» Poradna » Ostatní

Nákup na ebay - celní řízení

Zdravím, občas objednávám z ebay nějaké drobnosti a zatím žádný problém (kromě případů kdy zboží vůbec nedorazilo, ale to jsem dostal refundaci), ale dneska poprvé mi přišla obsílka, že něco bylo zadrženo k celnímu řízení. Jedná se o IP kamerku a jelikož stála 29$ (tedy cca 23,5€ a bez DPH to musí být do 22€) tak DPH mě asi bohužel nemine a pochopím to, ale překvapilo mě, že odesílatel je z Německa. Myslel jsem, že v rámci EU se DPH nebo CLO neřeší, nevíte někdo, jak to tedy je?

Odpovědi na otázku

Neřeší. Ale jsi si jistý, že to opravdu přišlo z Německa?

Na hlavičce v popisu zásilky je uveden odesílatel z Německa (Germány, adresa) a to samé je i na fotce zásilky, tak proto mě to zaujalo.

a odesílal to skutečně z Německa? Může se tvářit jako německý shop, ale posílat z Číny nebo něco podobného.Jinak v rámci EU by se celní řízení skutečně řešit nemělo.

Ano, odesílatel je na zásilce uveden z Německa. No nic, poslal jsem poště emailem všechny požadované informace a přidal tam i dotaz, jak to s tím Německem, DPH a cílem je, tak uvidím.

V německu bude jen nějaký bezcelní sklad, takže to třeba skutečně odešlo z Německa, ale daní se to až při doručení.

Odesílatel rozhodně není z Německa, v takovém případě by se zásilka vůbec na celní poštu nedostala. Co je na obalu napsané, je celkem irelevantní.

Tak už mi přišlo oznámení o výši celního dluhu a překvapila mě jeho výše. IP kamerka stála 29,9 $ tedy přepočtu okolo 620 Kč, poslal jsem jim vše co potřebovali, výpis z eBay i PayPal aj., ale 21% DPH mi vypočítali z částky 1178 Kč a to 247 Kč a k tomu ještě výpalné pro poštu 200 Kč, takže mě nakonec "poštovné" na tu kamerku vyjde na 447 Kč .

to DPH se počítá z ceny včetně přepravy. A to výpalné 200 Kč za vyclení je standard, mohl jsi půlku ušetřit, kdyby sis to došel vyclít osobně - ale to je děsná pruda.

Už jsem to prostudoval a fakt to DPH počítají z ceny včetně přepravy a i když poštovné bylo zdarma, tak tam napaří cenu za dopravu, kterou by si účtovala česká pošta za dopravu do Číny, což v tomto případě bylo 558 Kč . Pokud bych to chtěl vyclít osobně, tak bych místo 200 Kč zaplatil sice jen 103 Kč bez DPH (takže plus ještě DPH), ale na celní úřad do Prahy to mám z Valašska pěkných pár set kilometrů, takže o úspoře by se dalo polemizovat . Jinak mě napadá, že kdybych chtěl někdy v budoucnu zas z ebay objednávat něco, u čeho by hrozilo proclení, tak lepší by bylo volit prodejce ne s free shippingem, ale s nějakým rozumným a doložitelným poštovným, protože pak si pošta nebude moct k ceně připsat svůj bakšiš za dopravu.

Vsichni jsme asi z Prahy ty tupej DEBILE!

DPH se řeší i v EU. Například při objednávce z Amazonu (DE) se dopočítávají asi dvě procenta (rozdíl mezi výší DPH v Německu a v ČR).Jednou jsme chtěl objednat z Holandska a k ceně se připočítávalo už v eshopu DPH v plné výši 21 %. To jsem nepochopil a mám dojem, že do zemí mimo EU jim platily ceny bez DPH, jako kdyby to bylo obráceně.Jenom se divím, že si lidi při objednávkách nezjistí alespoň orientačně, jak to s tím clem a DPH je a pak se diví. Každý by měl počítat s rizikem, že by mohl něco doplácet a podle toho se rozhodnout, jestli do toho i přesto půjde. Oni ti celníci nejsou blbci a vychází se z obvyklé ceny, ne z toho, co uvede prodejce na obálce. S tím poštovným zdarma je to ale blbé.V případě tohoto dotazu se domnívám, že jde o klasického přeprodejce, který si dá inzerát na nějaké zboží a potom to jenom objedná s dodáním na adresu někoho jiného.

Z ebay objednávám vždy drobnosti do 22 €, takže s DPH i clem jsem samozřejmě obeznámen a u této objednávky jsem s DPH a výpalným pro poštu prakticky počítal (ale doufal jsem, že by to mohlo projít). Překvapilo mě ale, že zásilka byla odeslána z Německa a když se dívám, tak i tracking number svědčí o odeslání z Německa, tak proto mě to DPH zaskočilo. A včera mě také překvapila částka, že které se počítá DPH, tedy i včetně přepravy, kterou česká pošta neprovedla, toto přiznávám jsem nevěděl.

to je zajímavé. Kupoval jsem elektroniku z UK za několik tisíc a neproclívalo se ani jsem neplatil nic navíc. Šlo to z Ebay, posílalo se skutečně z UK.

Může být, ale nikdy to nejde přes celnici a nedoplácí se dodatečně. Ta zásilka v tomto tématu rozhodně nešla tmz EU, ale z mimo EU.