkon je jen 1.8kW, kdyby měl 18kW, tak by to při jedné fázi byl odběr cca 80A, což je docela hodně. Ztoho, že vám nestačí 80l soudím, že máte ohřev na noční proud. Ale pokud vám přesto nestačí 120l, tak tou teplou vodou dost plýtváte.

Tak tak. Mílo, osaďte to novými bojlery 200l a je po problému.

Soráč,ale když jste schopni "vyplácat"360 L vody,byla moje rada pouze fantazie.Kolk prosímvás platíte za elpr.a vodu měsíčně?Mám jen pocit že kecáte.

Pro pana Serafin: Za elektriku platíme v průměru za celý objekt 3 500Kč měsíčně. Jsou tam ty dva boilery, dvě pračky, jedna myčka nádobí, počítače, osvětlení, čtyři televize apod. Zdraví Milan

Milane-důvěra-za důvěru-Platím jako vy-inkaso za elpr.3500-s tím že máme-1bojler,1pračku,bez myčky,2počítače,2televize,dva průtokáče,10úsporných žárovek,--Vaše spotřeba je podle mne velice neůměrná,řek bych že váš měřič elpru,je pěkně obskočený....

Na jakou teplotu máte nastavené v bojlerech termostaty? Pokud na 38 st. C tak je těch 120l opravdu málo. Když nastavíte termostat na maximum, tak mícháte teplou vodu se studenou a tím se odběr teplé podstatně sníží. A pokud uvnitř bojleru vyrezla přepadová trubka, tak už vůbec není co řešit, protože obsah bojleru využíváte max. z 15 - 20%. Průtokové ohřívače, pokud mají mít víc, než 5 kW, vyžadují třífázové připojení.

Pokud ovšem nastavíte více než 60 st, tak zase máte (podle lokality) problémy s narůstáním vodního kamene.
Pro pana Serafína:
někdo se koupe jednou týdně, někdo se sprchuje dvakrát denně. Já bych tedy se 160litrovým boilerem asi nevystačil.

jirka44 - neblbni - je dokázáno, že špína se loupe po 1cm sama.
A Ludvík XV - král slunce, se koupal jednou do roka.
A víš, jak je krásný, když najednou objevíš ponožky,které už 14 dní marně hledáš?

Jirko44-sprchuji se kdy chci a s tím malým bojlerem je to jinak-je vidět že to málokdo chápe-Ten bojler se okamžitě zapne a dohřívá se,takže je během půlhodiny zase ohřátý.Čím větší bojler,tím déle se dohřívá,protože má tu samou topnou spirálu jak ten malý-kolem2000w.Z praxe vím že se nedávaly větší jak2500w "aby to moc nežralo".....Mimoto,vím že děti bez dozoru stojí pod sprchou jak db*li,až je bojler prázdný.

Pak to ale není ,,čistokrevný" průtokový ohřívač, ten totiž vůbec žádnou nádrž nemá, ale to, čemu se říká minibojler. Je to to samé, jako ten velký bojler, jenom má na cca 10 l vody stejně silné topidlo, jako klasický bojler 80 litrů.

Havarijní pojistka vypíná bojler při teplotě max. 95 st. C. Vodní kámen se na topném tělese začne citelněji usazovat až při této teplotě, takže pokud je provozní termostat nastaven na 80 st. C. není třeba si dělat s kotelním kamenem těžkou hlavu. Opravdu tvrdá voda je jen na velmi málo místech.

Při 60°C vyndavám bahno ročně a bydlím sám.

Pro pana WP - samozřejmě, že v objektu máme tzv. motorový proud. Zdraví Milan

Boiler od slova boil. 160 litrů je opravdu pro rodinu s dětmi, pro dva lidi tak 80 litrů.

Mladým bych dal bojler 160-200, Vám již zmíněný 80, pokud nejste zvyklí si každý napouštět plnou vanu. Osmdesátku mám na chalupě, příkon 1200W, nahřeje se za 4 hodiny, na sprchovaní dvou lidí a umytí nádobí stačí bez problémů na jedno nahřátí. Já ho zapínám jen v noci, když je nás víc tak je zapnutý stále a dodávku teplé vody bez problémů pokryje.

A nestačil by vám jeden společný 200l bojler?

Určitě ne, za prvé mají udělaný nějaký rozvod teplé vody, za druhé, když se sprchuje jeden a začne druhý, musel by pořád štelovat teplotu. Co je to za otázku?

Průtokáč by měl smysl, pokud by byl plynový, jinak moc ekonomický není. Takže ten ihned vyřadit ze hry...

A zbytek? Jak radí kolegové, vymyslete nějaké rozumné litimy, zjistěte kolik spotřebujete a hurá pro bojlery...

PS: Soláro je řešení, ale drahé, komplikované, prostě nic moc. Musíte do toho vrazit moc Masaryků, aby to byl bezproblémový stroj.