» Poradna » Ostatní

"Nahlížení" do dat v telefonu přes WiFi

Zdravím, jako lajk mám dotaz. To, že správce sítě v zaměstnání má možnost vidět data a aplikace v PC (resp. na serveru) je mi jasné, ale jak je to u mobilu? Pokud jsem připojen k zabezpečené zaměstnanecké WiFi (zadávána MAC adresa mobilu pro připojení) a v telefonu mám Outlook mail pres Exchange, může správce sítě vidět třeba bankovnictví, email, sociální sítě atd. v mobilu? Jde o schválené používání soukromého mobilu k pracovním účelům. Díky za radu

Odpovědi na otázku

Pokud tam nemáš nějaký software od zaměstnavatele, tak v mobilu nemůže vidět vůbec nic.

Ne, nějaký speciální software nemám. Pouze pracovní Outlook mail, který se přihlašuje přes Exchange

nejde to. Musel bys tam mí nějakou speciální aplikaci od zaměstnavatele s maximálníma právama (čtení a záznam obrazovky, přístup k souborům atp), nebo přímo upravený Android. Tohle by bylo asi na žalobu na porušení soukromí a to si dneska nikdo neriskne.Jíná věc je že na pracovní wifi může správce sítě logovat a vidět adresy na které přistupuješ (ne obsah jen weby kde a jak dlouho si byl)

Přes Outlook ti do telefonu opravdu nevidí.

ne, zaměstnavatel žádným legálním způsobem do tvého soukromého telefonu přes wifi neuvidí. Pokud strávíš půl pracovní doby pařením her nebo sledováním filmů uložených v telefonu, nemá jak si toho všimnout (teda krom faktu, že nepracuješ ).Technicky může vidět do tvého firemního mailu - ne skrze mobil, ale skrze firemní server. A při připojení na firemní wifi taky vidí provoz na síti - ne sice přesně, co kde píšeš ap. ale uvidí třeba, žes přenesl 200 MB dat na Facebook.com a že ses připojil na Pornhub

jo i za to využívání internetu v práci se ve firmách vyhazuje. Na konci měsíce se zaměstnancí předloží logy toho jako dlouho a na jakých webech trávil čas na pracovním počítači. Jednz, dlůtka, druhá důtka nadřízeného pracovníka a ve třetím případě vyhazov bez odstupnýho. Běžná praxe když je třeba zredukovat počet pracovních míst a neplatit odstupný..

Legrace na tom je, že ačkoli je to běžná praxe, tak velice často (resp skoro vždy) je to protiprávní. Což si bohužel zaměstnavatelé obvykle neuvědomují a zaměstanci také ne. Celkově je monitorování zaměstnanců dost komplikovaný problém. Zajímavě rozebráno třeba zde: https://www.digibiz.cz/muze-zamestnavatel-sledov...

sledování pracovního emailu na jméno (ala jan.novak@firma.cz) protiprávní je. Generické maily ala objednavky@firma.cz sledovat mohou.Ohledně internetu nevím, provoz (navštívené domény, strávený čas a data) se ve firmách sledují běžně, konkrétní obsah samozřejmě není vidět.

Jak píšu, je to komplikované. Podobně jako s kamerovým systémem. Ten je možné použít k ochraně osob a majetku, ale ne ke sledování flákačů. Takže když zaměstnanec krade a je na kameře, dá se vyhodit, když někomu dá do zubů, také se dá vyhodit. Pokud na kameře vidíš že se fláká, tak ho vyhodit nemůžeš. Musíš za ním jít, vidět ho osobně a teprve potom ho můžeš vyhodit.S tím sledováním provozu je to podobné. Dají se dělat statistiky, dají se blokovat přístupy, může se omezit rychlost, ale jak podle toho chceš někoho sankcionovat, tak jsi na hodně tenkém ledě.Nechtěl bych to řešit, ale pokud to na někoho zaměstanavatel vytáhne, je asi dobré jít za někým kdo řeší pracovní právo a probrat konkrétní situaci. Už jen proto že věc co se obecně dělat nesmí, tak některý zaměstnavatel může kvůli povaze vykonávané činnosti a už je v tom zase guláš.

Díky za příspěvky, už jsem klidnější..

I když jsem to psal hned na začátku, tamk ještě pro ujasnění - v práci používám soukromý mobil k pracovním úkolům, což mi schválil i zaměstnavatel. Opravdu mi nejde o to, jestli někdo vi, co v pracovní době dělám nebo nedělám... Na FB a podobně stejně ani nemám čas. Jen jsem lajk a nevěděl jsem, jestli přes zamestnaneckou WiFi nemůže být vidět na moje soukromé záležitosti v mobilu.

Díky všem!