Najvhodnejsi notebook pre Linux

Zatial ficim k maximalnej spokojnosti uz nejaky ten rocik na desktope (Core2Duo, nVidia 260GT) so 64bit Linux - Mintom, predtym Ubuntu.
Bohuzial ale, od maja ma caka dost cestovanie a nerad by som menil system na ktory som zvyknuty. Potrebujem radu aky notebook do 1200Eur, tak aby v nom co najlepsie vsetko ficalo s co najmenej problemami (idealne bez nich) pod linuxom? (3d grafika (ano dost casto si zadrtim rozne FPS typu doom 3, alebo ut2004), hd video, DVD-RW (da sa aj externa), bluetooth, wi-fi a iny HW ktory je v nb)
Moje kriteria su: nechcem ultrabook, no rozmery a hmotnost by mohli byt co najmensie, musi mat 13-14", cpu s podporou virtualizacie, ram sa dala rozsirit (idealne na 16GB), fungovalo v nom bezproblemovo ACPI, uspavanie/hibernacia, aspon 3x USB (pokial mozno 3.0) a pokial mozno aby mal vacsie rozlisenie ako 1366x768 (horna hranica nie je ), a mal pevne sasi a kvalitny displej. To ze tam bude predinstalovany system Windows nehra rolu - disk sa da formatovat .
Neviem, ako je to s technologiu optimus od Nvidie a tou hybrid graphics od AMD, neskumal som to. Je to vobec funknce na sucasnych distrach? Napiste prosim svoje skusenosti, modely ktore pouzivate, rady a pod... Mam na to este mesiac ale nebudem predsa na poslednu chvilu kupovat macku vo vreci.

dakujem.
Tomas

Odpovědi na otázku

jo a aby vas nezmaitlo to jablcko, pisem z postele manzelkinho Macbooku :)

před 2 týdny jsem pořídil Lenovo E325 (AMD E450 s GPU, 4GB DDR3, 13.3" 366x768, HDMI, eSATA, USB3.0, výdrž až 8hod. ) přes W7HP jsem hodil dualboot OpenSuse 12.1 64 bit, vše jede bez problému.

Video jsem zkoušel z YT 720p to šlo plynule, 1080p se mi zdálo přibržděné. vice o HW na http://www.abclinuxu.cz/hardware/sestavy/notebook... ...

Ako je to vykonovo s E radou od AMD, zvlada to spustene 1-2 virtualky a do toho Eclipse/Ideu? Hoci som spomenul, ze zadrtim nejake to FPS, ma to byt prevazne pracovny notebook AMD-E rada sa mi zda ako silnejsi Intel Atom. Osobne by som viac preferoval nejaky Sandy Bridge CPU, ale som otvoreny aj voci AMD. O vydrz mi ani tak moc nejde, kedze pocas prezentacie projektu budem mat nb pripojeny na adapteri.

čauky,
my máme dobré zkušenosti s notebooky IBM, nyní Lenovo - konkrétně u řady Thinkpad naprosto bez problému. Měli jsme i jedno MSI s mobilním Radeonem a taktéž OK a kupodivu ani low-end HP 550 s Celerem a intel grafikou bylo v pohodě. Nyní mám linux na DELL Latitude (i3, grafika Intel) a taky v poho. Ale já hry vůbec nehraju - maximálně tak leda Extreme Tux Racer Uspávání a hibernace byla bez problému u všech zmíněných notesů. Zkoušeno Ubuntu, SuSe, Mageia, a nakonec jsem zůstal u Pclinuxos. Jediné problémy byly vždycky s wifi kartou a to Broadcom, na jednom notesu byl Atheros a ten jel hned, na Broadcom se musely shánět ovladače, nebo vzít wokenní přes ndiswrapper

pozeram, ze Lenova su v poho a celkom sa mi pozdava toto

http://www.alza.sk/lenovo-thinkpad-t420-4178... ...

Co pozeram SB grafiky su celkom v poho, aj na tie FPS gamesy co ja obcas zadrtim. Len dufam ze ovladace su odladene na Linux. Este si to necham prejst hlavou, resp. pockam na dalsie navrhy ale zda sa mi to velmi vhodny kandidat.