» Poradna » Ostatní

Najlepsia zaloha fotiek

pozdravujem vospolok, chcel by som sa opytat ci mi viete povedat,najlepsi sposob zalohy fotiek. mam napalenych 15dvdcok plne fotiek a videi. obycajnych dvdciek verbatim. chcem si spravit ale kopie, nejake zalohy. pretoze jedneho pekneho dna uz nemusi dvdcko precitat,vsak? ako si mam tie fotky zalohovat? napalit este raz na rovnake dvd,aby som mal 2x to iste? kupit dvd ram? dvd trezzor z alzy, kde davaju zaruku ze data vydrzia 100rokov? alebo na harddisk?

Odpovědi na otázku

Cokoliv, ale duplicitně na DVD už bych ti nedělal. Já používám externí HDD. Po technické stránce je "holý" externí HDD, NAS s HDD v nějakém RAID, a taky třeba módní Cloud.

Obecně více záloh na různých typech média. Každopádně ale bych zvážil "zálohu" v podobě fyzických fotografií - samozřejmě je to otázka nějakého výběru těch nej, všechno asi tisknout nebudeš...

jsou zálohovací disky, ale je to neefektivní, protože nikdy nevíš, jestli je za pár let budeš mít čím přečíst ... nejlepší řešení je kvalitní NAS + záloha na cloud.

Při rozumném zacházení s DVD by vás měly přežít. HDD je sice poměrně zajímavé, ale spolehlivost HDD je trochu sázka do loterie. Dělat si kvůli 70GB dat z disků RAID by nebylo zrovna nejefektivnější. Já jsem podobný problém vyřešil zálohováním na Blue-Ray disky. Na jeden se vám vejde pět DVD a spolehlivost BD je značně vyšší než HDD a DVD. Vypalovací mechanika stojí cca 2000.- Kč a deset BD (t.j. celková kapacita cca 250GB) koupíte za necelé dvě stovky. Ta BD mechanika se perspektivně může docela hodit i na něco jiného a i když tento názor patrně vyvolá divokou diskusi příznivců externích disků a NASů, je jen na vás abyste zvážil co vám bude vyhovovat nejvíc. Třeba i z pohledu kolik to bude stát oběživa.

Jenom, aby měl za 5 let to DVD, BD vůbec do čeho strčit Já bych to strčil na HDD, když bude ležet na poličce tak se nemá jak rozbít...

je to sice složitější, ale i 3,5 palcovou disketu dneska přečteš. Osobně se DVD nebráním, na hodně důležité věci je beru jako jednu ze záloh, která když se mechanicky nepoškodí a dobře skladuje, tak několik let vydrží - zvláště pokud se použijí třeba ty zlaté DVD-R disky k archivaci, nebo třeba DTD média.

A když leží na poličce, tak nefungují samoopravné a kontrolní mechanismy a S.M.A.R.T., nehledě třeba na ložiska...Speciální média BD/DVD od M-Disc jsou rozhodně spolehlivější než někde ležící disk + další médium, jako třeba NAS (ač to není archivační médium).Data v cloudu, data v čoudu. Pokud to není vlastní "cloud", což je honosný výraz pro server poskytující souborové služby.

Take to ted resim, mam je na externim HDD (tedy asi velikosti 3GB) pricemz nedavno jsem malem tento disk omylem zformatoval (zamena v boxu). Asi pouziju nejaky free cloud pricemz fotky poslu formou sifrovaneho FS v jednom souboru (jsem lehce paranoidni) jako zalohu zalohy Kam jeste nevim kdyztak mi muzete poslat tip

dotaz : jak dlouho prakticky trvá záloha např. 1TB dat na externí HDD s USB 2.0 ? Někde jsem četl že reálná rychlost USB 2.0 je 60MB/s. To vychází na nějakých 5hodin. Pokud to nejde pustit přes noc tak to není moc použitelné. Jasně lze to dramaticky snížit jen inkrementální zálohou.

Kopírovat pořád znova to samé je blbost ... tím spíš, že to přenese ev. poškozené soubory. A přírůstků nebývá tolik. A mimochodem, ext. HDD jsou už dávno USB3.

Záleží jak moc si ceníš těch fotek :) Já zálohuju důležité data (vč fotek) na jednom z disků v PC a zároveň na domácím NAS. Mám i vlastní cloudové uložiště na netu a tak extra důležité věci cpu i tam. Vždy platí pravidlo že čím je víc záloh (různé media i různé místa umístnění) tím je větší šance zachování dat v případě nepředvidatelné události jako třeba povodeň či požár.

Občas taky využívám media Data Tresor Disc jenom tak do foroty.

Vybrat ty, na kterých Vám skutečně záleží a nechat udělat na papír v nějakém fotocentru. Vykašlat se na jakoukoli představu elektronické archivace. Mám 100 let staré fotky prarodičů, ale nevěřím, že to co mám v elektronické podobě někdo přečte za 20 let - prostě nebude na čem. To je klasický problém digitálů, naflákat tisíce snímků, když jsem měl svitek 6x6 nebo kazetu kinofilmu ve foťáku, tak jsem se rozmýšlel co a jak fotit. Navíc negativ v mrazáku je prakticky nesmrtelný.

asi si dam par ozaj vytlacit, resp. si dam urobit fotoknihu ale co s videami?

A nemusí být ani v mrazáku. Mám negativy staré skoro šedesát let, skladované v kdysi prodávaných obálkách na negativy ve skříni a nic jim není. I barevné negativy a diapositivy jsou v pořádku i po čtyřiceti letech.