Náhrada jehličkové tiskárny

Zdravím. Momentální stav je takový, že výstup z EZS (zabezpečovací systém) je klasickým kabelem Centronix směrován na jehličkovou tiskárnu Epson, která vypisuje, když je systém zablokován, odblokován, přenastaven atd.Je nějaká možnost, že bych stejný kabel připojil na nějakou "krabičku", která by mně nějakým způsobem (po drátě) posílala tato data do nějakého souboru.txt na PC, který by prostě neustále nabaloval další a další data?Nemám s tím zkušenosti, ale co nějaký printserver nebo něco takového by nešlo?

Odpovědi na otázku

Neznam zadne takove hotovoe reseni. Napada me snad jenom pouzit klasicke PC (staci cokoliv minimalne vykonneho) na kterem bude paralelni port (Centronix je kompatibilni s klasickym portem DB-25 ktery lze najit na starsich PC) a zapojit vhodny kabel mezi EZS a to PC. Pote by mela stacit jednoducha aplikace ktera bude cist data z LPT portu a ukladat to jako text do souboru. Je to relativne snadno proveditelne, ale chce to trochu znalosti. Myslim ze by to slo udelat i pomoci nejakych tutorialu na webu, jedna se jenom o cteni dat z paralelniho portu a ukladani do textoveho souboru. A to zvladne vetsina soucasnych jazyku.

Ano, je to možné.Ale raději bych pořadoval po výrobci EZS, ať ti poskytne ethernetové rozhraní.

Ano, nebo zkrátka ať to nějak rozumně vyřeší. Nějaký modul bych k tomu svévolně nepřipojoval, odpráskneš ten port nebo se stane podobná věc a oni od toho dají ruce pryč. Pěkně ať si to vyřeší dodavatel systému...

Jo, dodavatel by to udělal, ale přišlo by to na mnoho peněz. Proto jsem si myslel, jestli nění něco universálního a taky certifikovaného, čím lze nahradit tiskárnu a co převede data mířená na tiskárnu do souboru.txt

No jo, nikomu se nechce to udělat pořádně (zaplatit dodavateli), ale nakonec po nějakém laborování a pochybných pokusech dojde o odpálení EZS (minimálně paralelního mdulu, která s sebou vezme kdovíco ještěú a pak už bude dost peněz to koupit celé nové. Tak hodně štěstí.Rad a nápadů tu máš dost, ale vyžadují znalosti, které nemáš. Takže dost riskuješ, že něco zničíš.Takže nevymýšlej pochybná řešení a nechej to vyřešit dodavatele: umí to, má to vyzkoušené a bude za to ručit. Přeměň se z role brouka Pytlíka, co všechno umí splácat na koleně a staň se vyjednávačem, který přesvědčí vedení firmy, že ty peníze na to dá.

Ale kde bereš přesvědčení, že chci vymýšlet pochybná řešení? Nechci.Ale můj zaměstnavatel prostě 19 tisíc, které chce za takové řešení dodavatel EZS prostě nedá. Takže jsem se dovolil zeptat, jestli obecně neexistuje takové zařízení (ne zbastlené!), které umí přesměrovat to co jde kabelem do tiskárny, aby šlo do nějakého souboru.Já myslel že jsem to napsal docela jasně a ne že chci něco dělat na koleně. To nehodlám.Když nic takového neexistuje, tak to necháme pořád na té tiskárně a hotovo.

Co mate za EZS? Jsem si myslel, ze DSC je skoro nejdrazsi.

certifikovaného asi ne, ale myslím že onen převod přes Arduino rizikový není. A není to ani drahé, jen by to musel někdo naprogramovat, což zvládne i nějaký student celkem levně.

Jasně, bastl přes Arduino vidím reálně. Ale jemu je líto dát 19k za profi a funkční řešení s garancí. Kolik by stál vývoj toho řešení s Arduinem? Zadarmo by to nebylo. Jaká bude záruka? Jaká jsou rizika propojení s kritickým systémem zabezpečení firmy? Kolik bude stát servis (nic nefunguje věčně)?Já bych si na doma něco takového klidně zbastlil (několik takových podobných věcí mi hezky funguje), ale do firmy na ZABEZPEČENÍ bych to hezky nechal udělat firmě, co za to bude ručit.

jasně, to je holt problém toho co chce a kolik za to je ochoten dát...Jediné co mne napadá, jestli by neexistovalo řešení co by z toho udělalo PC a posílalo to po síti jakoby na síťovou tiskárnu, která by to "tiskla" - tam by ale někdo musel udělalt soft, ledaže existuje nějaká hotová virtuální tiskárna - z té by ale asi lezly obrázky, protože tiskové úlohy se myslím posílají jako bitmapa...Samozřejmě, že u Arduina nemá bezpečnostní garance i když zrovna servis takový problém nebude - dá se vyměnit celý modul a firmware se nahraje znovu... A ono to není tak úplně bastl, ty Arduina se používaj i na celkem vážné věci i když armádní certifikaci to pochopitelně nemá A je to celkem robustní řešení...

Není ochoten dát 19k za funkční a prověřené řešení.Kolik stojí hodina vývojáře na Arduino, pokud to nemá plichtit nějaký studentík? Kolik hodin takový vývoj zabere? Kolik bude stát materiál? Zadarmo to nebude a ještě stále tu visí riziko, že to nebude fungovat bez problémů.Každý dodavatel dá ruce pryč od varianty, že se k jeho systému budou připojovat nějaké bastly. A chci vidět to točo až to přestane fungovat, jak se ti dva budou obviňovat a preavdu nebude možné určit. Jaké pak budou náklady na výměnu modulů? Stále to bude úspora vůči těm 19k?Na Arduinech mi běží několik aplikací, ale do projektu připojení na EZS bych nešel - z toho trčí jen problémy.

tak jasně, taky bych se s tím v tomto případě nemastil...a ohledně těch peněz to rozdíl být může - ne v samotné sumě, ale v "šuplíku" ze kterého se to platí - mnohé instituce jsou ochotny zaplatit víc za "služby" než za hmotné zboží - prostě mají na služby "volné" peníze. I když rozumná firma je schopna to nafakturovat jako služby, když na to přijde....

nejspíš by bylo potřeba se podívat nějakým softem, v jakém formátu se ta data přes LPT posílají a eventuelně by se dala postavit nějaká taková custom krabička třeba na Arduinu nebo Raspberry.

S pravděpodobností blížící se 100% to bude ESC/P. To by jistě šlo odchytat a převést na text, ale přijde mi rozumnější to řešit s dodavatelem, ten bude mít nějaký prostup vymyšlený.

Jo jde to takhle, tedy pokud se to pripojeno seriovym rozhranim (takovouhle tiskarnu - Epson LX300 - tu zrovna mam). Proste se odchytava seriova komunikace a uklada.Tohle stejne jsem pred par lety resil taky a nakonec jsem koupil k EZS modul pro sitove rozhrani (v CR za to chteli neco pres 10 tisic, tak jsem si to objednal v Kanade a stalo to asi 1800 korun).

Hmm, to jsem si myslel, že je fakt nějaké univerzální řešení, které nahradí tu tiskárnu.Takových různých věciček a vychytávek se dnes prodává a zrovna toto asi ne

Bohuzel pro takto vylozene nestandartni pozadavek nikdo vyvyjet zarizeni nebude, zvlast kdyz to jde udelat relativne snadno svepomoci. Pokud se jedna i o zachovani zaruky v ramci servisu te firmy co resi tu zabezpecovacku. Asi vam nezustane jina volba nez se obranit primo na ne.

Dobrý, dík všem za odpověď, jen jsem to zkusil.Když nic takového neexistuje, tak to necháme jak to je.

Nejjednodušší způsob je prostě navěsit jednočip na výstup paralelního portu a a data posílat zpět po USB do počítače. Neni to nic zvláštního ale neprodává se to a musel by sis to udělat. Typicky se na to hodí třeba ATxmega128A3U.Druhou možností je odchytávat stav Paralelního portu pomocí dotazua funkcí WinAPI Kernel. To znamená napsat ovladač portu a zavěsit ho nařetězec událostí. Myslim, že obojí vyjde finančně stejně.

Souhlas. Už jsme se shodli, že technicky udělat nějaký bastl není problém. Problém je jinde, EZS bývá důležitý systém, kde výpadky nejsou žádoucí, nějaký dodavatel EZS nese garanci za funkčnost. A teď k tomuto někdo chce připojit nějaký vlastní bastl.Kdo ponese zodpovědnost za funkčnost celého systému?Když se něco podělá, do rozhodne, kde je vina (tutově to budou přehazovat jden na druhého)?A to všechno kvůli 19k? Jak velký majetek to střeží, aby se vyplatilo tak riskovat, obzvlášť když dodavatel má VYZKOUŠENÉ, standardní řešení a přebere za funkčnost zodpovědnost a dá záruku?

Co 19 klacků,tedy do doby, než pojišťovna nedá packy pryč kvůli necertifikovanému zařízení.